1. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

V 1. týdnu těhotenství vlastně ještě těhotná nejste, ale tělo se na početí nového života začíná připravovat. Vhodná doba nastane za 14 dní od prvního dne poslední menstruace. V případě, že máte pravidelnou periodu, dojde v této době k ovulaci.

Jestliže plánujete otěhotnět v tomto měsíci, vysaďte antikoncepci, přestaňte kouřit a vyhýbejte se alkoholu. V lékárně si kupte vhodné vitaminy, pokud jste tak již neučinila. Jejich zásobu budete se svým děťátkem totiž potřebovat. Těhotenství je velmi náročné na výživu.

Těhotenství trvá ideálně 40 týdnů. Ne všechna miminka se ale narodí přesně podle určení termínu porodu gynekologem. Běžná těhotenství končí porodem mezi 38. a 42. týdnem. Určení stupně gestace, tedy týdne těhotenství z lékařského hlediska, se počítá od poslední menstruace.

Co se děje v 1. týdnu těhotenství?

Právě v tuto dobu ve vás začíná dozrávat vajíčko. Jste ve folikulární fázi menstruačního cyklu. Jeden z vaječníků rozhodne, které z vajíček vyvinutých v tomto cyklu, bude moci změnit vaši budoucnost a bude mít tu čest dát základ novému životu.

Dá se říci, že vaše tělo připravuje příjemné prostředí, které uvítá za několik dnů oplodněné vajíčko a bude jej chránit po celou dobu Vašeho těhotenství.

Tělo ženy má zatím svoji běžnou hladinu hormonů. Díky estrogenům opět začíná narůstat v děloze výstelka (endometrium), místo té, co vaše tělo opustila při poslední menstruaci.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang