1. týden těhotenství

V 1. týdnu těhotenství žena vlastně ještě těhotná není. Její tělo se na početí nového života začíná připravovat. Vhodná doba nastane za 14 dní od prvního dne poslední menstruace. V případě, že má žena pravidelnou periodu, dojde v této době k ovulaci.

Jestliže plánuje žena otěhotnět v tomto měsíci, měla by vysadit antikoncepci, přestat kouřit a vyhýbat se alkoholu. V lékárně je dobré si koupit vhodné vitaminy, pokud tak již neučinila. Jejich zásoba se totiž bude potřebovat jak pro správný vývoj plodu, tak pro doplnění zásob matky, aby netrpěla deficitem.

Těhotenství je velmi náročné na výživu. Těhotenství je období, kdy je nutné poskytnout správnou výživu pro matku a nenarozené dítě. Je důležité si uvědomit, jaký typ potravy je prospěšný pro ženské tělo i zdraví nenarozeného dítěte. Zdravá výživa během těhotenství je klíčová pro zdravé matku a dítě.

Těhotenství trvá ideálně 40 týdnů. Ne všechna miminka se narodí přesně podle určení termínu porodu gynekologem. Běžná těhotenství končí porodem mezi 38. a 42. týdnem. Určení stupně gestace, tedy týdne těhotenství z lékařského hlediska, se počítá od poslední menstruace.

Strava a pitný režim

Při sestavování jídelníčku by měla žena jíst širokou škálu potravin. Jíst různé druhy potravin sníží riziko, že bude mít nedostatek vitamínů a minerálů. Jíst zdravé tuky může být prospěšné pro zdraví, včetně předcházení těhotenským komplikacím.

Ve stravě by nemělo chybět velké množství zeleniny, bílého masa, ryb a celozrnných produktů. Tyto potraviny jsou bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a vlákninu. Doporučuje se také jíst spoustu ovoce. Spojení ovoce a zeleniny je velmi důležité kvůli tomu, že jsou bohaté na zdraví prospěšné látky.

Důležité je jíst bezpečné potraviny, které neobsahují škodlivé mikroby. Upřednostnit by se měly vysoce kvalitní potraviny, jako je čerstvé ovoce a zelenina, bílé maso a ryby, celozrnné obilniny, mléčné výrobky a luštěniny.

Hlavní je jíst pravidelně a pestře a pamatovat na to, že těhotenství je období na to, kdy se může bez obav jíst více než obvykle, takže je v pořádku, když si žena bude jídlo užívat.

Jednou z nejdůležitějších věcí je pít. Doporučuje se pít alespoň 8 až 12 sklenic tekutiny denně, např. vody, ovocných šťáv, mléčných výrobků a zeleninových vývarů.

Těhotenství může být časově náročné. Vyšetření času na správné dávkování stravy během těhotenství může pomoci podpořit celkové zdraví i prospěch nenarozeného dítěte.

Jak zvýšit šanci na oplodnění

Kromě vyvážené a pestré stravy je dobré začít:

  1. užívat kyselinu listovou
  2. nepřehánět to s kofeinem
  3. partner by se neměl koupat/sprchovat v příliš teplé vodě
  4. konzultovat situaci s lékařem
  5. uklidnit se
  6. zjistit si kdy nastává ovulacekalkulačka

Průměrná menstruační fáze trvá pět až sedm dní. Hormonální změny, které pomáhají odstartovat menstruaci, také podněcují mozek k tvorbě luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Obě látky jsou klíčové pro otěhotnění

Co se děje v 1. týdnu těhotenství?

Právě v tuto dobu v ženě začíná dozrávat vajíčko. Je v tzv. folikulární fázi menstruačního cyklu. Jeden z vaječníků rozhodne, které z vajíček vyvinutých v tomto cyklu, bude moci změnit budoucnost ženy a bude mít tu čest dát základ novému životu.

Dá se říci, že ženino tělo připravuje příjemné prostředí, které uvítá za několik dnů oplodněné vajíčko a bude jej chránit po celou dobu jejího těhotenství.

Tělo ženy má zatím svoji běžnou hladinu hormonů. Díky estrogenům opět začíná narůstat v děloze výstelka (endometrium), místo té, co její tělo opustila při poslední menstruaci.

V prvním týdnu těhotenství se většinou ještě o plodu neví. Obvykle začíná až od druhého týdne po oplodnění. V tu dobu se začíná produkovat hormon hCG, který je důležitý pro správný průběh těhotenství.

V tomto období je třeba do těla dostat co nejvíce tekutin, vitamínů a minerálů. Doporučuje se ještě navíc užívat železo a kyselinu listovou. Snažit se mít zdravý a pozitivní postoj vůči těhotenství a lépe se hlídat.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang