V čem se liší paddleboard a surfboard?

surfovani-paddleboard

Láká vás nezkrotné mořské vlnobití, šum tekoucí řeky nebo klidné hladiny průzračných jezer? Užijte si léto podle vlastního vkusu a vyberte si sportovní vybavení k vodě, které vaše sny promění v realitu. Poradíme vám, jak se rozhodnout mezi paddleboardem a surfboardem.

Paddleboard i surfboard mají sice podobný tvar a oba se používají k pohybu po vodní hladině, tím ale jejich podobnost končí. Každé z těchto prken je určeno pro jiný druh sportu i jiný druh vody. Pojďme se podívat na základní rozdíly, které vám při výběru aktivity, potažmo toho správného vybavení pomohou.

Hladina jako zrcadlo, či rozbouřené vlnobití?

Pokud se nemůžete rozhodnout, zda se chcete věnovat paddleboardingu, či surfování, je dobré se zamyslet nad svými možnostmi a zeměpisnou polohou, kde sport hodláte vykonávat. Pokud se během roku pohybujete v zemích s přístupem k moři, či dokonce k oceánu, je surfing jistě výbornou volbou, nicméně v Česku si na surfboardu příliš neužijete (s výjimkou lokalit s divokými řekami).

Ke kvalitnímu surfování totiž potřebujete vlny, které na oceánu vznikají nejen působením větru, ale především přílivem a odlivem. Vlny tak přicházejí v pravidelných intervalech. Paddleboard lze naopak použít při rekreaci i na klidné vodní hladině, přičemž se odrážíte pádlem a pohyb tak definujete skrze vlastní aktivitu. Ovšem pozor, zkušenější sportovci se s ním klidně mohou vydat i na sjezd divoké řeky!

Materiál v hlavní roli

Možnosti sportovního využití závisí velkou měrou na materiálu, ze kterého je prkno vyrobeno. Paddleboard je v podstatě nafukovací gumový plovák, který lze vyfouknout, složit do kufru auta či velkého batohu a znovu nahustit na místě, kde ho chcete použít. Hustota nafouknutí, materiál i tvar by se měly odvíjet od zkušeností jezdce a je tudíž vhodné poradit se přímo ve specializované prodejně, kde vám pomohou najít paddleboard na míru.

Surfboardy se dříve vyráběly ze dřeva, dnes se však k jejich výrobě nejčastěji využívá polyuretanu či polystyrenu prokládaného skelnými vlákny a epoxidem. I v tomto případě hrají při výběru konkrétního modelu zásadní roli schopnosti, velikost a hmotnost surfaře, ale i charakter vln, které na něm bude brázdit. 

Jak vybrat správný tvar?

Co se tvaru týče, na trhu je k dostání řada variant obou prken. Vždy volte s ohledem na to, jak jste fyzicky schopní, zkušení a na jaký druh aktivity prkno sháníte. U paddleboardu lze vsadit na univerzální typ, který se s určitými rezervami hodí na většinu druhů hladiny, nicméně jestliže se chcete více profilovat, můžete zvolit prkno na delší trasy, závodní nebo pro větší vlny na rozbouřené řece. Se surfboardy je to poměrně podobné, tvarově se liší především podle typu vln, hmotnosti a schopnostech uživatele.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli z těchto sportů, nezapomeňte při koupi vybavení zohlednit všechna výše zmíněná kritéria. Především se ale nenechte odradit počátečními neúspěchy a uvidíte, že si novou aktivitu rychle zamilujete.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang