Jak vyřešit malý prostor pro kuchyň?

Kuchyň je nedílnou součástí domácnosti. Někteří lidé si na podobu své kuchyně potrpí, jiným stačí jednoduché prostředí pro vaření, jiní zase nevaří vůbec. Problém však může nastat u menších prostor pro kuchyň, zejména v menších bytech. Vměstnat prostornou a dobře vybavenou kuchyň do malého panelákového bytu může být problém. Jak tuto situaci řešit?

Pěkná kuchyně může být pýchou domácnosti. Obzvláště dobří kuchaři ocení širokou kuchyňskou linku, dostatek prostoru v kuchyni, moderní spotřebiče a pomocníky, spoustu úložného prostoru a pěkný design.

Ne vždy ale podmínky domova dovolují instalaci široké kuchyňské linky. Jaké zde existují možnosti? Jak co nejefektivněji využít malé prostory?

Zatímco někdo ocení útulnost a semklost kuchyně, pro jiné to může působit klaustrofobicky. Je lepší si nechat poradit a navrhnout kuchyň od dodavatele kuchyní.

V dnešní době kuchyně obsahují celou řadu spotřebičů. Kromě ledničky, která je samozřejmostí, se v kuchyních objevuje myčka, sporák, často kávovar, mixér, mikrovlnná trouba apod. Najít pro ně prostor není vždy jednoduché, zvlášť např. v menších panelákových bytech. Zde je často nutné pracovat s menším prostorem a vyplatí se proto najít kuchyňské studio, které se specializuje na menší byty.

Kuchyně v paneláku

Nejčastěji se lze setkat s malým prostorem pro kuchyň v panelových domech. Neplatí to však pro všechny – zejména otevřené byty mohou mít dostatek prostoru na kuchyň i jídelnu. Jiné byty ale mají kuchyňský prostor pouze ve formě menší místnosti.

Zatímco v rodinných domech je mnohem proveditelnější vnitřní přestavba, popřípadě vnější dostavba části domu, u panelových bytů je situace složitější, a proto je nutné co nejefektivněji využít prostor.

Dobré řešení obdélných místností je kuchyně do L, která umožní člověku pracovat v kuchyni u dvou částí kuchyňské linky z jednoho místa. Kuchyně zůstane prostorná. Díky kuchyni do L je možné získat extra prostor na spotřebiče a rozšířit kuchyňskou linku.

Malá kuchyně v paneláku do tvaru písmena L nabízí mnohem efektivnější využití menších prostor.

Další možností je kuchyně do U, zde je ale žádoucí dostatečná šíře místnosti, aby uprostřed zůstal dostatek místa na pohyb. Existují i kuchyně do G, které (jak písmenko G napovídá) objímají daný prostor. Hodí se jako provedení kuchyně zejména u kuchyní ve výběžku bytu či domu. Takové kuchyně řeší problém malé kuchyňské linky, jelikož se rozšíří plocha samotné kuchyně.

Člověk by si však měl určit, zda bude preferovat dostatek prostoru v kuchyni i za cenu toho, že zůstane malá kuchyňská linka, nebo zda bude chtít např. kuchyni do L nebo U i přes to, že se do uličky v kuchyni vejde pouze jeden člověk.

Vždy záleží na daném bytě a jeho rozměrech. Je možné si nechat poradit od expertních dodavatelů a výrobců kuchyní, kteří se problematikou využívání malých prostor efektivně zabývají dlouhodobě.

Kuchyňská linka by měla poskytovat dostatečný prostor na všechny kulinářské aktivity.

Malá kuchyň má výhodu útulnosti a blízkosti všeho důležitého – všechny důležité části kuchyně jsou téměř na dosah ruky. Lidé, kteří kuchyň moc často nevyužívají, naopak ocení prostor navíc pro místnosti, ve kterých tráví svůj čas. Malá kuchyňská linka není problémem, pokud ji člověk tolik nepotřebuje.

Efektivní využití prostoru je důležité obzvláště u menších bytů, kde prostor pro kuchyň bývá malý. Pokud je někdo obzvláště zručný, může si zkusit spočítat plochu a navrhnout rozložení kuchyně sám, ale v praxi je to lepší nechat na profesionálním dodavateli kuchyní.

Kde si nechat navrhnout kuchyň pro malé prostory

Také malé kuchyně mohou působit rozlehlým a prostorným dojmem. Vše záleží na správném rozvrhnutí. Na trhu existuje několik dodavatelů kuchyní, kteří nejen poradí, změří prostory a navrhnou kuchyň na míru, ale také vše nainstalují a zprovozní. Člověku tak stačí pouze vybrat mezi různými variantami kuchyňské linky a zpracování a o vše ostatní se postarají profesionálové.

Mezi takové dodavatele lze zařadit firmu Gabon, která se výrobou, navrhováním a instalací kuchyní zabývá již od roku 1992. Kuchyně Gabon navrhuje přesně podle daných rozměrů, lze tak dosáhnout maximálního využití místa. Gabon nabízí speciální Panelákový program, který se zaměřuje na řešení a navrhování malých kuchyních v paneláku.

Gabon své kuchyně také vyrábí, což patří k faktorům, které by měl zákazník zohlednit při výběru dodavatele kuchyní. Pokud jsou kuchyně dodavatelem přímo vyráběny, zaručuje to nižší cenu a vyšší efektivitu při jejich instalaci u zákazníka doma. Zároveň často navrhují i svůj nábytek, který může s novou kuchyní perfektně ladit a člověk si tak může rovnou vybavit kuchyň i jídelním stolem či židlemi.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang