Nevydržíte u žádného sportu? Zkuste squash

squash

Chcete se hýbat a pravidelně sportovat? Avšak po pár týdnech Vás nadšení opustí a vy začnete propadat pocitům, že nic neděláte. Zkuste původem britský sport s názvem Squash a pravidelně sportujte se svým protějškem či kamarády. Určitě si během hraní užijete mnoho zábavy.

Že jste o hře nikdy neslyšeli? Squash totiž není zařazen mezi olympijské disciplíny, a navíc se hraje na uzavřeném hřišti speciálně navrhnutém přímo pro squash.

Jak se squash hraje a co to vlastně je?

Jedná se hru pro dva či až čtyři hráče a jejím cílem je odrazit míček, tak aby trefil stěnu mezi dvěma dělícími čárami. Hráči se střídají mezi jednotlivými údery a vyhrává ten kdo první získá jedenáct bodů. Zní to jednoduše, že? To jen do chvíle, než se poprvé postavíte na hřiště a zjistíte, že to zase tak jednoduché není. Vyžaduje to trochu cviku a odhodlanosti ovšem jako každý jiný sport.

Nepropadejte panice, když se budete zoufale snažit trefit míček máchajíc raketou naprázdno vzduchem. Ze začátku možná budete vypadat jako když lovíte mouchy plácačkou, než jako když hrajete squash, ale po pár hrách se do toho dostanete.

Potřebné vybavení pro squash

Nejdůležitějším pomocníkem pro tento sport je speciální squash raketa a gumový míček. Raketa svým vzhledem připomíná hrací raketu na tenis, jakpak by ne když samotný sport vychází právě z tenisu. Je ale mnohem lehčí a hlavně menší. Ke hraní squashe potřebujete speciální hřiště, která už je předem připraveno a nalajnováno.

Rozhodně bych nezkoušel hrát někde jinde protože gumový míček se umí proměnit v malou dělovou kouli a je schopný nadělat pořádnou paseku. Až budete poprvé na speciálním squashovém hřišti a uvidíte jaké díry ve stropě dokáže míček nadělat, tak mi dáte určitě za pravdu.

Zajímavost na závěr

Squash původně pochází z věznic z Britských ostrovů. Trestanci si krátili dlouhou chvíli hraním si s tenisovými raketami. Jednoduše dělali údery tenisovým míčkem o zeď.

Tento styl „tenisu“ se poté rozšířil i do Britských škol, kde jejich žáci objevili variantu hranou s míček z indické gumy, který svým vzhledem připomíná míček, který se ke hře využívá i dnes.

Postupně se tato hra stávala více populární a dostala se i za hranice britských ostrovů. Po první světové válce se dokonce konalo i první mistrovsví světa.

Na nic tedy nečekejte a vyzkoušejte squash co nejdříve.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang