28. týden těhotenství

Lidé v městské hromadné dopravě pouští těhotné ženy sednout bez ptaní. Rostoucí miminko čím dál více tlačí na bříško, což může mít za následek poruchy trávení. Jak tyto potíže zmírnit nebo jak se jim úplně vyhnout?

Břicho budoucí maminky je nyní tak výrazné, že není třeba se prokazovat těhotenskou průkazkou, aby mohla využít VIP čekáren na nádražích velkých měst, které jsou kromě těhotným, vyhrazené cestujícím vozy první třídy a vlaky super city Pendolino.

Na druhou stranu je dost dobře možné, že této výhody žena ani nevyužije, neboť cestování se ocitlo někde na konci seznamu činností, po kterých touží. Spíš se cítí unavená a míří do čekárny těhotenské poradny. Tam je nyní skoro jako doma, intervaly prohlídek se zkrátily na každé čtyři týdny.

Co se děje uvnitř ženského těla?

Trávicí systém nemusí být nyní tak efektivní, dostává zabrat. Kombinace těhotenských hormonů a tlaku na žaludek může vést k nadýmání a zažívacím obtížím.

Jak zmírnit zažívací nepohodlí:

  • jíst častěji a menší porce
  • udělejte si čas a jídlo pořádně rozžvýkat
  • sedět u jídla vzpřímeně (netlačit na břicho)
  • vyhýbat se těžko stravitelným potravinám (smažená tučná jídla, ovocné šťávy a pikantní jídla)
  • jíst více vlákniny a celozrnných potravin
  • hýbat se (zrychluje to činnost střev)

Zažívací obtíže mohou ovlivnit chuť k jídlu a znepříjemnit požitek z jídla, přesto by si jej žena měla užívat jak to jen jde. Je to důležité jak pro ni tak pro mimčo, které nosí pod srdcem.

Co se děje ve 28. týdnu těhotenství?

Kolem 28. týdne těhotenství je děloha těhotné ženy v polovině mezi pupíkem a hrudní kostí. Proto tlačí na vnitřní orgány, což je nepříjemné.

Zato pohyby miminka se již můžou pozorovat v zrcadle. Ne tedy úplně, avšak přes břišní stěnu jsou někdy vidět obrysy dítěte. Tu se napne kůže a rýsuje se hlavička, jindy se zase vytlačí patičky nebo ručičky.

Protože v tuto dobu jsou oční víčka zcela oddělená, děťátko mrká. Kůže miminka začíná být kolem 28. týdne těhotenství narůžovělá, což je spojeno s tvorbou kožního vaziva a ukládáním podkožního tuku. Tvoří se kožní žlázky a začaly se vytvářet i mléčné žlázy.

Celé tělo je pokryto vernixem, tedy mázkem, který zabraňuje, aby se děťátko macerovalo v plodové vodě. Kosti plodu také rostou a sílí.

28. týden těhotenství je u konce

Po 28. týdnu těhotenství má miminko devadesátiprocentní šanci na přežití, v případě, že by muselo opustit bezpečný úkryt v matčině těle. Ovšem za předpokladu intenzivní péče, neboť ještě nemá dostatečně vyvinuté plíce.

Děťátko je stále poměrně malé, měří od hlavy k zadečku asi 25 centimetrů, s nohama 38 cm. Jeho hmotnost již přesahuje jeden kilogram, avšak do porodu nabere ještě dva a půl krát tolik.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang