6. týden těhotenství

Právě ve skutečnosti uplynul měsíc od početí dítěte. Pokud již žena netrpí nevolnostmi či náladovostí, může se na ně připravit, protože přicházejí v plné síle.

Nejsou-li nevolnosti příliš silné, kdy žena zvrací, zřejmě trochu přibrala na váze a oblečení se zdá těsnější. Možná ji i tak trochu škrtí její stará podprsenka. V takovém případě by neměla přehlédnout rubriku „Těhotenská móda a oblečení“.

Nebo také trpí pálením žáhy či zácpou. Dobře jí nemusí dělat ani nejrůznější zápachy, které nyní mnohem více vnímá.

Jak zmírnit ranní nevolnosti

Mít každý den ráno nebo po celý den žaludek na vodě, nemít na nic chuť a jediné, co žena cítí je nutkání zvracet, i když mnohdy není co, není nic příjemného.

Existuje pár tipů, jak tyto nevolnosti zmírnit:

  • Vyhnout se příliš tučným a kořeněným jídlům.
  • Pít po celý den dostatek tekutin (čistou vodu s citronem).
  • Na nevolnost pomáhá mátový, zázvorový čaj.
  • Chodit často ven nadýchat se čerstvého vzduchu.
  • Skvělá jsou i lízátka přímo na těhotenskou nevolnost.

Co když žena stále nepociťuje žádné příznaky těhotenství? Není se čeho bát. Mnoho maminek v tomto týdnu nemusí stále pocítit i přes probíhající těhotenství žádné příznaky. Možná se dostaví každým dnem, možná se nedostaví vůbec. Nic z toho není špatně. Každá žena je jiná a podle toho i jinak prožívá své těhotenství.

Strava v 6. týdnu těhotenství

Během těhotenství je ženský imunitní systém potlačen, což je způsob, jakým tělo přijímá rostoucí plod uvnitř ženy. Obranyschopnost se musí zvýšit a to tak, že se bude jíst dostatek potravin bohatých na prebiotické oligosacharidy, jako jsou banány, česnek, cibule, pórek a rajčata.

Imunitu je potřeba si budovat a preventivně předcházet rizikovým situacím. Chřipka nebo i obyčejná rýma jsou v těhotenství rizikovým faktorem (zejména v prvním trimestru).

Důležitými složkami stravy v těhotenství jsou také potraviny bohaté na antioxidanty, které chrání zdravé buňky. Jedním z antioxidantů je vitamin C, který se nachází hojně v ovoci a zelenině. Také rajčata jsou výborným zdrojem lykopenu, což je další silný antioxidant.

Lidské embryo v 6. týdnu těhotenství. Embryo připomíná pulce.

Co se děje v 6. týdnu těhotenství?

V 6. týdnu těhotenství je tělo ženy stále ve fázi rychlého vývoje. Uvnitř ženy se dítě usadilo do membrány vajíčka, která je tvořena embryem ve tvaru vejce. Jeho velikost je přibližuje velikosti rybízu jen o málo větší. Embryo vytváří to, co se nazývá první trimestr.

Jeho hlavička se posouvá dolů do těla a jednotlivé oblasti se začnou oddělovat, které později tvoří kosti, orgány a tkáně. Jeho mozek dále roste a dokončuje se stavba centrálního nervového systému. Dítě roste a vyvíjí se a také roste tělo ženy a připravuje se pro nového pasažéra.

Embryo v 6. týdnu těhotenství roste rychle a dá se říci, že tak trochu připomíná pulce. Měří dva až čtyři milimetry. Začíná se vyvíjet trávicí ústrojí, plíce a močový měchýř. Do 10. týdne těhotenství vznikají základy pro všechny orgány.

Tímto týdnem těhotenství tak začíná mimořádně důležité období pro zdravý vývoj jak jednotlivých orgánů, tak dítěte. V tomto časovém úseku může dojít díky nepříznivým vlivům ke vzniku vrozených vad. Negativní roli zde hrají kromě užívání drog, alkoholu, kouření, užívání léků i některá infekční onemocnění matky.

V 6. týdnu těhotenství, čtvrtém týdnu vývoje, se mění vzhled zárodku. Zárodečný terčík se postupně přetváří ve válcovité tělíčko.

Zvětšuje se základ mozku, nyní má podobu váčku s velkou dutinou. Vzniká jednoduchá trávicí trubice, tedy primitivní střevo. Objevují se základy očí, vnitřního ucha a jsou znát již základy končetin. Zárodek je v amniovém váčku, kde ho ze všech stran obklopuje plodová voda. Pupečník spojuje zárodek s primitivní placentou.

Ještě ne zcela vyvinuté srdce přečerpává krev kolem embrya a ve výběžcích budoucí placenty. Jeho pulz je znát na ultrazvukovém přístroji, ale tlukot srdíčka ještě není slyšet pomocí přenosného ultrazvukového zařízení určeného k poslechu srdce ještě nenarozeného děťátka.

6. týden těhotenství je u konce

Na konci 6. týdne těhotenství měří zárodek šest až osm milimetrů. Má již uzavřenou nervovou trubici. Na stranách se zvýšil počet budoucích obratlů na zhruba 30 párů. Dolní zakončení zárodku tvoří hrbol ocasního konce.

Na opačném konci je patrný čelní hrbol s mělkou jamkou – primitivní dutinou ústní. Pod ní, v oblasti budoucího krku se objevují tři žaberní oblouky. Pod nimi je srdeční hrbol, základ srdce. Vzniká primitivní střevo.

Na hlavě se objeví jako první tmavě zbarvený základ oka. Za ohnutím mozku vzniká základ vnitřního ucha. Ve výši budoucího srdce se začínají vyvíjet horní končetiny. Na počátku vývoje připomínají spíše ploutvičky.

V 6. týdnu těhotenství může mít žena za sebou již první ultrazvukové vyšetření, které ukáže, jak se těhotenství daří.

Těhotná žena by rozhodně neměla návštěvu gynekologa oddalovat, protože v některých případech je třeba včas odebrat krevní testy.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang