Podle čeho vybrat manželskou postel?

Manželské postele se liší nejenom svou velikostí, provedením a materiálem, ale také přítomností úložných prostor. Jelikož nákup manželské postele představuje nemalou investici a člověk zde bude trávit až třetinu svého dne, je nutné vybrat správně. Jaké typy manželských postelí existují, na jaké parametry koukat a jaké ceny očekávat?

Manželskou postel bude v určité chvíli kupovat téměř každý pár. Už jen z toho důvodu, že manželská dvojlůžka stojí až desítky tisíc korun, se vyplatí zvolit tu nejlepší a nejvhodnější.

Na jaké parametry se dívat při výběru postele:

  • délka a šířka postele,
  • materiál,
  • provedení,
  • vzhled.

Co se týče rozměrů, je vždy nutné změřit prostor pro postel v ložnici. Zde záleží na velikosti místnosti a rozhodnutí páru o ostatním nábytku – zda budou chtít ke stranám noční stolky, umístění šatníků apod. Kolem postele by měl být dostatek místa na procházení.

Někdo má rád ložnici prostornou a vzdušnou, jiní zase preferují útulnost. Pár by se měl předem dohodnout, kterou variantu budou preferovat.

Šířka postele by měla poskytovat dostatek prostoru pro dvě osoby. Příliš široká postel ale zase zabírá velkou část místnosti, příliš úzká může vyústit v padání jednoho z partnerů a nedostatku místa.

Problém může být s úložným prostorem, obzvláště, pokud je ložnice malá. Pod postelí vzniká značný prostor pro možné ukládání předmětů. Proto se vyplatí koukat po postelích s úložným prostorem. Tyto postele je možné koupit i bez úložného prostoru, který lze dokoupit později a pouze zasunout pod postel. Jelikož jsou vyráběny speciálně pro dané typy postelí, tak do nich přesně zapadají a jdou barevně a materiálově dohromady.

Úložný prostor lze vyřešit buď jako zásuvný box pod postel, nebo jako výplň prostoru mezi nohami postele, který je neodjímatelný.

Délka postele by měla být o něco delší než výška nejvyššího z partnerů. Tyto věci je ideální vyzkoušet na živo v prodejnách s nábytkem. Je klíčové, aby nejvyšší z partnerů neležel s dolními končetinami v prostoru mimo postel.

Hlavové čelo postele je ta část postele, která je nejvíce vidět. Mohou být vyrobena ze dřeva, kovu či mohou být čalouněna. Zatímco některé čela jsou čistě funkcionalistická, jiní výrobci postelí se je snaží vyrobit tak, aby se jednalo o jednu z dominant ložnice. Zde záleží na vkusu každého, jestli preferují variantu funkční, či jsou ochotni si připlatit za určitou estetičnost.

Hlavové čelo postele může celé ložnici propůjčit značnou osobitost.

Materiál postele není jen otázkou vzhledu a vkusu, ale také kvality postele. Některé postele se vyrábí z kovu. Ty bývají o něco levnější. Dražší a mnohem častěji volenou variantou jsou však postele ze dřeva a nejčastěji dřevěné postele z masivu. Běžný je masiv o šířce 4 cm, ale lze najít i užší (např. 3,7 cm) nebo naopak mnohem širší (až 12 cm).

Masiv propůjčuje posteli značnou stabilitu a bytelnost. Mnohem více drží na jednom místě a vytváří značnou podporu pro tělo, na rozdíl od kovových postelí, které často stojí pouze na tenkých kovových nohách.

U manželských postelí z masivu je nutné zjistit, zda byl dřevěný povrch ošetřen. Zde je hned několik variant – nejčastější je volba ošetření akryluretanovým lakem (AU lak). Někteří výrobci a prodejci nabízí i různé alternativy, např. směsice přírodních olejů, pryskyřicí a včelího vosku, které zajistí dostatečnou péči o dřevěný povrch, aby si i po letech používání zachoval stejnou barvu a kvalitu.

Materiál dřevěných postelí je různý – zde záleží převážně na preferenci a ceně. Mezi nejčastější dřevěný materiál patří:

  • dub,
  • buk,
  • bříza,
  • olše,
  • javor.

Dub a buk jsou nejběžnější, bříza, olše a javor patří k těm dražším alternativám.

Kde koupit kvalitní manželskou postel

Existuje velké množství prodejců nábytku a postelí. Člověk by se také měl rozhodnout, zda postel zakoupí osobně na prodejně, nebo si ji vybere na internetu a nechá si ji doručit. Někteří prodejci nabízí mix obojího – mají své sítě prodejen a pořádají různé výstavy své nabídky, ale zároveň provozují e-shop, kde je možné dané manželské postele objednat.

Mezi unikátními příklady patří e-shop spime.cz, který u svých postelí nabízí produktové video, které zákazníkovi umožňuje postel prověřit online z pohodlí domova, jako by si postel prohlížel na prodejně. Výběr manželské postele je tak mnohem snažší a doručení až domů zdarma je také velkou výhodou.

Spime.cz zároveň nejsou pouze prodejci, ale také své postele vyrábí. Díky tomu jsou schopni odborně poradit zájemcům, kteří si nejsou s výběrem jisti.

Jelikož manželská postel patří k místům důležitým pro oba partnery, je nutné toto rozhodnutí udělat společně na základě domluvy. Vyplatí se předem si určit očekávání, provedení či materiál. Následně pak stačí vybrat pouze z dané nabídky a rozhodovat se podle vzhledu a vkusu.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang