A tady máme, co Elon Musk pravděpodobně udělá s jeho miliardami dolarů z prodeje akcií

Co udělá Elon Musk s miliardami, které za poslední dva měsíce získal z prodeje akcií Tesly? Zdá se možné, možná dokonce pravděpodobné, že alespoň část peněz vložil do SpaceX, druhé společnosti, jejímž je generálním ředitelem a hlavním akcionářem.

Většina výnosů z prodeje akcií Tesly v hodnotě 16,4 miliardy dolarů od 8. listopadu půjde na zaplacení odhadovaného federálního daňového účtu ve výši 11 miliard dolarů, takže mu zůstane více než 5 miliard dolarů na to, co uzná za vhodné.

I kdyby nakonec zaplatil 2 miliardy dolarů dodatečné daně z příjmu státu Kalifornie, kde Tesla sídlila po většinu roku, kdy mu byly uděleny opce, z nichž bude nyní dlužit daně, Muskovi zůstane hnízdo s více než 3 miliardami dolarů. A díky jeho nedávnému přesunu vlastního bydliště i sídla společnosti Tesla do Texasu s nulovou státní daní z příjmu je nepravděpodobné, že by musel Kalifornii platit maximální možnou daň.

Možná ještě výmluvnější: Některé poznámky pod čarou, které zveřejňují podrobnosti o prodeji, spolu s načasováním posledních dvou kapitálových vstupů do SpaceX, zvyšují pravděpodobnost, že Musk přesouvá část svého majetku z veřejně obchodované společnosti Tesla (TSLA) do akcií své soukromé společnosti SpaceX.

Tyto obchody jsou pro Muska, nejvýše postaveného generálního ředitele v zemi, ojedinělé. Je to poprvé za 12 let, co je Tesla veřejně obchodována, kdy si ponechal hotovost z prodeje akcií této společnosti, místo aby prodal pouze tolik akcií, aby zaplatil hrozící daňové účty.

Načasoval si to dobře, protože prodejem uvolnil hotovost v době, kdy se Tesle na trhu velmi daří, stala se šestou společností v historii, jejíž hodnota dosahuje 1 bilionu dolarů, a samotného Muska to vyneslo na pozici nejbohatšího člověka planety. A to v době, kdy jeho další vysoce postavená společnost, SpaceX, na trhu získává stovky milionů v hotovosti na financování svých ambiciózních cílů. Tyto dvě skutečnosti spolu s podrobnostmi zveřejněnými v různých dokumentech jistě zvyšují možnost, že do SpaceX pumpuje peníze.

Společnost SpaceX ani Tesla (TSLA) neodpověděly na žádosti o komentář k tomu, jak Musk využívá výnosy z prodeje svých akcií.

Většinu akcií Tesly prodal na pokrytí daní

Musk prodal 10,3 milionu akcií ve stejných dnech, kdy uplatnil opce na nákup dalších 22,9 milionu akcií Tesly. Prodeje se uskutečnily v 11 různých dnech rozložených od 8. listopadu do 28. prosince.

Platnost těchto opcí měla vypršet 13. srpna 2022, takže pro něj mělo smysl využít je k nákupu akcií. Jakmile tak ale učinil, hodnota akcií snížená o skromnou realizační cenu se stala zdanitelným příjmem.

Musk akcie prodal ihned po uplatnění opcí, přičemž v hlášení pro SEC bylo uvedeno, že transakce byly provedeny „výhradně za účelem splnění daňových povinností vykazující osoby souvisejících s uplatněním akciových opcí“.

Ne však všechny.

V podáních není uvedeno, proč tyto prodeje, které znamenají první případ prodeje akcií, které držel delší dobu, a nikoliv těch, které právě získal uplatněním opcí, uskutečnil.

Mohlo to být proto, že chtěl sledovat výsledek ankety na Twitteru, v níž se ptal svých stoupenců, zda má prodat 10 % svého podílu, aby zvýšil svůj zdanitelný příjem. Stejně tak je ale možné, že motivací bylo zajistit tolik potřebnou hotovost pro SpaceX.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang