34. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

Tak už se chystáte? Měla byste. Právě vám zbývá šest týdnů těhotenství do řádného termínu porodu. Když se miminko narodí za dva týdny, budou ho lékaři považovat za donošené.

Je tedy nejvyšší čas zařídit několik nezbytností, pokud je již vyřešené nemáte. Mezi ně patří výběr porodnice, kde hodláte rodit. Mnohé v České republice jsou nositeli titulu baby friendly. Znamená to, že vychází vstříc jak potřebám matek, tak volí postupy nejvhodnější pro dítě. Zjistěte si možnosti, které nabízí.

Možná mezi ně bude patřit i osobní porodní plán, do kterého si budete moci poměrně přesně sepsat, jak bude chtít, aby porod vašeho dítěte vypadal.

S tím souvisí i přichystání věcí, které je třeba do porodnice vzít. V každém zařízení jsou nařízení trochu odlišná, takže se předem informujte.

V neposlední řadě byste měla mít v posledních týdnech Vašeho těhotenství jasno, ke kterému dětskému lékaři budete s potomkem později docházet.

Je vhodné se s dětským lékařem domluvit předem, protože ne všichni přibírají nové pacienty nebo mají smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. K té bude v první fázi mimčo přihlášené. Jméno lékaře a jeho telefonní číslo si nezapomeňte poznamenat, budete ho potřebovat v porodnici.

Co se děje ve 34. týdnu těhotenství?

Je možné, že od 34. týdne těhotenství začnete přibírat na váze až čtvrt kilogramu týdně. Miminko roste a sílí. V tomto období těhotenství se rychle vyvíjí kostra. Už v děloze neplave, protože na to nemá dost místa. Sedí se skrčenýma nohama. Jeho pohyby jsou silné a znatelné přes břicho. Některý den se hýbe méně, jindy je aktivnější. V případě, že se vám zdá, že se nehýbe dlouho a vůbec, raději kontaktujte lékaře.

Miminko by mělo být otočené hlavou dolů, pokud se tak nestane do 36. týdne těhotenství, může vám lékař doporučit pokus o obrácení plodu. Pokusí se o to odborník speciálními hmaty přes břicho.

34. týden těhotenství je u konce

Na konci 34. týdne týdne těhotenství by měly být plíce plodu dozrálé.

Kdyby se miminko narodilo ve 34. týdnu těhotenství, je možné, že by ani nepotřebovalo být umístěné na jednotce intenzivní péče.

Nyní měří miminko od hlavičky k zadečku asi 32 cm, s nohama je velké 45 centimetrů. Mluvíme o průměru. Některé děti se takhle dlouhé narodí v termínu, záleží to na vrozených dispozicích. Malí rodiče asi nebudou mít obříka, dlouháni budou mít pravděpodobně miminko delší.

Dítě nyní váží asi 2,2 kilogramu. K vašim nejčastějším potížím patří únava, špatný spánek, časté močení a tvrdnutí břicha. To vám také může nepříjemně překážet.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang