Peníze jako svatební dar – jak je zabalit a darovat?

Kolik utratit za svatební dar? Je to správná otázka – když se začnou hromadit svatební oznámení, mohou přijít v úvahu kromě hmotných darů i papírové bankovky. Dárek ke svatbě může být pro svatebčany velkým zdrojem stresu. Je vůbec vhodné věnovat peníze jako svatební dar?

Situaci ještě více komplikuje zdánlivý nedostatek konkrétní etikety svatebních darů. Začínají se objevovat otázky, jako například kolik dát za svatební dar. Kdy se dárek kupuje? Je darování hotovosti nevhodné?

Peníze jako svatební dar

Darování peněz jako svatebního daru je skvělý způsob, jak novomanželům vyjádřit podporu a zároveň jim umožnit, aby peníze použili na něco, co v budoucnu opravdu ocení a čeho si budou vážit. Vzhledem k tomu, že svatební výdaje se rychle blíží pětimístné částce, ocení šťastný pár jakoukoli částku. Manželství je drahé a každá malá úspora pomáhá odlehčit situaci. Umožní jim větší flexibilitu při plánování svatby a zároveň jim umožní ušetřit na svatební cestu, vybavení domácnosti a mnoho dalšího.

Neexistuje pravidlo týkající se hodnoty darů

Neexistuje žádné pevné pravidlo, kolik peněz v hotovosti dát jako svatební dar nebo kolik by měl hmotný dárek stát. Odborníci na svatby však doporučují začít na 1 000 korunách. Odtud lze částku upravit až na 10 000 korun na základě faktorů, jako je vztah k páru, rozpočet a náklady na účast na svatbě.

  • Kolik utratit za svatební dar?

V průměru člověk za svatební dar utratí 1 500 až 3 000 korun. Svatební koordinátoři navrhují následující rozdělení: spolupracovníci nebo vzdálení příbuzní by měli věnovat 1500 až 2 500 Kč. Přátelé nebo příbuzní 2 500 až 3 000 korun.

Blízcí přátelé, rodina nebo pokud jsou hosté pozváni na svatební hostinu, by měli utratit 2 500 až 4 000 korun – nebo více. Neexistuje žádná minimální (ani maximální) částka, kterou darovat.

  • Je v pořádku dát skupinový svatební dar?

Pokud chce host páru darovat opravdu velkou položku, o které ví, že se jim bude líbit, pomůže spojit síly se skupinou přátel. A pro družičky a družby, kteří už utratili dost peněz za šaty a rozlučku se svobodou, je to obzvlášť moudrý způsob obdarování – pár dostane od svatebčanů promyšlený dárek za velkou cenu a každému obvykle projde, když utratí o něco méně individuálně.

  • Měl by host koupit dárek, když se svatby nemůže zúčastnit?

Hosté pozvaní na svatební obřad, ať už se ho mohou zúčastnit, nebo ne, by měli poslat nebo přinést dárek. Pro ty, kteří jsou pozváni pouze na hostinu, je to nepovinné.

Nicméně ti, kteří uvedli odpověď „ne“, nemusejí váhat utratit méně, než kdyby se svatby zúčastnili – otvírák na víno je stále krásným projevem gratulace, který novomanželé jistě ocení.

Kolik peněz by měli svatebčané dát jako svatební dar?

Pokud jde o svatební dary, peníze často kralují. Pryč jsou doby, kdy hosté přicházeli na svatební veselici s krásně zabalenými krabicemi s dárky, které vybrali v obchodním domě.

Částka, kterou by měli pozvaní snoubencům darovat, závisí na řadě okolností. Běžně se dává od 1 000 do 10 000 korun. Často lze vidět, jak svatební truhlička na peníze na dárkovém stole oplývá přeplněnými obálkami.

Kolik peněz by měli hosté dát jako svatební dar, závisí na řadě faktorů, včetně osobního rozpočtu, vztahu s nevěstou a ženichem a nákladů na účast na svatbě.

Čtyři hlavní faktory, které je třeba zvážit při určování výše svatebního daru:

  1. Vztah hostů k páru

Vztah k nevěstě a ženichovi by měl hrát roli v tom, kolik jim host daruje. Obecně platí, že čím blíže má k jednomu nebo oběma lidem, tím více by měl darovat. Pokud se svatebčan například účastní svatby svého bratra, pravděpodobně dá větší částku, než kdyby se účastnil sňatku svého kolegy.

  1. Osobní rozpočet

Při rozhodování by měl hrát roli také rozpočet a kolik si svatebčan může dovolit uvolnit. Pokud má host na útratu více, pak by byla vhodná vyšší částka. Pokud však má omezený rozpočet, je třeba počítat s menšími částkami. Žádná minimální částka není stanovena. Pokud je rozpočet opravdu napjatý, lze zvážit, zda místo toho nekoupit hmotný dárek.

  1. Role hosta na svatbě

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je, zda host již před svatbou věnoval svůj čas, energii nebo peníze. Například plánoval svatební hostinu, organizoval rozlučku se svobodou, dělal svatebčanům make-up či účes nebo něco podobného? Pokud ano, pak věnovaná částka může být nižší, protože host už do velkého dne páru investoval i jinak.

  1. Náklady na hostovu účast na svatbě

Tradiční etiketa říká, že svatební dar by měl být alespoň takový, aby pokryl hostovu účast na svatbě. Lepším východiskem může být zamyslet se nad náklady na jídlo na hostině. Darovat částku, kterou snoubenci za jídlo zaplatili, by mělo být naprosté minimum.

Pokud se jedná o grilování formou bufetu s obsluhou – snoubenci pravděpodobně zaplatili 1 000 až 2 000 korun na osobu jen za catering a náklady za personál. Pokud tedy s sebou host přivedl doprovod, měli by oba nechat ve svatební truhličce na peníze 2 000 až 4 000 korun.

Svatební dar peníze – ano, či ne

Dary v hotovosti jsou naprosto přijatelné, ačkoliv to stále zejména starším ročníkům může připadat nevhodné. Ve skutečnosti většina mileniálů, kteří se berou v pozdějším věku a mají již dobře zásobené domácnosti, dávají přednost hotovosti, kterou mohou dát na úspory nebo líbánky.

Pokud host dává hotovost, je vhodné ji poslat raději předem, než aby ji přinesl na svatbu – v chaosu svatebního dne se věci snadno ztratí a svatební truhlička na peníze může zet prázdnotou. Některé páry si proto nechávají poslat hotovost přímo na bankovní účet, což je pro ty, kteří se rozhodnou darovat jako svatební dar peníze, jedno z přijatelných řešení.

Zaslání peněz na účet je však neosobní a mnoho svatebčanů dává přednost osobnímu předání a přemýšlí, jak originálně darovat peníze na svatbu. Osobitý styl je to, co se počítá.

Jak darovat peníze na svatbu – vtipně a originálně

Jak darovat peníze na svatbu žertovně a originálně? Věnovat jako svatební dar peníze vtipně a originálně je úkol hodný mistra. V bohatém světě internetu je však nápadů více než dost a vyhledávače se plní hesly typu „svatební dar peníze text“, „vtipné svatební dar peníze“, nebo „originální svatební dar peníze“.

Svatební přání na peníze se stalo zvykem psát ve verších, pokud možno vtipných, které při čtení nahlas zpestří svatební hostinu a vyzdvihnou samotný svatební dar – peníze. Text nemusí být dlouhý, stačí pár jednoduchých veršů jako „Lásku si za peníze nekoupíš, ale dovolenou ano“.

Svatební přání nemusí být psáno rýmovaně, ovšem mělo by být alespoň trochu vtipné. Svatební dar – peníze bude mnohem snazší darovat, pokud bude vládnout uvolněná a zábavná atmosféra spojená s jejich darováním.

Svatební dar – peníze vtipně

Místo toho, aby svatebčané jen předali zmuchlané peníze v obálce, měli by si dát záležet, aby byl zážitek výjimečný. Jak dát peníze jako dárek, aby to nebylo nevkusné? Za prvé, začíná to tím, dávat je v pohodě. Pokud se hosté při předávání daru budou chovat divně, mohlo by to být velmi trapné. Avšak pokud to bude spíše překvapení / něco vtipného / nečekaného nebo úhledného… promění to celý dojem.

Schovat bankovky do okrasného balení může být nevšedním gestem, které novomanžele potěší. Nakonec se může jednat o originální svatební dárek. Peníze samy o sobě by neměly být vloženy do obyčejné obálky. Cení se nápaditost, originalita a vtip.

Jak darovat peníze na svatbu a vyhnout se všednosti? Darování hotovosti nemusí být nudné. Ozdobná krabička, rulička bankovek ovázaná slavnostní stuhou, nebo třeba bonboniéra s bankovkami v papírových mini košíčcích, kde se skrývá i svatební přání na peníze či peníze v nafukovacích baloncích. Způsobů, jak originálně darovat peníze na svatbu je mnoho.

Tipy, jak zabalit peníze jako svatební dar

Kreativních nápadů je celá studnice. Na internetu lze najít video tutoriály, jak zabalit peníze. Svatební dar – peníze může být složen jako origami, bankovky mohou být vloženy do fotoalba nebo do rámečku na fotky, lze s nimi ozdobit vázanou kytici nebo z bankovek vytvořit uměleckou personalizovanou koláž.

Další tipy:

  • lékárnička první pomoci naplněná bankovkami
  • dort vytvořený z bankovkových ruliček
  • peníze schované ve sklenici se sladkostmi

Návod na originální zabalení – KRABIČKA NA KAPESNÍKY NAPLNĚNÁ PENĚZI: Slepte bankovky k sobě a srolujte je. Vložte ruličku do malé dárkové krabičky s proříznutým víkem. Na konec ruličky přidejte lístek se slovy „vytáhni mě“ a nechte ji vyčnívat z horní části krabičky, abyste vytvořili zdánlivě nekonečný proud peněz.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang