Rakousko je bezpochyby lyžařský ráj. Pro Čechy se jedná o nejdostupnější zahraniční možnost lyžování. Rakouská lyžařská střediska poskytují návštěvníkům veškerý servis pomocí nejmodernějšího vybavení a služeb. Technicky vyspělé lanovky a stovky kilometrů upravených sjezdovek potěší i náročné lyžaře. Která rakouská lyžařská střediska patří k těm TOP?
Rakousko hrálo v historii lyžování velmi významnou roli. Vznikla zde 1. škola lyžařských technik v Alpách, jejímž zakladatelem byl český rodák Mathias Zdarsky. V roce 1905 se v rakouském Kitzbühelu konal první závod ve sjezdovém lyžování. Lyžování v Alpách v Rakousku má tradici přes 120 let a nutno říct, že poděkovat za to může především své perfektní poloze. Dvě třetiny Rakouska totiž tvoří Alpy.
Není se tak čemu divit, že v rakouských zimních střediscích trénují mnohé lyžařské hvězdy. Některé oblasti nabízí velmi slušnou pokrývku sněhu celoročně, což je pro profesionální sportovce velice výhodné. Jedná se především o ledovcové areály, kde si lze opravdu perfektně zalyžovat 365 dnů v roce.
Lyžování v Alpách v červenci nebo v srpnu může být nevšední a originální zpestření letní dovolené. Podobné možnosti nabízí také lyžování v Itálii. Mimo hlavní sezónu se dá lyžovat i v Lichtenštejnsku a v Andoře.
Rakouská zimní střediska
Lyžování v Rakousku jsou všeobecně velmi oblíbené. Češi nejčastěji jako velkou výhodu zdejších zimních středisek zmiňují perfektní dopravní dostupnost. Není se čemu divit. Na lyžování na Hochfichtu v Horním Rakousku se lyžař z Prahy dostane za 2 hodiny jízdy, cesta má cca 200 km. Stačí si zahrát nějakou společenskou hru na cesty a Hochficht je na dosah.
Z tohoto důvodu se Rakousko hodí i pro kratší pobyty. Mnozí lidé z České republiky sem jezdí jen „na otočku“. Vyplatí se ale i víkendové pobyty a prodloužené víkendy. Vzhledem k neustále se zvyšujícím cenám skipasů v českých horách si člověk ani moc nepřiplatí.
Přitom při srovnání těch nejlepších sjezdovek a běžeckých tras v ČR a v Rakousku vítězí na plné čáře Rakousko. Obecně platí, že lyžování v Rakousku se skipasem platným na delší dobu (např. týden) je výhodnější než například pouze na víkend.
Zimní střediska v Rakousku mají vše, co od nich člověk očekává. Kvalitní a upravené sjezdovky, nejmodernější lanovky a vleky, možnost ubytování nebo občerstvení v hotelích nebo stylových horských chatách. Mezi takové stylové chaty patří např. apartmán Villa22 v Piburgu, kromě tohoto apartmánu se dá najít mnoho super ubytování v Rakousku.
Na své si přijdou nejen sjezdaři, ale také milovníci bílé stopy. Běžkařské tratě se sice obvykle nenachází na nejvyšších vrcholech rakouských hor, nalezneme je především v údolích, ale opět se jedná o upravené a kvalitně značené trasy.
V Rakousku se nebudou nudit ani zastánci freeridu nebo snowboardingu. Téměř v každém areálu v Rakousku se najde funpark nebo snowpark, kde se mohou vyřádit všichni ti, kterým obyčejný sjezd širokých a upravených sjezdovek nestačí.
Jelikož se areály neustále rozšiřují, „početní statistiky“ ohledně zimních středisek Rakouska se neustále mění. Nejaktuálnější zdroje uvádí, že Rakousko nabízí 2 550 lanovek a neuvěřitelných 7 200 kilometrů sjezdovek. Jednotlivá střediska se nejen neustále modernizují, ale také slučují do velkých regionů. Největším takovým regionem je Ski Amadé se 760 kilometry sjezdovek.
Kdokoliv, kdo plánuje cestu do zahraničí a hodlá tam i lyžovat by neměl podcenit pojištění. Cestovní pojištění lze sjednat on-line a ušetří velké starosti.
TOP lyžařské areály Rakouska
Pokud by měl tento článek obsahovat všechna lyžařská střediska v Rakousku, téměř by neměl konce. I menší areály jsou na velmi vysoké úrovni. Lyžařský nadšenec si může vybrat ze sjezdovek v nadmořské výšce od 550 do 3 450 m.n.m. Jaké jsou nejznámější lyžařské areály Rakouska? Které z nich jsou TOP?
Hintertux
Hintertuxský ledovec se rozkládá na konci údolí říčky Zill v Tyrolsku. Nejvýše položené údolí se nazývá Tuxské údolí a na jeho konci je vesnička Hintertux. Nad ní se nachází ledovcový areál Hintertux, kde je možné lyžovat v nadmořské výšce 1 500 až 3 250 m.n.m. Hodí spíše pro zkušenější lyžaře. Má nejvíce červených sjezdovek, pochopitelně ale nechybí ani nejjednodušší modré sjezdovky, a naopak černé trasy pro nejzkušenější lyžaře.
Jedná se o nejrozsáhlejší a zároveň nejstrmější ledovcovou oblast v Rakousku. Lyžuje se zde po celý rok, a právě proto patří Hintertux k místům, kde často trénují profesionální sjezdaři.
I když si areál nejvíce užijí pokročilejší lyžaři, ani začátečníci se sem nemusí obávat jezdit. Spoustu skvělých zážitků si odnesou z návštěvy Familyparku Hintertux. Naopak odvážné duše snowboardistů zajisté zamíří spíše do adrenalinového snowparku. Díky rozsáhlosti celého areálu Hintertux nevznikají ani při vysoké návštěvnosti dlouhé fronty, člověk si tak lyžování užije naplno.
I pro nelyžaře Hintertux nabízí řadu atrakcí. Návštěvníci tohoto alpského střediska se mohou podívat do jeskyně Spannagelhöhle nebo trhlinu s ledovcovým palácem Natur Eis Palast.
Vzdálenost od Prahy činí 539 km.
Zell Am See
Všeobecně známé a oblíbené lyžařské středisko se nachází nad městem Zell Am See a Zellským jezerem. Hora, na které se lyžuje, se nazývá Schmittenhöhe a opět poskytuje perfektní lyžování hlavně pokročilejším lyžařům.
Skiareál Zell Am See se rozkládá v nadmořské výšce 750 až 2 000 m.n.m. Až do nejvyšší polohy vozí lyžaře historicky velmi zajímavá lanovka. Byla to první postavená lanovka v Salzburku a pátá v celém Rakousku. Přepravu osob zajišťuje již od roku 1927.
Sjezdovky na Zell Am See jsou, podobně jako ve většině rakouských skiareálů, příjemně široké. To dává jistotu jak začínajícím lyžařům, ale také zkušeným sjezdařům na carvingových lyžích.
Pro lyžařské nadšence se zde nachází nejdelší funpark na světě: Funslope XXL. Freestylisté ocení Snowpark Zone.
Vzdálenost od Prahy činí 411 km.
Schladming – Dachstein
Přes 200 km sjezdovek, 88 kabinových nebo sedačkových lanovek, běžecké tratě, to vše ve štýrském pohoří Dachstein Tauern. Tento lyžařský region je tvořen celkem devíti skiareály, z nichž jeden je Dachsteinský ledovec. Na něm se lyžuje po celý rok bez omezení.
Dachsteinský ledovec je také opravdovým rájem pro freeriding. Dráha Edelgriess nabízí dlouhých 18 km sjezdu hlubokým sněhem a extrémním terénem s místy až 45stupňovým sklonem svahu. Nelyžaři ocení 7 km dlouhou osvětlenou sáňkařskou dráhu nebo adrenalinovou vyhlídku Dachstein Sky Walk, ze které je při dobré viditelnosti možné dohlédnout až na vrcholky Šumavy.
Za zmínku stojí také sjezdovky Ramsau Am Dachstein. Mají jižní orientaci, jsou zalité sluncem. Proto bývají označovány jako nejslunnější lyžařské louky Rakouska.
Ve skiareálu Schladming – Dachstein si může každý „odvážlivec“ zkusit sjet 4,5 km dlouhou FIS sjezdovku z Planai do Schladmingu. Jak již bylo řečeno výše, skiareály Rakouska se neustále modernizují a rozrůstají, což dokládá i Schladming. Nejnověji tu návštěvník najde 10místnou kabinkovou lanovku Planaibahn. Další se připravují.
Vzdálenost od Prahy činí 400 km.
Kitzbühel
Monte Carlo Alp. Takové srovnání hovoří za vše. Kitzbühel patří mezi nejznámější a nejluxusnější lyžařské středisko, přičemž se veškerý luxus odráží i do cen za místní služby. Lyžařské areály Kitzbühelu přitom nepatří k těm nejvýše umístěným, rozkládají se v nadmořské výšce 800 až 2 000 m.n.m. Z tohoto důvodů mohou být hlavně na konci sezóny problémy s kvalitou sněhu.
Tyrolský resort má za sebou více jak 120letou tradici. O prvních sjezdových závodech zde již byla zmínka a pochopitelně ani v současnosti nežije město prakticky ničím jiným než právě lyžováním.
Miliony fanoušků po celém světě si každoročně nenechají ujít nejtěžší sjezd světového poháru na sjezdovce Hannenkamm. V lednu 2020 se zde bude konat již 80. ročník tohoto celosvětově známého závodu.
O tom, že Kitzbühel patří mezi nejmodernější střediska, svědčí i několik informací z přípravy na zimní sezonu 2020/2021:
- nová moderní 10místná kabinová lanovka Fleckalmbahn, nejrychlejší lanovka svého druhu v Rakousku za 27,5 milionu eur
- lanovka 3S – technický unikát, kdy délka lanové dráhy je 3,6 km a největší volné rozpětí lana dosahuje 2,5 km, cestující se nachází i ve výšce 400 metrů, nejdražší lanovka na světě
Kromě 173 km sjezdovek Kitbühel nabízí také 120 km běžeckých tras a 2 snowparky.
Vzdálenost od Prahy činí 451 km.
Skiwelt Wilder Kaiser – Brixental
Zatímco dříve prezentované areály ocení nejčastěji pokročilejší lyžaři, Skiwelt Wilder Kaiser se hodí i pro začátečníky. Z celkových 284 km sjezdových tratí tvoří 136 km lehké sjezdovky. Celkem 9 propojených lyžařských středisek se rozkládá v nadmořské výšce 620 až 1957 m.n.n.
Kromě velkého počtu jednoduchých sjezdových tratí se zde nachází i červené a černé sjezdovky a jedna opravdová výzva pro všechny odvážlivce. Řeč je o sjezdu z Hohe Salve do Itteru – 9 km s celkovým převýšením 1 123 metrů.
Kromě sjezdovek se dá lyžovat také na běžkařských tratích (148 km) nebo využít některý ze tří funparků. Pokud na svahu lyžařům vyhládne, nemusí se bát. K dispozici mají více než 70 horských chat s restauracemi a občerstvením.
Vzdálenost od Prahy činí 451 km.
Ski Amadé
Spojením pěti regionům na pomezí Salcburska a Štýrska vznikl největší rakouský lyžařský areál. Lyžování v Rakousku se skipasem je konkrétně ve Ski Amadé velice jednoduché – stačí pouze jeden skipas k tomu, aby si mohl člověk užít vskutku ojedinělý lyžařský zážitek.
Ve Ski Amadé je pro všechny připraveno neskutečných 760 kilometrů sjezdovek, 270 lanovek a vleků a 260 chalup a restaurací. Začátečníci využijí 251 modrých sjezdovek, pokročilí 426 červených a 83 černých. Jednoduše není možné zvládnout projet všechny sjezdovky za jednu jedinou dovolenou. Lidé se sem mohou vracet opakovaně. A přitom pokaždé poznávají jiná místa.
Areál bývá označován jako ten nejlepší z nejlepších. O připravenost sjezdovek se stará 120 roleb a 4 500 zasněžovacích zařízení. Ski Amadé funguje zhruba 110 dní v roce.