Seriál Černobyl vyvolal nebývalý zájem o zájezdy do oblasti nejničivější jaderné havárie v historii. Davy turistů touží poznat skryté části opuštěného města Pripjať, vojenský radar Duga či samotnou elektrárnu v Černobylu, původně pojmenovanou jako Černobylská elektrárna V. I. Lenina. Jak tato tajemná oblast vypadá v současnosti a jaká konkrétní místa v rámci zájezdu do Černobylu navštívit?
O Černobylské elektrárně a přilehlém městu Pripjať se dnes hovoří především v souvislosti s úspěšným seriálem Černobyl, který rekonstruuje příběh o jedné z nejhorších katastrof v historii. Pětidílná minisérie pochází z koprodukce společností HBO a Sky a objasňuje mimo jiné osudy zaměstnanců elektrárny, prvních obětí havárie a likvidátorů radioaktivního materiálu.
V seriálu Černobyl HBO dokonale zachycuje průběh této zdrcující události i jejího pozdějšího vyšetřování, ovlivněného propagandou politického aparátu v tehdejším SSSR.
Diváci, kteří by rádi zhlédli zmiňovaný seriál, si musí objednat službu HBO GO, nebo využít sedmidenní zkušební období zdarma. Pokud by to pro ně bylo málo, nemusí se bát a předplatné si klidně zaplatit. Recenze HBO GO bývají kladné a obsah velice kvalitní.
Poznávací zájezd Černobyl – 10 míst, která stojí za návštěvu
Exkurzi do Černobylu a přilehlého města Pripjať nabízí několik subjektů včetně známých cestovních kanceláří. Zpravidla si lze vybrat z jednodenních, dvoudenních či speciálních zájezdů, v rámci nichž turisté navštíví co nejvíce míst s ohledem na čas a pohodlí.
Expedice začíná a končí v Kyjevě, kam se účastníci musí dopravit sami. Řada zájezdů bývá spojena také s prohlídkou nejkrásnějších míst Kyjeva, díky níž turisté poznají i jiné stránky Ukrajiny. Je však nutné podotknout, že podmínkou pro absolvování zájezdu je minimální věk 18 let, a nejedná se proto o místo vhodné pro výlet s dětmi.
Prohlídková trasa se liší v závislosti na délce výletu. Z tohoto důvodu je dobré předem vědět, co v Černobylu stojí za návštěvu, a teprve poté vybrat konkrétní zájezd. Mezi nejzajímavější objekty zcela jistě patří:
- Černobylská jaderná elektrárna
- Sídliště Pripjať
- Zábavní park
- Palác kultury Energetik
- Hotel Polissya
- Nemocnice
- Plavecký bazén Lazurnyj
- Lodní přístav
- Radar Duga
- Památník zesnulým hasičům
Výlet do Černobylu by měl v každém případě probíhat za doprovodu zkušeného průvodce, který návštěvníky zavede do zajímavých, ale především bezpečných oblastí.
1. Černobylská jaderná elektrárna
Jaderná elektrárna je obvykle hlavním důvodem návštěvy Černobylu. Nachází se na severní Ukrajině, přibližně 115 kilometrů od Kyjeva a necelých 20 kilometrů od hranic s Běloruskem. Původně mělo vedení SSSR s elektrárnou velké plány, které zahrnovaly výstavbu dvanácti reaktorů. Kompletně dokončeny však byly jen čtyři bloky.
K havárii došlo dne 26. dubna 1986 na čtvrtém reaktoru, kolem kterého byl záhy postaven ocelobetonový sarkofág. Ten je v současnosti obklopen novým krytem, jehož výstavba byla zahájena v roce 2012 a trvala do roku 2016.
Mnohé možná překvapí, že po výbuchu Černobylu nebyla celá elektrárna ihned odstavena, nýbrž vyráběla elektřinu až do přelomu tisíciletí. Dnes mají turisté možnost Černobylskou elektrárnu navštívit a nahlédnout do podzemního atomového krytu, dobře známého ze seriálu Černobyl. Vidět lze také chladící oběhová čerpadla třetího reaktoru či velín druhého bloku.
Díky místnímu informačnímu centru se turisté mohou opravdu důkladně seznámit s historií elektrárny i budoucími plány.
2. Sídliště Pripjať
Dnes již opuštěné město Pripjať leží na břehu stejnojmenné řeky, přibližně tři kilometry od jaderné elektrárny Černobyl. Pripjať byl vybudován jako sídliště pro pracovníky elektrárny a jejich rodiny a statut města získal roku 1979.
Den po výbuchu Černobylu začala evakuace obyvatel, kterých v té době bylo necelých 50 tisíc.
V současnosti je Pripjať nazýván „městem duchů“. Představuje neobydlenou, chátrající zónu, kterou chrání vojáci. Dnes by již málokdo poznal, že se zde kdysi nacházelo sídliště – celé město je zarostlé vegetací a připomíná spíše džungli.
I přesto sem stále míří výpravy z celého světa. Návštěvníci zde mohou vidět například původní základní školu, školku, koupaliště, kulturní centrum, ruské kolo, hasičskou stanici a mnoho dalšího.
Scény z Pripjati pro seriál HBO Černobyl byly natáčeny v litevském hlavním městě Vilnius, které ostatně také stojí za to navštívit. Zajímavosti a památky Vilniusu ocení každý kulturní nadšenec, rovinatý povrch prakticky celé Litvy zase každý vášnivý cyklista.
3. Zábavní park
V rámci zájezdu do Černobylu rovněž stojí za to navštívit lunapark v centru města Pripjať. K jeho otevření mělo dojít 1. května 1986, v době májových slavností. Výbuch Černobylu tento plán překazil a zábavní park nikdy nebyl otevřen.
Zábavní park „města duchů“, zejména jeho ruské kolo, je dnes symbolem černobylské katastrofy. Návštěvníci jej naleznou za budovou paláce kultury Energetik a hotelem Polissya.
4. Palác kultury Energetik
Kulturní centrum na Leninově náměstí bylo postaveno v typickém stylu tehdejšího Sovětského svazu. Palác Energetik, vybudovaný z bílého mramoru, se skládal z několika budov, mezi které patřila například lékárna, obchodní dům, obchod s potravinami nebo tělocvična. V samotném centru se nacházela taneční a zasedací síň, kino a divadlo.
Palác kultury Energetik v současnosti představuje jedno z nejnavštěvovanějších míst Uzavřené zóny Černobylské jaderné elektrárny. Turisté jej naleznou v blízkosti slavného ruského kola a hotelu Polyssia.
5. Hotel Polyssia
Účastníci poznávacích zájezdů do Černobylu si rovněž mohou prohlédnout opuštěný hotel Polyssia (česky Polesí), který sloužil pro ubytování delegací a návštěvníků elektrárny. Po havárii v Černobylu zde pobývali likvidátoři, kteří odstraňovali její následky.
Hotel se spolu s palácem kultury nachází na Leninově náměstí a ačkoliv je dnes v takřka dezolátním stavu, je jeho prohlídka stále možná.
6. Nemocnice
První oběti havárie v Černobylu, mezi něž patřili zaměstnanci elektrárny a zasahující hasiči, byly dováženy do nemocnice v Pripjati. Její podzemní část dnes představuje pravděpodobně nejradioaktivnější místo v Černobylu. Oděvy pracovníků a hasičů, které jsou silně zamořené radiací, se totiž dodnes nacházejí v nemocničním suterénu.
Suterén nemocnice je z tohoto důvodu veřejnosti nepřístupný, v rámci některých exkurzí do Černobylu je však možné si prohlédnout alespoň operační sál, dětské a porodní oddělení a další části, které jsou považovány za bezpečné.
7. Plavecký bazén Lazurnyj
Jednou ze zastávek pro účastníky poznávacích zájezdů do Černobylu je také městský plavecký bazén v Pripjati. Likvidátoři a další pracovníci uzavřené zóny jej využívali ještě několik let po jaderné havárii, a to až do roku 1998.
Bazén je stále vybaven několika skokanskými můstky a v jeho těsné blízkosti se nachází tělocvična, dříve určená pro sportovní hry.
Návštěvníkům je povoleno vstupovat do tělocvičny i budovy krytého bazénu.
8. Lodní přístav
Bývalý nákladní přístav leží severně od města Černobyl a před havárií sloužil hlavně pro rybáře a menší nákladní lodě, které mířily do Kyjeva.
Prohlídka přístavu bývá součástí většiny exkurzí. K torzům nákladních lodí se však turisté nesmí přibližovat, i když je z fotografií na sociálních sítích patrné, že ne každý se tímto zákazem řídí.
9. Radar Duga
Bývalý supertajný vojenský radar na první pohled zaujme svou gigantickou konstrukcí, která měří půl kilometru na délku a více než 140 metrů na výšku. Radar Duga, jehož existenci komunisté úzkostlivě tajili před celým světem, měl odhalovat balistické střely mířené na SSSR.
Procházka k radaru Duga bývá součástí většiny organizovaných výletů do Černobylu.
10. Památník zesnulým hasičům
Památník se nachází přímo ve městě Černobyl a je věnován „těm, co zachránili svět“ – hasičům, kteří se podíleli na likvidaci následků havárie.
Hasiče, kteří zasahovali bezprostředně po havárii v Černobylu, nikdo nevaroval před nevyhnutelným nebezpečím. Závodní požární jednotka, jež čítala 21 členů, byla k hořící elektrárně vyslána jako k jakémukoliv jinému požáru.
Zdravotní následky jaderné havárie byly patrné již na místě, plně se však projevily během následujících týdnů. Osud přítomných hasičů lze sledovat v seriálu Černobyl, konkrétně na příběhu Ludmily Ignatěnkové a Vasilije Ignatěnka.
Jsou exkurze do Černobylu bezpečné?
Výlet do Černobylu je považován za bezpečný, jelikož se vysoká míra radiace nachází pouze na určitých místech. Subjekty nabízející zájezdy do uzavřené zóny se nejradioaktivnějším místům v Černobylu samozřejmě vyhýbají, a tak se turisté nemusejí obávat žádných zdravotních následků. Obecně se uvádí, že dávka radiace, kterou tělo přijme na exkurzi v Černobylu, představuje zhruba tisícinu dávky při jednom RTG vyšetření.
Návštěvníci navíc několikrát denně procházejí dozimetrickou kontrolou a mohou si zapůjčit Geigerův-Müllerův počítač, který neustále měří míru radiace v okolí.