Kam se vydat na eurovíkend? Máme pro vás 5 evropských měst, která projedete i na kole

Přinášíme pár tipů na víkend, kde si užijete romantiku a uvidíte i spoustu zajímavostí. Zkuste navštívit jedno z evropských měst, která vás jistě osloví svým zajímavým přístupem k památkám i ochraně přírody. Co si je projet třeba na kole?

Na eurovíkend vám navíc stačí si sbalit jen palubní kufr. Vaše příruční zavazadlo se vejde i na kolo, na kterém vyrazíte po krásách zelených měst. Ušetříte za dopravu, pročistíte si hlavu a získáte spoustu inspirace.

TIP: Na eurovíkend se dá zaletět i na Azurové pobřeží do jednoho z okouzlujících měst.

Freiburg

Historie Freiburgu se píše od roku 1091. Prohlédnete si katedrálu ze 13. století, ale i moderní výstavbu využívající obnovitelné zdroje energie. Okouzlí vás plusovými domy zásobovanými solární energií. Prohlédněte si třeba Das Sonnenschiff neboli Sluneční loď a budovu GLS Bank, které mají na střechách zelené zahrady.

Město propaguje cyklistiku a chůzi, takže za dopravu po městě ušetříte. Je tu 300 kilometrů cyklostezek. Polovina města je chráněnou přírodní oblastí. Můžete se procházet v parcích a lesích s kávou v recyklovatelném kelímku z jedné z kaváren.

Kodaň

I v dánském hlavním městě Kodaň jezdí všichni na kolech a můžete si jej zde půjčit zdarma. Městský systém je poháněn obnovitelnou větrnou a solární energií i částí uhelných elektráren, postupně měněných za elektrárny na biomasu.

Voda z vyčištěného přístavu je přístupná i ke koupání a využívá se ke chlazení městských budov. Autobusy jezdí na biopalivo a je tu spousta cyklotras. Běží zde programy na recyklaci plastových lahví a sleva na daních při přechodu na hybridní a elektrické automobily. Zaujme vás třeba novostavba solární školy.

Zurich

První příčku v žebříčku Sustainable Cities Index za rok 2016 drží švýcarský Zurich. Žebříček zohledňuje kvalitu života obyvatel, ekologický faktor a ekonomickou prosperitu. Město investuje do obnovitelné energie a energetické účinnosti.

Každý občan má ročně využít pouze 2000 wattů pro svou potřebu. Město omezilo počet parkovacích míst pro snížení produkce emisí, využívá se tu veřejná doprava a trasy pro cyklisty a pěší. Zurich je ekonomickým a inovativním centrem Evropy plným zeleně s vysokou produktivitou a velmi malými výrobními náklady.

Stockholm

Švédský Stockholm získal v roce 2010 cenu European Green Capital od Evropské komise za odpovědný přístup k životnímu prostředí. Přes 40 % města tvoří parky a zahrady. Součástí je Ecopark, tedy první národní městský park s rozlohou 27 km².

Jako cyklisté si užijete 760 kilometrů cyklostezek. Veřejná doprava je snadno fyzicky i finančně dostupná a městské autobusy jsou poháněny biopalivem z odpadového dřeva a dalších odpadních materiálů. Pro ubytování zkuste třeba booking.com.

Växjö

Švédské město Växjö se v roce 1996 jako první na světě zavázalo k nezávislosti na fosilních palivech. Má kolem sto tisíc obyvatel a je opravdu zeleným městem. Centrum obklopuje bujná zeleň a lesy. Využívají se kola a chodí hodně pěšky.

Městský systém v podobě tepla a elektřiny z velké části pohání energie z biomasy z okolních lesů. Podporují se programy obnovitelné energie, nakládání s odpady a recyklace i program zeleného bydlení s výstavbou dřevěných pasivních domů. Pro další inspiraci třeba zkuste třeba stránky Kiwi.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang