Nejkrásnější místa v ČR – 31 tipů na nejhezčí výletní, přírodní či zajímavá místa

Ačkoliv se může zdát, že je pro mnohé Česká republika malá a není zde moc aktivit a míst, kam vyrazit, není tomu úplně tak. V České republice je nespočet krásných míst, ať už se jedná o místa výletní, přírodní či poutní. Česká republika skrývá nejkrásnější místa, o kterých spousta lidí ani nemá zdání. Jaká jsou tedy nejkrásnější místa v ČR? Jaká jsou nejkrásnější výletní místa v ČR, nejkrásnější poutní místa v ČR či nejkrásnější přírodní místa v ČR?

Česká republika patří mezi malebné země, které skrývají úchvatná místa a přírodní krásy. Z každé strany je Česko obklopeno horami a pohořími a přírodními rezervacemi. Dále je možné navštívit i tajemná jezera, či si udělat romantický výlet sklaními městy.

Mnoho turistů nejvíce lákají výlety do měst či známých míst, kde se to ovšem mnohdy hemží turisty a místa jsou tak hodně přeplněná. I nejen z tohoto důvodu je lepší navštívit i místa, která nejsou moc známá a budou tak i novou zajímavostí. Nabízí se také možnost najít nejkrásnější místa v ČR na dovolenou.

Nejkrásnější místa v ČR navíc lze navštěvovat po celý rok. Některé jsou vhodné samozřejmě pouze pro výlety v létě, výlety v první školní den, ovšem mnoho z nich lze navštívit i během zimy. Některá místa v přírodě jsou ideální pro podzimní výlety.

Nejkrásnější výletní místa v ČR

Mezi nejkrásnější výletní místa v ČR zajisté patří památky, zoologické nebo botanické zahrady, aquaparky nebo i různé výlety do přírody s dětmi, jako jsou stezky korunami stromů. V případě, že se výlet protáhne na více dní, je možné využít ubytování v jednom z nejlepších kempů v Česku.

V případě, že máte malé děti, nabízí se spíše možnost, kam na výlet autem pro pohodlnější dostupnost nebo lze zvolit výlet v okolí Prahy, kde je dostupnost vždy skvělá a Praha skrývá mnoho památek a atrakcí, jak pro dospělé, tak pro děti, kdy jedním z nich může být i výlet lodí po Vltavě.

1. Praha

Hlavní město je zaručeně jedním z nejkrásnějších míst v ČR. V Praze lze navštívit nespočet památek, atrakcí a také zoologickou zahradu a botanickou zahradu. V Praze lze také mimo jiné navštívit i mnoho kaváren a výběr nejlepších kaváren v Praze je opravdu široký.

Tím nejdůležitějším, co vidět v Praze, je bez pochyby Pražský hrad, Petřínská rozhledna spolu s lanovkou a zrcadlovým bludištěm, Karlův most, Staré město a také největší aquapark Aquapalace Praha.

Pražský hrad patří také mezi světové dědictví UNESCO, a proto je velmi často navštěvovanou historickou památkou.

Na krásnou procházku s výhledem na Prahu se nabízí navštívit Vyšehradské zahrady, pro aktivní výletníky je k dispozici skvělá cyklotrasa od Braníka až po Zbraslav, která je vhodná i pro inline bruslaře.

2. Barokní zámek a pivovar v Dětenicích

Zámek se nachází u Českého ráje, kde se konají velmi pestré historické programy, středověké hostiny pro celé rodiny a také rokokové plesy. U zámku je k dispozici historická budova, která skrývá krásy pivovaru, kde je vyráběno vlastní pivo, dohromady se středověkou krčmou.

Prohlídky zámku jsou vždy velmi tématické, ať už se jedná o prohlídkový okruh, kdy návštěvníky provází celým zámkem čarodějnice, nebo je možné zavítat během okruhu i do vinného sklípku.

Zámek Dětenice patří mezi nejkrásnější místa nejen z důvodu, že se zde natáčely i filmové pohádky, ale také díky své přírodě okolo.

Na zámku v Dětenicích lze i přespat a vybrat si z mnoha nabízených programů a strávit tak např. historický romantický víkend nebo i víkend pro celou rodinu. Nabídky na pobyt v Dětenicích nabízí i slevový portál Slevomat.cz.

3. Hrad a zámek Český Krumlov

Český Krumlov navštěvuje každoročně mnoho turistů, a to díky jeho jedinečnosti, kdy je celý areál průchozí, a tím se řadí mezi nejkrásnější výletní místa v ČR. Hrad a zámek Český Krumlov je ovšem pro turisty otevřen pouze od dubna do října. Největší kouzlo má ovšem Český Krumlov v podvečer, kdy jsou jednotlivá nádvoří osvětlená a působí velmi romanticky.

Český Krumlov je jedním z nejkrásnějších míst v ČR.

Součástí prohlídkových okruhů jsou interéry hradu a zámku, válcová zámecká věž, která disponuje vyhlídkovým ochozem, hladomornou a také lapidáriem, které skrývá expozici barokních plastik. Ze zámecké zahrady je také možné projít až k otáčivému hledišti.

TIP: Česko má spoustu krásných hradů a zámků. Jedním z nich je tajemný hrad Houska. Brána do pekla hradu Houska, o které hovoří mnohé legendy, láká turisty z celé republiky.

4. Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je pokládán ze nejrozsáhlejší tzv. komponovanou krajinu v Evropě, možná i na celém světě. Na areál navazuje na severozápadě také chráněná krajinná oblast Pálava. Díky své jedinečnosti a také rozloze je zapsán do světového dědictví UNESCO.

V areálu je k vidění mnoho památek, které vynikají svou jedinečností a neskonalou krásou. Mezi oblíbené patří zejména zámek Lednice a zámek Valtice. Ovšem nesmí se opomenout ani např. Francouzské zahrady či Janův hrad.

Zámek Lednice zaručeně patří mezi ty nejkrásnější místa v ČR vůbec.

5. Stezky korunami stromů

Stezky korunami stromů jsou stále více a více oblíbenými pro nejkrásnější výletní místa v ČR. Navíc velkou výhodou je, že tento výlet bude zábavný a naučný nejen pro dospělé, ale také i pro děti. Kromě krásné procházky tzv. v oblacích, čeká návštěvníky také adrenalinový zážitek ve formě různých překážek s výhledem na krásnou krajinu.

Stezky korunami stromů lze nalézt v Krkonoších, na Dolní Moravě, na Lipně, na Pustevnách a v Oseku na Teplicku, kde je k dispozici 3D bludiště ve formě lanového parku. Stezky bývají vybavené i dlouhým toboganem pro děti.

Stezky korunami stromů jsou nejen nejkrásnějšími místy v ČR, ale také jsou velmi naučné nejen pro dospělé, ale i pro děti.

6. Zámek Hluboká nad Vltavou

Ne nadarmo se říká, že zrovna Hluboká nad Vltavou je nejkrásnějším zámkem a také nejkrásnějším výletním místem v ČR. Zámek je skvělou volbou pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky, ale také pro sportovní nadšence. Zámek je také jedním z míst, který je veřejnosti přístupný po celý rok.

Svou jedinečnost získal především díky svým 140 místnostem a 11 věžím, díky nimž disponuje několika možnostmi prohlídkových okruhů. Díky svému zázemí se stal zámek i velmi oblíbeným místem pro konání svateb.

Zámek Hluboká nad Vltavou je neskutečně zajímavým a pro mnohé i dokonalým místem v Česku.

7. Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Nejen chrám sv. Barbory, ale celé historické centrum Kutné Hory je zapsáno ve světovém dědictví UNESCO. Podoba chrámu je připsána vlivu francouzských katedrál, jako je např. Notre-Dame v Paříži. Na výstavbě celého chrámu se podílel např. i Petr Parléř.

Chrám měl být původně pouze trojlodní a protáhlejší, avšak nakonec vznikl pětilodní chrám. Chrám je veřejnosti přístupný po celý rok a vedle chrámu se rozléhá i velký park a celé historické centrum Kutné Hory. Nedaleko chrámu je k navštívení Kostnice.

Chrám je díky své jedinečnosti jedním z nejkrásnějších výletních míst v ČR a ročně ho navštíví nespočet turistů.

8. Zámek Hradec nad Moravicí

Celý areál zámku je tvořen empírovým Bílým zámkem, novogotickým Červeným zámkem, Bílou věží a v neposlední řadě svým dokonalým anglickým zámeckým parkem. Zámek láká nejen turisty, ale také umělce a svatebčany, a to díky své originalitě. Prohlídkové okruhy zpestřují různá vystoupení, výstavy či různé programy, jako jsou šermíři nebo průvodci v dobových kostýmech.

Hradec nad Moravicí na první pohled připomíná zahraniční zámky, především ty anglické.

TIP: Každý z moravských hradů stojí za návštěvu. Kroky mnohých výletníku směřují třeba na hrad Špilberk, dominantu města Brna.

Nejkrásnější přírodní místa v ČR

Česká republika disponuje širokou škálou památek a dalších různých výletních míst, ovšem nejkrásnější přírodní místa v ČR stojí zajisté taky za zmínku. Pro milovníky přírody se nabízí navštívit mnoho hor, tajemná jezera a také romantická skalnatá města. Mnoho přírodních míst je možné navštívit i s dětmi a zaujmout jejich pozornost.

1. Propast Macocha

Propast Macocha je k nalezení v Moravském krasu, a díky své rozloze představuje největší krasový systém v Česku. Během prohlídky je také možné navštívit Punkevní jeskyně, díky níž je možné proniknout až do samotného dna celé propasti s Horním a Dolním macošským jezírkem.

Hloubka Macochy činí v suché části 138 metrů a díky vyhlídkovým můstkům je propast vidět přímo z ptačí perspektivy.

Propast Macocha je zaručeně tím nejkrásnějším přírodním místem v ČR.

2. Boubínský prales

Boubínský prales je součástí chráněné krajinné oblasti Šumava, a leží přímo v okrese Prachatice. Díky své jedinečnosti je nejstarší přírodní rezervací v Česku a patří mezi nejnavštěvovanější místa celé Šumavy. K vidění jsou stromy, které jsou staré až 500 let, a díky svému chráněnýmu bukosmrkovému porostu tvoří nejvýznamnější lesnickou lokalitu v Evropě.

V Boubínském pralese je k dispozici i Boubínská rozhledna, kde je možné z jejího vrcholu dohlédnout až na Alpy, které jsou ve vzdálenosti pouhých 200 km.

Boubínský prales díky své dlouholetosti a jedinečnosti patří mezi nejkrásnější přírodní místa v ČR, která lze navštívit.

3. Lom Amerika a další zatopené lomy

Zatopené lomy lákají turisty především díky své křišťálově čisté vodě, ve většině je u takovýchto lomů i málo lidí, bohužel například lom Amerika už je velmi známý a turisty se to tam hemží.

Ovšem v okolí lomu Velká Amerika je i celá řada dalších zatopených lomů, ke kterým málo kdo dojde nebo o nich ví. Dalšími zatopenými lomy, které stojí za to vidět jsou například lom Rotava, lom na západě Čech – Hradišťský vrch, lom na Vysočině – Borek nebo lomy na Moravě – Žulová.

Lomy svou krásou patří mezi nejkrásnější přírodní místa v ČR, ale i ve světě, ovšem je zapotřebí se před návštěvou informovat, zda se dá v lomu koupat.

4. Levandulová farma z jižní Moravy

V roce 2014 zde bylo vysazeno 40 tisíc keříků levandule lékařské. Levandulové pole se nachází v obci Starovičky nedaleko Lednicko-valtického areálu a Hustopečí. Levandulové pole je obklopené vinohrady a nezapomenutelným výhledem do krajiny Pálavských vrchů.

Levandule lékařská je zde pěstována zcela bez chemických postřiků a dominuje tak mezi vinnými vinohrady a zanáší do této oblasti nádech francouzského Provence. Ten, kdo by tedy nechtěl jezdit až do Francie, může navštívit levandulovou farmu.

Levandule má mnoho léčivých účinků, a navíc krásně voní.

5. Prachovské skály

Prachovské skály jsou nejslavnějším skalním městem a také nejkrásnějším přírodním místem v ČR, které přitahuje nejen turisty, ale také horolezce. Celé skalní město, které se skládá z pískovcových útvarů a přírodní rezervace se rozkládá kousek za Jičínem v Českém ráji.

Oblíbenými jsou především Císařská chodba nebo Vyhlídky Míru a celá trasa Prachovských skal je skvěle dostupná autem, autobusem nebo i pěšky z Jičína či na kole. Přímo uprostřed skalního města se navíc nachází přírodní koupaliště Pelíšek. V severozápadní části přírodní rezervace je zřícenina malého skalního hradu Pařez, která je chráněnou kulturní památkou.

Prachovské skály patří mezi nejkrásnější přírodní místa v ČR díky své rozmanitosti a návstěvností po celý rok.

Nedaleko Prachovských skal stojí hlavní dominanta Českého ráje – zřícenina hradu Trosky, která rozhodně stojí za návštěvu.

6. České Švýcarsko

Jedná se o krajinu na obou březích řeky Labe mezi Děčínem a Pirnou. České Švýcarsko je unikátní krajina, která je budována kvádrovými pískovci, také sítí kaňonovitých údolí a roklí se skalními stěnami a pískovcovými skalními věžemi. Do přírodní krajiny také pronikly i sopečné výlevy čedičových láv, díky kterým je ke spatření např. Růžovský vrch či Vosí vrch.

V Českém Švýcarsku je k vidění největší a nejznámější přírodní zajímavost Česka, kterou je pískovcová Pravčická brána, která je jednou z nejvyšších skalních přírodních bran v Evropě. Z brány je okouzlující výhled na celé Hřensko.

Pravčická brána spadá svou jedinečností nejen mezi nejkrásnější přírodní místa v ČR, dokonce i v celé Evropě.

7. Mumlavský vodopád

Mumlavský vodopád spadá mezi nejkrásnější a nejzajímavější místo v západních Krkonoších. Samotný vodopád je vysoký 12 metrů a spadá přes ohromný skalní stupeň, v zimě je pak z vodopádu nádherný a mohutný ledopád. Mumlavský vodopád je nedaleko turistického města Harrachov.

Vodopád je skvěle přístupný po turistické stezce od Harrachova, a to nejen pěšky, ale i na kole nebo v zimě i na běžkách. U vodopádu je v blízkosti Mumlavská bouda, kde si mohou dát turisti malé občerstvení.

TIP: V ČR je take možnost navštívit mimo Mumlavský vodopád i mnoho dalších vodopádů, kdy jedním z nim mohou být i Rešovské vodopády.

Mumlavský vodopád je nejen jedním z nejkrásnějších přírodních míst v ČR, také je i velmi romantickým a zajímavým místem.

8. Adršpašské a Teplické skály

Skály jsou součástí Národní přírodní rezervace mezi obcemi Adršpach, Teplice nad Metují a také vrcholem Čáp ve Východních Čechách. Teplické skály jsou od těch Adršpašských oddělené 7 km dlouhou Vlčí roklí. Skály jsou velmi vyhledávaným horolezeckým terénem i tipem na ferraty v Čechách.

Ve skalách lze navštívit místa, jako jsou např. skalní věžě dosahující výšky až 90 metrů, hluboké soutěsky, vodopád i různá jezírka. Celou oblastí vede turistická stezka. Teplické skály se rozléhají podélně podle Skalního potoka a okružní stezka zavede turisty do Supích skal a také na vrchol Čáp. Adršpašské skály naopak disponují velkým pískovcovým jezerem.

Adršpašsko-Teplické skály jsou nejkrásnějším přírodním místem v ČR a také nejkrásnějším skalním městem v Česku.

Nejkrásnější poutní místa v ČR

V Čechách i na Moravě je mnoho poutních míst, která jsou zde již od středověku. Ovšem o jejich vzniku nebo původu se toho mnoho neví, v ČR jsou známy poutní místa až od dob předhusitských. Nejkrásnější poutní místa v ČR lze najít především na návrším nebo někde tam, kde se stal tzv. nějaký zázrak.

1. Svatý Kopeček u Mikulova

Nad Mikulovem se tyčí ne příliš velký kopec, který křižuje cesta, ke krásnému poutnímu i výletnímu místu, a také až ke kostelu sv. Šebestiána. Na vrcholu se nachází také kaple sv. Barbory a kaple sv. Rosálie. Mariánská pouť se zde koná tradičně první neděli v září.

Již v roce 1946 byla tato oblast vyhlášena botanickou rezervací, a poté i přírodní rezervací. K největším skvostům zde patří výři velcí, kteří mají hnízda ve stěně opuštěného lomu.

Svatý Kopeček je nejkrásnějším poutním místem v ČR, a to nejen díky své dlouholetosti.

2. Zelená hora ve Žďáru nad Sázavou

Na kopci Zelená hora se tyčí nejvýznamnější ze skvostů světoznámého stavitele J. B. Santiniho, a tím je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého. Půdorys kostela má tvar pěticípé hvězdy, jenž má symbolizovat 5 hvězd kolem světcovy hlavy. Velkou zajímavostí je, že je v hlavním oltáři uložena jazyková kůstka svatého Jana z Nepomuku.

Celý chrám je obklopen tzv. ambitem s poutními kaplemi. Od roku 1994 je také Zelená hora součástí světového dědictví UNESCO.

Zelená hora je díky svému dispozičnímu umístění a také díky své jedinečnosti do tvaru hvězdy jedním z nejkrásnějších poutních míst v ČR.

3. Klokoty

Svou bohatostí je známé poutní místo Klokoty, kde je ke slyšení známá zvonkohra o deseti zvonech. Toto poutní místo je na území města Tábor. Stojí zde velkolepá stavba kostela Nanebevzetí Panny Marie, která svými kopulemi připomíná spíše zámek. Ke kostelu jsou dále připojeny čtyři osmiboké kaple a jedna výklenková kaple.

Celý interiér kostela je zdobený bohatými štukovými malbami a freskami. Na hlavním oltáři je pak k vidění uprostřed pozlaceného oltáře milostný obraz Panny Marie Klokotské.

Poutní kostel Klokoty připomíná svou bohatostí spíše zámek.

4. Svatý Jan pod Skalou

Jedná se o velmi zvláštní místo ticha, které se rozléhá uprostřed bohatých lesů a také nespoutaných skal Českého krasu, nedaleko hlavního města Prahy. Toto poutní místo je úzce spjato s poustevníkem Ivanem. Vyrostl zde klášter benediktinů a kostel sv. Jana Křtitele. Na místě kláštera je v současné době vysoškolská kolej.

Dnes je kostel barokním místem, které znázorňuje zvláštní setkání světců na hlavním oltáři. Skrze chrám lze také projít do jeskyně, která je vybavena popisem událostí Ivanova života. Po prohlídce je možné vystoupat na skálu s křížem a kochat se krásami Českého krasu.

Svatý Jan pod Skalou je také jedním z nejkrásnějších poutních míst v ČR.

5. Pražská Loreta

Pražskou Loretu je možné najít na Hradčanech, na východní straně Loretánského náměstí. Jedná se o nejznámější českou barokní Loretu, která byla postavena v 17. století. Velkou cenností v Pražské Loretě je středověká klenotnice.

Dále je v Loretě střeženo množství církevních předmětů potřebných k liturgii, kterým vévodí velmi překrásná diamantová monstrance, která je nazývána jako Pražské slunce. Každou hodinu navíc v Loretě zní loretánská zvonkohra o třiceti zvonech.

Pražská Loreta je jedním z nejkrásnějších poutních míst v ČR, díky kterému se začaly stavět Lorety po celém světě.

6. Maková Hora

Toto poutní místo je zasvěcené Panně Marii Karmelské, a na její oslavu byl postaven monumentální barokní kostel, který je posazený na zalesněném kopci nedaleko Vltavy a vodní nádrže Orlík. Kostel je zasvěcený nejen Panně Marii Karmelské, ale také Janu Křtiteli. Sochy obou patronů jsou pak k vidění na přední straně kostela. Interiér kostela je vyzdoben rokokovými malbami vyjevující život a smrt sv. Jana Křtitele.

Na Makové Hoře je postaven barokní kostel, který patří mezi nejkrásnější poutní místa v ČR.

7. Velehrad

Jedná se o obec, která je nedaleko Uherského Hradiště, a k navštívení je zde poutní místno cisteriáckého kláštera, který byl založený již ve 13. století. V komplexu kláštera se nachází také kostel Nanebevzetí Panny Marie. Každoročně se u kláštera koná 5. července Národní pouť.

V roce 1990 navštívil klášter dokonce i sám papež Jan Pavel II. Součástí komplexu jsou také vykopávky z románskogotického období, které jsou k dispozici v podzemním lapidáriu.

Velehrad svou rozsáhlostí celého komplexu spadá mezi nejkrásnější poutní místa v ČR.

8. Svatá Hora u Příbrami

Svatá Hora u Příbrami je nejvýznamnějším poutním místem v Čechách, které se nachází v podhůří Brd na jihovýchodní straně města Příbram. Tato vyvýšenina nad městem má duchovní kořeny již v hluboké gotice. Sám arcibiskup Arnošt z Pardubic zde podle tradice vyřezal milostnou sošku Panny Marie z hruškového dřeva.

V dnešní době se jedná o velmi rozsáhlý barokní komplex. Kostel Nanebevzetí Panny Marie dostal čestný papežský titul „basilica minor„. K vidění je i kryté schodiště, jenž se táhne od úpatí kopce v Příbrami až k celému komplexu přímo do čtvercového ambitu. V rozích komplexu dominují čtyři osmiboké kaple s cibulovitými střechami.

Toto nejkrásnější poutní místo v ČR je i svou velikostí a rozmanitostí celého komplexu velmi zajímavé.

Nejkrásnější místa v ČR na dovolenou

Výše jsou zmíněná všechna nejkrásnější místa v ČR, která stojí za to navštívit i během dovolené. Během dovolené lze také navštívit i jiná místa, např. nejzajímavější výlety v Čechách a na Moravě.

Nejkrásnější místa v ČR na dovolenou mohou být i těmi nejlepšími místy na kempování, a proto je dobré mít s sebou kvalitní vybavení na kempování, které lze sehnat od značky 4camping nebo inSPORTline.

TIP: Pokud chcete ušetřit na vycházkové nebo trekové obuvi pro výlety na nejkrásnější místa v ČR, nabízí se možnost využít věrnostní program Decathlon.

V případě nejkrásnější dovolené v ČR mnoho turistů získává pro vzpomínky fotografie zachycených momentů. Pro tento případ by měl mít každý před návštěvou nejkrásnějšího místa v ČR dostatek paměti v telefonu, případně dostatečně velkou paměťovou kartu do foťáku.

Česká republika má mnoho přírodních i historických památek, které se neomrzí. Krásná místa mají i mimo Českou republiku. Existuje tedy několik tipů na výlety nedaleko ČR.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang