7 tipů na výlet lodí po Vltavě v Praze

Praha je bezpochyby nádherné místo. Jedná se o jedno z nejčastěji navštěvovaných měst světa. Zahraniční turisté (a pochopitelně i místní) mohou krásy Prahy obdivovat během různých procházek. Zajímavou a neobvyklou alternativou je také výlet lodí po Vltavě, ze které je řada známých památek téměř na dosah ruky.

Vltava, nejdelší řeka ČR, protíná Prahu samým centrem města. Během plavby lodí po Vltavě tak každý může obdivovat ty nejkrásnější pražské památky: Karlův Most, Národní divadlo nebo Pražský hrad. Různí poskytovatelé plaveb po Vltavě nabízejí krátké i dlouhé vyjížďky. Na lodi tak lze strávit třeba jen hodinu a oddechnout si od každodenních starostí, nebo se může jednat o celodenní výlet.

Vltava nabízí netradiční pohled na Pražský hlad.

V nabídce jsou také tématické plavby – například s hudbou nebo gastronomickými zážitky. Koho nenadchne ani to, má možnost si u řady plavebních společností sestavit zcela individuální vyjížďku lodí. V tomto případě však musí počítat s tím, že si trochu připlatí.

Cenová úroveň běžných plaveb se nijak neliší například od vstupů do aquaparků, hradů a zámků nebo třeba do rodinných zábavních parků. Navíc, často bývají různé výlety lodí v Praze po Vltavě v nabídkách slevových portálů.

Díky tomu lze nějaké peníze ušetřit a použít je třeba na další výlety v okolí Prahy nebo je využít na toulkách po nejkrásnějších jezerech ČR.

Tip č. 1: Plavba do Zoo

Návštěva zoologické zahrady bývá téměř samozřejmou variantou, kam s dětmi v Praze. Proč neudělat výlet ještě zajímavější a jet na Císařský ostrov z centra Prahy lodí? Pravidelná lodní linka vyplouvá z Rašínova nábřeží nebo od Čechova mostu. Cílem je přístaviště lodí na Císařském ostrově, který stačí přejít a s využitím přívozu se dostat až do Tróje.

Během cesty lodí se nabízejí výhledy na Pražský hrad nebo Letenské sady, k vidění je řada ostrovů a mostů přes Vltavu, a to včetně nového Trojského mostu. Zážitek bude pro děti (ale možná i pro dospělé) průplav jedním nebo dvěma zdymadly.

Ani cestu zpět ze zoo do centra Prahy není nutné řešit jiným způsobem než lodí. V nabídce jsou totiž i zpáteční, zvýhodněné vstupenky. A kdo chce mít po starostech hned, může zpáteční vstupenku zakoupit i v kombinaci se vstupenkou do zoo. Pak už člověk nemusí na nic myslet, stačí se nalodit na výletní parník nebo loď a užívat si krásného výletu.

Ceny vstupenek při odjezdu z Rašínova nábřeží:

  • jednosměrná vstupenka: 190 Kč dospělí, 140 Kč děti
  • zpáteční vstupenka: 290 Kč dospělí, 180 Kč děti
  • rodinná vstupenka (2+2): jednosměrná 490 Kč, zpáteční 690 Kč

Ceny vstupenek při odjezdu z Čechova mostu:

  • jednosměrná vstupenka: 150 Kč dospělí, 100 Kč děti
  • zpáteční vstupenka: 240 Kč dospělí, 140 Kč děti
  • rodinná vstupenka (2+2): jednosměrná 390 Kč, zpáteční 590 Kč

Při objednání on-line na webových stránkách www.paroplavba.cz získá každý slevu ve výši 10 %.

Tip č. 2: Plavba Čertovkou

Stejný portál nabízí také plavbu na místa, kam se člověk běžně nedostane. Řeč je o tajemné Čertovce, krátkém vltavském kanálu, který odděluje Kampu od Malé Strany. Romantická projížďka lodí zaručuje podívanou na pohádková zákoutí a malebné historické domy. Jelikož je Čertovka v podstatě bývalý mlýnský náhon, nikoho nepřekvapí, že během plavby lze vidět také Velkopřevorský mlýn s mlýnským kolem a také proslulou socha vodníka Kabourka.

Čertovka není příliš široká, proto se vyjížďky provádí na menších lodích, než které jsou běžně k vidění na široké Vltavě.

Plavba trvá zhruba 50 minut a kromě samotné Čertovky čeká na výletníky také proplutí pod gotickými klenbami Karlova mostu a panoramatický výhled na Pražský hrad.

Za vstupenku zaplatí 390 Kč dospělí a 250 Kč děti. Při objednání on-line dostane kupující 10% slevu. Zážitek v podobě plavby na lodi lze objednat také jako dárkový poukaz. Nabízeno je hned několik designů dárkového poukazu a problém není ani jakékoliv individuální věnování.

Tip č. 3: Celý den na vodě – plavba na Slapy ALL INCLUSIVE

Plavba na Slapy ALL INCLUSIVE spojuje možnost si užít celodenní výlet na vodě, svézt se tradičním parníkem Vltava, v cílovém místě se vykoupat nebo projít po okolí. Navštívit lze třeba Svatojánské proudy, sochu sv. Jana Nepomuckého nebo samotnou Slapskou přehradu. Plavba zahrnuje tříchodové menu, pět nápojů na osobu a svačinku během zpáteční cesty při tomto originálním výletu po okolí Prahy.

Parník Vltava je jedním ze dvou kolesových parníků, které jsou ještě v Čechách v provozu. V roce 2013 byl prohlášen za kulturní památku České republiky. Historie tomuto parníku sluší. A tak zřejmě nikoho nepřekvapí (a snad i potěší), že součástí plavby na Slapy tímto tradičním plavidlem je také výklad o historii lodě a o okolních pamětihodnostech.

Výlet trvá 9,5 hodiny, z čehož dvě hodiny kotví loď přímo na Slapech. Každý účastník na konci získá pamětní list s razítkem a rokem plavby.

Jízdenka pro dospělé stojí 1 990 Kč, pro děti o tisíc korun méně. V tomto případě se nabízí pouze zpáteční varianta jízdenky, není možné si koupit pouze cestu na Slapy.

Tip č. 4: Gastronomické platby

Milovníky dobrého jídla, kteří chtějí běžné restaurace nahradit něčím zajímavějším, jistě potěší poměrně široká nabídka gastronomických plaveb. Nabízí je mimo jiné společnost Prague Boats na svém webovém portále. Vybírat lze například z plavby nazvané Křišťálová večeře, Sladká Praha nebo Brunch na Grand Bohemia. Proč si nedopřát výlet po Vltavě s vybranými delikatesami a sklenkou dobrého vína, koktejlu Aperol Spritz či jiného letního drinku?

Výlet lodí může poskytnout i gastronomický zážitek na velmi vysoké úrovni.

Křišťálovou večeři si mohou zájemci užít na jedné ze tří moderních lodí s prosklenou střechou. Během dvou a půl hodinové plavby po Vltavě mají návštěvníci k dispozici bohatý raut, nabídnuta jim bude sklenka prosecca jako welcome drink a celý zážitek z plavby a dobrého jídla bude doprovázet živá hudba. Je na každém, zda si večerní výlet lodí Prahou bude užívat v lodních salonech nebo přímo na palubě. Za 150 minut plavby a související služby zaplatí dospělí 1 490 Kč, za dítě se platí 990 Kč.

Gastronomii na opravdu špičkové úrovni včetně perfektní, profesionální obsluhy. To nabízí plavba Sladká Praha. Zahrnuje opravdu velmi sympatické položky:

  • servírované À la carte menu o třech chodech, které odpovídá nejvyšším požadavkům gurmánské světové kuchyně
  • špičkové víno, aperitiv či nealkoholický nápoj

To vše na luxusní lodi Lužnice, s živou hrou na piano a pochopitelně s výhledy na pražské památky. Mohlo by se zdát, že se jedná o ideální romantickou plavbu pro zamilovaný pár. Díky dostatku soukromí se ale tato volba hodí i pro netradiční a uvolněný business meeting nebo rodinnou oslavu na úrovni.

Plavba Sladká Praha se nabízí ve variantách Essential za 2 490 Kč (sezení v hlavním salonu lodi) nebo Gold za 3 490 Kč (sezení ve špičce lodi s panoramatickým výhledem). Výlet trvá 3 hodiny.

Tip č. 5: Unikátní Pražské Benátky

Možná ani sami Pražané nevědí, jaká tajemství ukrývá historické centrum Prahy. Část těchto tajemných kulis odkrývá společnost Pražské Benátky, která pod stejným názvem provozuje plavby Prahou po Vltavě. Vyjížďky lodí začínají v přístavišti Judita. To se ukrývá v unikátním vodním podzemí Starého Města, přímo pod Křižovnickým náměstím a na samotném začátku Karlova Mostu.

Zážitek z plavby umocňují samotné lodě. Jedná se o celodřevěné lodě, které svým vzhledem ctí tradici konce 19. století. Samotná plavba netrvá dlouho, pouhých 45 minut, ale nabízí netradiční výhledy na všechny nejdůležitější památky staré Prahy – Karlův most, Hradčany, Petřín, Národní divadlo, Staroměstské mlýny a proplouvá se i Čertovkou.

Lodě z přístaviště Judita odplouvají každých deset minut, není proto nutné si místo rezervovat za předpokladu, že se nejedná o větší skupinu. Projížďka lodí stojí 340 Kč včetně drobného občerstvení, děti platí poloviční cenu.

Tip č. 6: Plavba Prahou na jazzboat

Nejen s historií a gastronomií mohou být spojen plavby po Vltavě. Na stránkách www. cruise-prague.cz si kdokoliv může prohlídnout nabídku plavby na jazzboat. Ta až na výjimky vyplouvá denně, plavba trvá 2,5 hodiny. Kromě nápoje na uvítanou si návštěvník může vychutnat hlavně jazzový koncert. A pokud by dostal během projížďky hlad, může si vybrat z několika druhů večerního menu. To už ovšem cena 790 Kč za samotnou plavbu nezahrnuje.

Vyplouvá se z Dvořákova nábřeží pod Čechovým mostem. Určitě se doporučuje si místa rezervovat předem, a to přímo na uvedených webových stránkách. Ke vstupence na loď je možné si v balíčku rovnou dopředu objednat i některé menu.

Tip č. 7: Privátní mahagonové lodě

Pro někoho může být plavba lodí velká romantika a nechce se o místo na palubě dělit s ostatními. I pro to mají provozovatelé výletů lodí po Vltavě pochopení a nabízí řešení. Umožňují si pronajmout luxusní mahagonové lodě, dokonce s osobním kapitánem. Sami klienti si pak určují, kam loď pojede a co chtějí vidět.

Privátní mahagonové loďky poskytují dostatek soukromí pro uzavřenou společnost čítající až 8 osob.

Díky tomu, že se jedná o menší plavidlo, dostane se i na místa, kam se například parník vůbec nesmí. Posádce loďky se proto naskytne neobvyklý pohled zespodu třeba i na pilíře a oblouky Karlova mostu.

Maximální kapacita mahagonové lodě je 8 osob, plavba trvá obvykle 50 minut a celá loď i s kapitánem stojí 4 000 Kč. Vyplouvá se z přístaviště u Čechova mostu nebo z ekologického přístaviště Kampa u Karlova mostu.

Kouzlo neznámého

To, co činí z výletu lodí po Vltavě opravdový zážitek, je mimořádná atmosféra a jiný, netradiční pohled na pražské památky. Koho tedy už nudí běžné procházky a hledá třeba tipy, co dělat o víkendu v Praze, je pro něj výlet lodí vhodnou možností. Stejně jako pro fotografy, kteří často na lodě vyrážejí za fotografickými „úlovky“.

Pochopitelně, jinou atmosféru má plavba během dne a jinou po setmění. I když si člověk obvykle za večerní projížďku, jejíž součástí bývá i romantická večeře, trochu připlatí, temná Vltava a osvětlené okolní památky poskytnou vskutku kouzelnou podívanou.

Praha není jediné město, které nabízí takovýto zážitek. Na lodičkách se dá proplout po řece Sprévě i centrem Berlína.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang