Jak vybrat luxusní hodinky – pánské, dámské – co sledovat?

Nákup hodinek je velkou investicí. Ať už člověk kupuje luxusní hodinky sobě nebo někomu jinému, vždy by měl nákupu věnovat dostatečnou pozornost. Jaké parametry se vyplatí sledovat, jaké materiály jsou skutečně kvalitní, jaké ceny očekávat a které značky jsou nejoblíbenější?

Hodinky nejsou jen nástrojem k zjišťování času, jsou především módním doplňkem. Hodinky odráží vkus člověka a jejich typ může o člověku říct spoustu věcí.

V minulých letech se popularizovaly chytré hodinky, které kromě digitálního displeje nabízí i řadu funkcí. Přesto však klasické hodinky mají svou nezastupitelnou roli.

Pánské hodinky bývají mohutnější, zatímco dámské hodinky jsou drobnější a jsou více vnímány jako šperk. Dámské hodinky by měly podtrhovat osobitost a krásu ženy, která je bude nosit.

V potaz by měl kupující, ať už nakupuje hodinky sobě nebo někomu jinému, brát náplň aktivit budoucího nositele. Člověku pohybujícímu se ve společenském prostředí postačí hodinky s minerálním sklem (menší odolnost vůči poškrábání), naopak důraz bude na materiál pouzdra hodinek a typ pásku. Takové hodinky se označují jako klasické, společenské, letecké hodinky popřípadě jako business.

Fyzicky aktivní lidé naopak ocení hodinky odolné – sportovní hodinky. Zde je nejodolnější sklo ze safíru standardem, pouzdro bývá z titanu, plastu či karbonu. Sportovní hodinky také bývají vodotěsné.

Materiály hodinek

Hodinky mohou být z celé řady materiálů. Jejich vzácnost se výrazně odráží na ceně hodinek. I hodinky s ocelovým pouzdrem však mohou být mezi těmi nejdražšími hodinkami z růžového zlata, pokud je např. navrhoval světoznámý návrhář. Švýcarsko se pyšní dlouhou tradicí mistrů hodinářů – původ těch nejdražších luxusních hodinek právě ze Švýcarska by tak neměl nikoho překvapit. Mezi oblíbené švýcarské značky luxusních hodinek patří Chopard, Tissot nebo Frederique Constant.

Švýcarské pánské hodinky Tissot AUTOMATICS III, pouzdro i pásek z oceli, sklíčko ze safírového skla. Cena za toto krásné provedení je 13 650 Kč.

Nejdůležitější části hodinek jsou:

  • pouzdro
  • sklo
  • pásek

Pouzdro je hlavní částí hodinek. Materiál určuje odolnost a vzhled hodinek, stejně tak jejich cenu. Nejdražší hodinky jsou zpracovány z růžového zlata. Růžové zlato vytváří na oči velmi příjemnou souhru barev.

Běžnější jsou pouzdra ocelová, která se častěji nachází u pánských hodinek. Nevýhodou je vyšší hmotnost v porovnání s jinými materiály – skutečnost, která bude vadit spíše ženám. Dámské hodinky často bývají zpracovány z bílého zlata, růžového zlata a ty opravdu luxusní jsou navíc posety diamanty.

Skutečně luxusní dámské hodinky Chopard z kolekce Happy Sport – safírové sklo, pouzdro a pásek z růžového zlata. Cena – 740 000 Kč.

Lehkým a přitom velmi odolným kovem je titan. Titan je vhodný pro alergiky, volí ho také sportovci, kteří chtějí hodinky schopné vydržet tvrdší zacházení, aniž by je váha hodinek příliš rušila u sportu.

Hodinky ADMIRALS CUP SEAFENDER 46 CHRONO DIVE přijdou člověka na zhruba čtvrt milionu korun. Černý pásek z kaučuku se hodí k titanovému zpracování pouzdra se safírovým sklem.

Skla hodinek se liší především v jejich kvalitě a odolnosti. Jelikož na sklu dochází často k poškození a člověk si zde každého škrábance bude všímat nejvíce, doporučuje se volit hodinky s kvalitním sklem – dnes je nejtvrdší materiál pro skla u hodinek safírové sklíčko. Safírové sklíčko lze poškrábat pouze např. diamantem. Riziko poškrábání tak bude hrozit jen v případě uložení hodinek do truhličky s diamanty. Pokud se člověk pohybuje spíše ve společenském prostředí, postačí mu sklo minerální.

Pásek může být také z celé řady materiálů. Zde záleží na vkusu člověka či na oblečení, které nejčastěji nosí. K oblekům se např. hodí kožený pásek. O kožené pásky je však nutné pečovat, pokud člověk chce, aby si zachovaly stejné vlastnosti i po několika letech. Alternativou jsou kovové pásky, které jsou sice odolnější, ale zároveň představují větší zátěž pro zápěstí.

Luxusní pásky jsou pak vyrobeny z kaučuku a potaženy pravou kůží – nejdražší jsou z aligátoří kůže.

Jakou cenu za luxusní hodinky očekávat

Luxusní hodinky, jak již jejich název napovídá, nejsou malou investicí. Ty skutečně luxusní jsou vyrobeny ze zlata klasického nebo růžového, sklo je vyrobeno ze safíru a pochází od špičkových designerů a výrobců – nejčastěji se jedná o Švýcarsko.

Příklad luxusních hodinek značky Zenith, model DEFY FUSEE TOURBILLON. Pouzdro z platiny, safírové sklo, pásek z kaučuku potažen aligátoří kůží.

Takové hodinky vyjdou na několik miliónů korun či několik set tisíc. Pěkné luxusní hodinky však lze získat i za několik desítek tisíc korun. Člověk by měl vždy sledovat především materiál hodinek a to, jestli se mu hodinky opravdu líbí a jestli se mu hodinky budou líbit i po letech každodenního koukání na jejich ciferník.

Hodinky BAUME & MERCIER CLASSIMA – ocelové pouzdro a pásek, nejodolnější safírové sklíčko. Cena je již výrazně nižší – 31 000 Kč.

Cenu hodinek ovlivňují i jejich funkce – člověk si připlatí za hodinky, které kromě času ukazují i den v týdnu či přímo datum, které mají chronograf (stopky), popřípadě tachymetr (ukazující rychlost pohybu). Chronograf a tachymetr ocení převážně sportovci.

Prodejci luxusních hodinek pak často nabízí hodinářský servis – ať už seřízení nebo opravu hodinek, jejich čištění, zkrácení pásku nebo výměnu mechanických strojků. Není neobvyklé se také setkat s dopravou zdarma, několikaletou zárukou nebo možností se zeptat prodejce a získat tak cenné rady k výběru hodinek.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang