26. týden těhotenství

Od 26. týdne těhotenství by si žena měla začít na sebe dávat opravdu velký pozor. Změnilo se jí těžiště, takže raději nikam nelézt. Počítat také s tím, že kvůli břichu je třeba mít kolem sebe dost místa a nikde se nemačkat. Také je vhodné konečně uložit lodičky na jehlových podpatcích do komory.

Bez podpatků může žena vypadat elegantně také jako s nimi. Mnohé firmy vyrábějící zdravotní obuv mají velmi vzhledné modely. Nabídka se dá projít v lékárnách. Zároveň nebude od věci se zeptat i na vhodné přípravky odlehčující od pálení žáhy.

Pálení žáhy v těhotenství totiž může co nevidět začít zlobit každou těhotnou ženu v tomto období, neboť zvětšená děloha začne vytlačovat žaludek nahoru. Tak budou mít žaludeční šťávy kratší a snadnější cestu do jícnu, kde pak dotyčnou nepěkně potrápí.

Ještě než se zkusí nějaký osvědčený farmaceutický pomocník, je jednodušší vyzkoušet jíst víckrát za den malé porce nekořeněných jídel, vyhnout se sladkostem i kyselým nebo bublinatým nápojům.

Pravidelné cvičení a fyzická aktivita pomáhají zvládat velkou námahu spojenou s těhotenstvím. Kromě toho zlepší lehký sport sílu, ohebnost a vytrvalost, což se bude hodit při porodu a po něm.

Na co by žena měla při cvičení dbát:

  • poslouchat svoje tělo
  • nevyčerpávat se
  • začít zlehka a postupně zvyšovat zátěž až na ideální úroveň
  • přizpůsobit cvičení jinému stavu
  • ideální je chůze, plavání
  • vyhýbat se namáhavému cvičení v horkých dnech
  • pít hodně tekutin
  • poradit se se svým gynekologem nebo porodní asistentkou o vhodnosti daného cvičení

Ženy, které v těhotenství pravidelně cvičí a procvičují například svaly pánevního dna, mívají snazší porod a po porodu se rychleji dostanou do formy. Je však důležité, aby žena cvičila bezpečně a především poslouchala svoje tělo. 

Riziko těhotenské cukrovky

Tzv. gestační diabetes postihuje asi 2 – 6 % těhotných žen. Když se nehlídá, může znamenat riziko pro matku i dítě. Slinivka nepracuje tak, jak má, a neprodukuje dostatek inzulinu při řízení zvýšené hladiny glukózy v krvi. Cukr se tak dostává přes placentu k dítěti a to se musí se zvýšenou hladinou glukózy vyrovnat.

Děti matek, které těhotenskou cukrovku mají, bývají po porodu větší a jejich porodní hmotnost je vyšší než 4 kg. Proto se kolem 25. týdne těhotenství provádí tzv. orální glukózový toleranční test, podle kterého se zjistí, zda žena netrpí těhotenskou cukrovkou.

Těhotenská cukrovka se může dostat pod kontrolu zdravou stravou a pravidelným cvičením. Jídlo je třeba rozdělit na šest až sedm porcí denně, omezit potraviny s vysokým glykemickým indexem (jednoduché cukry jako bílé pečivo, sladké ovoce, bonbony, sladké nápoje atd.).

Některé budoucí maminky potřebují dokonce léčbu inzulinem, aby se předešlo poškození plodu i matky. Má-li žena těhotenskou cukrovku, bude pod lékařským dohledem a bude jí poskytnuta odborná péče v diabetologickém centru. Těhotenská cukrovka ve většině případů po porodu sama zmizí.

Co se děje v 26. týdnu těhotenství?

Rostoucí miminko nyní ještě lépe slyší. Jeho ušní nervy jsou citlivější než v předešlých týdnech těhotenství. Kromě matčina hlasu vnímá i hlasy lidí, se kterými komunikuje.

Oči jsou nyní zcela připravené k rozhlížení po světě, avšak na to si budou raději muset ještě nějaký ten čas počkat. Otvírat se právě začínají. Dítě rozeznává tmu a světlo.

Plod se nyní hlavně zaměřuje na střádání tělesného tuku a nabírání svalové hmoty.

26. týden těhotenství je u konce

Ve 26. týdnu těhotenství lze zaznamenat horší dýchání. Žena schody již nevyběhne tak snadno jako hbitá laňka, spíše funí jak sentinel a kolébá se při chůzi jako kachna. Není se čemu divit.

Jistě již zase přibrala a navíc je třeba si uvědomit, že se v těhotenství zvyšuje dechová frekvence asi o 10 dechů za minutu. Kromě toho nadechuje více vzduchu než dříve, neboť ona a její mimčo potřebuje více kyslíku.

Bohužel ženina bránice je právě stlačována rostoucí dělohou, takže plíce se nemohu roztáhnout, jak by bylo potřeba, a tak se v těhotenství zadýchává.

Plod zase o něco povyrostl, od hlavy k zadečku měří asi 23 centimetrů, s nohama pětatřicet centimetrů. Děťátko sedí v tureckém sedu, takže břicho není zatím příliš vysoké. Miminko nyní váží něco mezi 800 a 850 gramy.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang