29. týden těhotenství

Právě miminku začalo období intenzivního nabírání na váze. Kluci budou přibírat rychleji a více než děvčata.

Ženské tělo se od 29. týdne těhotenství začíná připravovat na porod. Poslíčky, tedy přípravné stahy dělohy, se objevují čím dál častěji.

Je možné, že z vyrostlých prsou začíná vytékat kolostrum (mlezivo). Jedná se o první potravu pro kojence, která je dispozici dříve než mateřské mléko.

Miminku již je v děloze tak trochu těsno. Mohlo se již otočit hlavou dolů, avšak klidně může být ještě také ve vzpřímené poloze nebo napříč. Kolem 30. týdne těhotenství je ještě zhruba pětina děťátek zadečkem dolů.

Rostoucí bříško může způsobit bolesti kloubů, pálení žáhy a časté nucení na močení, což má vliv i na noční spánek. Budoucí maminka by se měla snažit spát na levém boku, což je lepší pro její trávení.

Pokud je potřeba podepřít tělo, měl by se použít více polštářů. Dobré je si dát také polštář mezi kolena, což je pohodlné pro dolní část zad.

Spaní na zádech či pravém boku působí velký tlak na tzv. dutou žílu, které vede krev z dolní části těla do srdce. Možná žena zjišťuje, že potřebuje močit několikrát za noc. Je to normální, přesto se musí snažit vypít doporučené 2 litry tekutin v průběhu dne a nikoliv večer před spaním.

Spánek též zlepšují potraviny obsahující tryptofan, například mandle, jogurt či kakao.

Co se děje ve 29. týdnu těhotenství?

Plod si stále tvoří tukové zásoby, které mu po narození poslouží k udržení tělesné teploty. Zatím je stále drobné a hubené. V jeho mozku se vytváří závity a vzniká množství dalších nervových spojení.

Kolem 29. týdne těhotenství se dotváří mozkové obaly a obaly nervů. Děťátko má smysly již vytvořené. Jeho zornice reagují na světlo. Slyší, hmatá a vnímá i chuť.

Chuťové pohárky miminka mají však omezené možnosti, neboť jediné, co je v děloze k dispozici na ochutnávání, je plodová voda. Té pije velké množství, proto občas škytá. Rytmus dechu plodu se postupně upravuje, je pravidelnější.

29. týden těhotenství je u konce

Miminko měří ve 29. týdnu těhotenství od hlavy po zadeček zhruba 26 centimetrů, s nohama klidně i 39 centimetrů. Jeho hmotnost se pohybuje kolem 1200 gramů, tedy váží jako standardní bochník chleba.

Není se čemu divit, že děloha už také tlačí na močový měchýř, a proto potřeba močení provází ženu často ve dne i v noci. Přesto je nutné dodržovat pitný režim.

Spánek nejen kvůli časté potřebě již není tak pohodlný. Břicho je veliké, děloha měří od spony stydké kosti k vrcholu 29 centimetrů. Ke spánku je třeba najít vhodnou polohu.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang