Těhotenské a ovulační testy – jak fungují?

Pokud je žena připravena otěhotnět, ovulační testy mohou pomoci určit optimální dobu pro pohlavní styk. Těhotenské testy oproti tomu indikují, zda již žena gravidní je, či nikoliv. Jak oba testy fungují?

Když se žena snaží otěhotnět, je důležité vědět, zda a kdy ovuluje. Ovulační testy mohou vypadat podobně jako těhotenské testy, avšak mají jiný účel. Nelze je také používat zaměnitelně, protože zjišťují přítomnost odlišných hormonů. Oba jsou však důležitými prostředky pro řízení reprodukčního zdraví.

Ovulační testy

Co přesně ovulační testy měří? Jak funguje ovulační test? Ovulační testy zjišťují přítomnost LH hormonu. Domácí těhotenské testy naproti tomu zjišťují hCG (lidský choriový gonadotropin). Ovulační i těhotenské testy detekují hormony v moči. Zjištěním dne ovulace lze zjistit plodné dny, a tím i nejvhodnější období pro početí

  • Při provádění ovulačního testu záleží na načasování

Jak zajistit, aby byl ovulační test pozitivní? Podobně jako u těhotenských testů je důležité sledovat svůj menstruační cyklus. Jakmile žena zjistí délku svého cyklu, použije návod dodávaný s testem, aby zjistila, kdy začít s testováním.

  • Pokud vyjde negativní ovulační test, měl by se test opakovat

Jedním z prvních rozdílů mezi domácími těhotenskými testy a ovulačními testy, je jejich design. Zatímco těhotenské testy často obsahují pouze jeden nebo dva testy v každé krabičce, mnoho domácích ovulačních testů obsahuje dostatek zásob na testování plodnosti po dobu několika dní.

  • Jak přesný je ovulační test?

Klinický pokus zahrnoval 150 vzorků moči. Výsledky zjistily 99,9 % citlivost a přesnost ovulačních testů.

  • Proč nepoužívat první ranní moč? Ve které části dne provést test?

Není doporučována první ranní moč, protože je koncentrovaná a může poskytnout falešně pozitivní výsledek. Jakákoliv jiná část dne je vhodná. Pro nejlepší výsledek je dobré testovat moč zhruba ve stejnou dobu každý den.

  • Ovlivní výsledky množství tekutin, které žena vypije?

Zvýšený příjem tekutin před testováním zředí hormon přítomný v moči. Je vhodné omezit příjem tekutin zhruba dvě hodiny před provedením testu.

  • Při pozitivním výsledku, kdy je nejvhodnější doba na pohlavní styk?

Pozitivní ovulační test znamená jediné – je nejlepší čas pro početí. Ovulace pravděpodobně nastane během 24-36 hodin. Toto je nejvhodnější doba pro pohlavní styk a oplodnění.

  • Nahrazuje tento test metodu měření bazální tělesné teploty (BTT)?

Ovulační test nenahrazuje metodu BTT. Bazální tělesná teplota a zejména její změny zpravidla indikují, že ovulace již nastala. Ovulační test indikuje, že ovulace teprve nastane. To je způsob, jak funguje ovulační test.

  • Žena měla pozitivní ovulační test a během plodných dní došlo k pohlavnímu styku, avšak těhotná není. Co by měla dělat?

Byl ovulační test pozitivní, a přesto nedošlo ke koncepci? Je mnoho faktorů, které mohou ovlivnit schopnost počít. Mnoho párů se ptá, kdy je nejlepší doba pro početí a jak otěhotnět.

Zdravým párům může trvat několik měsíců, než se jim povede počít, a často je potřeba používat testovací sadu 3-4 měsíce, než dojde k otěhotnění. Pokud není dosaženo gravidity po několika měsících, měli by žena i její partner navštívit lékaře.

Pozitivní ovulační test – co to znamená?

Pokud je ovulační test pozitivní, znamená to, že se žena právě nachází v nejplodnějším období menstruačního cyklu. Tělo prochází folikulárním procesem, kdy dozrávají nezralá vajíčka, což může zvýšit množství hormonů spojených s ovulací (např. luteinizačního hormonu).

Aby se maximalizovala šance na početí, měli by jedinci zvážit pohlavní styk během tohoto okna, protože je pravděpodobnější, že povede k uhnízdění vajíčka a následného otěhotnění. Pochopení individuálního cyklu navíc může pomoci zvýšit šanci na početí, protože jej lze využít k plánování optimálního načasování pohlavního styku.

Těhotenské testy

Těhotenský test detekuje hormon v moči, který tělo produkuje během těhotenství (hCG). Množství těhotenského hormonu se zvyšuje s tím, jak postupuje těhotenství.

  • Za jak dlouho si udělat těhotenský test?

Testovat svou moč lze hned v první den, kdy vynechá menstruace. Kdy se ukáže pozitivní těhotenský test? Hormon hCG se do moči vylučuje přibližně 13. den po oplodnění a dříve se proto testování nedoporučuje. Mohlo by dojít i k tomu, že bude těhotenský test falešně pozitivní.

  • Je lepší udělat test z první ranní moči?

Ženy se často ptají, kdy si můžu udělat těhotenský test. I když lze provést test v kteroukoliv denní hodinu, první ranní vzorek moči je obvykle nejkoncentrovanější z celého dne a bude obsahovat nejvíce těhotenského hormonu hCG.

  • Jak přesné testy jsou?

V laboratorních studiích těhotenské testy prokázaly vyšší než 99 % přesnost. Záleží však, za jak dlouho si udělat těhotenský test. Druhý den po pohlavním styku je příliš brzy na detekci hormonu hCG v krvi a moči.

  • Co dělat, když se ukáže pozitivní těhotenský test?

Znamená to, že moč obsahuje hCG a žena je pravděpodobně gravidní. Nastávající maminka by měla navštívit svého lékaře, aby potvrdil těhotenství, vyloučil falešně pozitivní těhotenský test a probral s ženou další potřebné kroky.

  • Pokud výsledek ukáže těhotenství, může to znamenat i něco jiného než normální těhotenství?

Je několik patologických stavů kromě těhotenství, které mohou způsobit zvýšenou hladinu hCG v moči. Jedná se například o ovariální cysty nebo hCG mimoděložní těhotenství (těhotenství vně dělohy).

Kdy si můžu udělat těhotenský test?

Pokud se žena domnívá, že by mohla být těhotná, je namístě provést těhotenský test. Kdy je na to nejvhodnější doba? Ideální je počkat do vynechání menstruace, při dřívějším testování nemusí být výsledky spolehlivé. Zároveň se doporučuje provést alespoň dva těhotenské testy v rozmezí dvou až tří dnů.

Odpověď na otázku, kdy se ukáže pozitivní těhotenský test, je tedy nasnadě – s vysokou spolehlivostí v době vynechání menstruace. Stoprocentně na to však spoléhat nelze.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang