29. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

Právě miminku začalo období intenzivního nabírání na váze. Kluci budou přibírat rychleji a více než děvčata.

Vaše tělo se od 29. týdne těhotenství začíná připravovat na porod. Poslíčky, tedy přípravné stahy dělohy, se objevují čím dál častěji.

Je možné, že z vašich prsou začíná vytékat kolostrum. Jedná se o první potravu pro kojence, která je dispozici dříve než mateřské mléko. Miminku již je v děloze tak trochu těsno. Mohlo se již otočit hlavou dolů, ale klidně může být ještě také ve vzpřímené poloze nebo napříč. Kolem 30. týdne těhotenství je ještě zhruba pětina děťátek zadečkem dolů.

Co se děje ve 29. týdnu těhotenství?

Plod si stále tvoří tukové zásoby, které mu po narození poslouží k udržení tělesné teploty. Zatím je ale stále drobné a hubené. V jeho mozku se vytváří závity a vzniká množství dalších nervových spojení.

Kolem 29. týdne těhotenství se dotváří mozkové obaly a obaly nervů. Děťátko má smysly již vytvořené. Jeho zornice reagují na světlo. Slyší, hmatá a vnímá i chuť.

Chuťové pohárky miminka mají však omezené možnosti, neboť jediné, co je v děloze k dispozici na ochutnávání, je plodová voda. Té pije velké množství, proto občas škytá. Rytmus dechu plodu se postupně upravuje, je pravidelnější.

29. týden těhotenství je u konce

Miminko měří ve 29. týdnu těhotenství od hlavy po zadeček zhruba 26 centimetrů, s nohama klidně i 39 centimetrů. Jeho hmotnost se pohybuje kolem 1200 gramů, tedy váží jako standardní bochník chleba. Není se čemu divit, že vaše děloha tlačí na močový měchýř, a proto vás potřeba močení provází často ve dne i v noci. Přesto dodržujte pitný režim.

Spánek nejen kvůli časté potřebě již není tak pohodlný. Břicho je veliké, děloha měří od spony stydké kosti k vrcholu 29 centimetrů. Ke spánku je třeba najít vhodnou polohu.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang