Lyžařských areálů a běžeckých stop je v tuzemsku nespočet. Nabízejí příležitost k aktivně strávenému odpočinku lyžařům zkušeným i méně zdatným, dospělým i dětem. Některá místa jsou však něčím výjimečná – ať už se jedná o délku sjezdovky, její obtížnost či například četnost běžkařských tras. Přinášíme několik tipů, kam v zimě na hory za nejdelší a nejnáročnější sjezdovkou, nejhustší sítí běžeckých stop a nejlepším ubytováním pro rodiny s malými dětmi.
Kam v zimě na hory za nezapomenutelným lyžováním?
Zima klepe na dveře a příznivci aktivního odpočinku už jistě přemýšlí, kam se letos vydají za zimními sporty. Spektrum možností je skutečně široké a výběr té nejlepší proto nemusí být snadný. Široké možnosti nabízí lyžování v Rakousku nebo lyžování v Itálii. Co ale třeba lyžování v Čechách? Kde si dobře zalyžovat a kam na běžky v Krušných horách, Krkonoších, Jizerkách a dalších oblíbených horských oblastech?
Lyžování je navíc skvělou fyzickou aktivitou. Mnozí jedinci již v zimě bojují s problémem jak rychle zhubnout stehna. Do léta je času ještě dost, tak proč na sobě nezačít pracovat už na horách? Lyžování pomůže nohy krásně zpevnit a vytvarovat.
Do Krkonoš za alpským zážitkem
Krkonoše hrály velkou roli v historii lyžování u nás. Současné krkonošské sjezdovky svou délkou směle konkurují těm alpským. Například nejdelší česká sjezdovka, kterou najdeme v Rokytnici nad Jizerou, měří přes tři kilometry a nabízí pozvolný sjezd, který si užijí i méně zdatní lyžaři. Hlavní část sjezdovky je široká a vhodná i pro carvingové oblouky.
Podobně dlouhé tratě najdeme také ve Špindlerově Mlýně, jenž je snad nejpopulárnější sjezdařskou oblastí u nás. Několikrát se zde pořádal Světový pohár v alpském lyžování FIS Ski World Cup, po němž je pojmenovaná jedna ze špindlerovských sjezdovek. Ta je oblíbená zejména pro svou šířku a výrazný sklon (až 62 %).
Po aktivně stráveném dni na sjezdovce si lze odpočinout například u sklenice s domácím grogem, který v zimě krásně zahřeje.
KAM NA BĚŽKY V KRKONOŠÍCH: Krkonoše jsou považovány za ráj sjezdového lyžování, nicméně i běžkařům mají rozhodně co nabídnout. Celé pohoří lze od západu na východ projít po Krkonošské magistrále, která propojuje jednotlivé oblasti Krkonoš. Výhodou je, že díky velké nadmořské výšce tu sníh zůstává až šest měsíců v roce.
Krkonoše však nejsou jen doménou českých lyžařských středisek. I polská strana hor nabízí skvělé podmínky pro zimní sporty, a to například oblíbená Szklarska Poręba. Zdejší Ski Arena Szrenica láká lyžaře všech úrovní svými různorodými sjezdovkami. A po dni stráveném na svahu se návštěvníci mohou těšit na zasloužený odpočinek v jednom z oblíbených hotelů, jako je například Blue Mountain Resort s vlastním wellness centrem nebo Radisson Hotel Szklarska Poręba, který nabízí luxusní ubytování a výhledy na zasněžené vrcholky.
Na Šumavu za nejnáročnější sjezdovkou v ČR
Nejlepší lyžování na české straně Šumavy lze zažít v areálu Špičák, který leží v nadmořské výšce 865 až 1202 metrů. Využít lze celkem devět hlavních sjezdových tratí, z nichž si vybere každý začátečník i profesionál. Díky kvalitnímu snowparku je středisko Špičák tím pravým místem nejen pro vášnivé lyžaře, nýbrž i snowboardisty.
Sjezdovky jsou rozděleny dle stupně obtížnosti na modré, červené a jednu černou. Právě černá trať s názvem Šance je bezpochyby nejnáročnější sjezdovkou u nás – v některých úsecích dosahuje sklonu 100 % a její hlavní část se na rozdíl od jiných sjezdovek neupravuje.
KAM NA BĚŽKY NA ŠUMAVĚ: Šumava patří mezi pohoří, která nenabízejí velké množství příležitostí ke sjezdovému lyžování, zato možnosti pro běžkaře jsou obrovské. Typická pro Šumavu jsou zejména pozvolná stoupání a mírné sjezdy, proto jsou běžkařské trasy vhodné i pro rodiny s dětmi. Příjemný výlet si lze užít například díky projektu Bílá stopa, který vytváří hustou síť dobře udržovaných běžeckých tratí, vedoucích po celém území Šumavy.
Běžkařský výlet na Šumavě stojí za to spojit s procházkou k pěti ledovcovým jezerům, která se díky své poloze a okolní přírodě řadí k nejhezčím jezerům ČR.
Kam na hory v Beskydech?
Moravskoslezské Beskydy leží ve východní části ČR, konkrétně na hranicích se Slovenskem a Polskem. Rozmanité příležitosti k lyžování a velké množství horských středisek s wellness službami lákají jak jednotlivce, tak páry a rodiny s malými dětmi.
Kam na hory v Beskydech? Za návštěvu určitě stojí největší místní středisko Kohútka, které leží přímo na česko-slovenské státní hranici. Zahrnuje několik lehkých a středně náročných sjezdovek, z nichž si vybere skutečně každý. Podobně jsou na tom například ski areály Kyčerka a Ski Bílá.
Začátečníci a malé děti ocení mírné svahy na Pustevnách, kde najdeme nejstarší dvousedačkovou lanovku v ČR. Středisko Razula je zase tím pravým pro náročnější lyžaře.
Široká škála možností z Beskyd činí ideální lokalitu pro všechny, kteří se nemohou rozhodnout, kam v zimě na hory.
KAM NA BĚŽKY V BESKYDECH: Strmé svahy Beskyd jsou ideální pro sjezdové lyžování, síť běžkařských tratí však není příliš hustá. Výlet si lze udělat například na trase Bílý Kříž – Lysá hora, jež nabízí krásný výhled na pohoří Tater, nebo na trase Pustevny – Martiňák, která je po celou sezónu velmi dobře udržovaná.
TIP: Skvělou tečkou za lyžováním a zimními výlety v Beskydech je návštěva Pivních lázní Rožnov pod Radhoštěm.
Na lyže i běžky do Jizerských hor
Střediska Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov v Jizerských horách patří k těm nejoblíbenějším v Česku. Leží kousek od sebe a permanentky zakoupené v jednom areálu lze využít i v obou zbylých střediscích, což je pro mnoho návštěvníků velkou výhodou.
Tanvaldský Špičák je největším areálem Jizerských hor a je ideální zejména pro pokročilé lyžaře. Areál Bedřichov skýtá malebné zimní vesničky a přehledné sjezdovky, které ocení například příznivci carvingu. Severák je určený pro začátečníky a mírně pokročilé a představuje tak jedno z vhodných míst, kam na hory s malými dětmi.
KAM NA BĚŽKY V JIZERSKÝCH HORÁCH: Jizerky se pyšní skutečně hustou sítí běžkařských tras. Za zmínku stojí především Jizerská magistrála, na níž lze nastoupit hned u ski areálu v Bedřichově. Trať měří celkem 200 kilometrů a vede krásnou horskou oblastí kolem řeky Jizery, deváté nejdelší řeky ČR. Kromě magistrály se vyplatí využít i méně známých, zato klidnějších běžeckých tras.
Nejnovější ski areál ČR v Krušných horách
Nejlepší sjezdovky Krušných hor najdeme v novém a zároveň největším českém středisku Klínovec, které se nachází jen 120 kilometrů od Prahy. Největším lákadlem je bezpochyby téměř tříkilometrová sjezdovka o šířce až 100 metrů.
Návštěvníci se mohou těšit na celkem 31 kilometrů sjezdovek, a pokud si koupí permanentku alespoň na jeden a půl dne, získají přístup i na tratě v rámci InterSkireionu Fichtelberg – Klínovec. Mezi Klínovcem a Fichtelbergem jezdí skibus zdarma.
KAM NA BĚŽKY V KRUŠNÝCH HORÁCH: Běžkaři mohou využít přibližně 50 kilometrů udržovaných běžeckých stop, z nichž se lze napojit na trasy v nedalekém Německu. K těm nejoblíbenějším patří Krušnohorská lyžařská magistrála, která vede po hřebeni Krušných hor a propojuje několik krušnohorských středisek a osad. Trať je po celé své délce pravidelně udržována.
Lyžování kousek od Prahy?
Obyvatelé Středočeského kraje se za zimními radovánkami nemusejí vydávat příliš daleko. Skvělé lyžování si lze užít i v níže položených oblastech, například v areálu Monínec, ležícím přibližně 60 kilometrů od Prahy. Lyžařská sezóna zde díky špičkové technice zpravidla trvá až do konce března.
Další možností pro sportovní výlet v okolí Prahy je areál Chotouň, od hlavního města vzdálený asi 20 kilometrů. Zahrnuje celkem čtyři vleky, které jsou za umělého osvětlení v provozu až do 21 hodin každý den. Návštěvníci se sem snadno dopraví příměstskými autobusy ze stanice Budějovická.
Ideálním místem pro každého, kdo přemýšlí, co dělat o víkendu v Praze, je sjezdovka v Mnichovicích v Ladově kraji. Je nejblíže položeným místem, kde si lze v okolí metropole zalyžovat – cesta po dálnici D1 sem trvá pouhých 20 minut.
KAM NA BĚŽKY V PRAZE A OKOLÍ: Běžecké stopy najdeme jak v samotném městě, tak v jeho blízkém okolí. Vyzkoušet lze například trasy v Divoké Šárce, Kunratickém a Milíčovském lese, v okolí Hostivaře nebo v oblastech Česká Sibiř a Ladův kraj, které jsou pro výlet na běžkách jako stvořené.
Kam za sněhem s dětmi?
Jak již bylo řečeno, existuje nepřeberné množství možností, kam za sněhem. Ski areály nezapomínají ani na nejmenší, pro které jsou k dispozici dětské vleky, mírné svahy a lyžařské školy. Pokud si má zimní radovánky skutečně užít celá rodina, vyplatí se destinaci vybírat také podle dostupného ubytování v okolí. Kam za sněhem s malými dětmi? Jaké penziony a horské chaty zajistí příjemnou rekreaci rodičům i jejich ratolestem?
TIP: Pro výuku lyžování není potřeba jezdit na hory, i Vysočina nabízí zajímavou možnost. Lyžování na Novoměstsku nabízí největší vyžití běžkařům, ale díky místní lyžařské školičce a mírné sjezdovce se hodí i pro malé začátečníky a jejich rodiče.
Penzion Na Vršku v Jeseníkách
Penzion Na Vršku nabízí komfortní ubytování v obci Branná u Šumperka. Je skvěle vybavený pro rodiny s dětmi všech věkových kategorií. K dispozici jsou například jídelní židličky, mikrovlnky, postýlky i hračky, tudíž se sem lze bez obav vydat i s malým miminkem. Samozřejmostí je venkovní hřiště a dětský koutek, v němž se děti zabaví, když si rodiče chtějí dopřát trochu klidu – například ve vířivce či infrasauně.
V těsné blízkosti penzionu se nacházejí dvě červené a dvě modré sjezdovky, v případě zájmu je možné využít rozvoz do nedalekých lyžařských areálů Ramzová, Ostružná a Petříkov.
Skvělé je také ubytování Švýcárna nedaleko Pradědu, poblíž kterého je několik sjezdovek a běžeckých tras. Pro odpůrce lyžování vede v okolí turistické chaty také několik tras na procházky.
WWW: penzionnavrsku.cz
Hotel Srní v srdci Národního parku Šumava
Překrásná příroda, spousta běžeckých stop i mírné svahy pro malé děti a začátečníky. Šumava je zkrátka ideálním místem pro rodinnou dovolenou v ČR bez ohledu na věk dětí. Moderní hotel v Srní nabízí komfortní pokoje, skvělé jídlo, pití, wellness, sportovní halu a dokonce i bazén pro případ, že počasí není venkovním aktivitám zrovna nakloněno.
Mezi oblíbené sjezdovky v blízkém okolí patří například Kvilda, Javor, Zadov nebo Železná Ruda. Běžkaři mohou využít mnoha běžeckých stop v rámci projektu Bílá stopa, která vede napříč celým územím Šumavy.
WWW: hotely-srni.cz
Rodinný penzion Permoník v Krkonoších
Kam s dětmi na hory v Krkonoších? Například do nově zrekonstruovaného rodinného penzionu Permoník v Malé Úpě. Penzion je na návštěvníky s dětmi skutečně dobře připraven. Nabízí jak dostatečný komfort pro rodiče, tak herny a animační programy pro děti všech věkových kategorií. Děti jistě ocení také pohádkovou výmalbu na zdech každého pokoje na Permoníku.
Penzion provozuje vlastní lyžařskou školu a zábavný program včetně karnevalu a sáňkování v okolí. Nechybí ani kreslírna s výtvarnými potřebami, wellness zázemí a prostorná terasa s krásným výhledem na Černou horu.
WWW: penzion-permonik.cz
Dobrá chata na Šumavě
Horský hotel Dobrá chata je dalším z míst, která nabízejí komfortní zázemí pro celou rodinu. Leží v panenské přírodě NP Šumava nedaleko sjezdovek, jen pár kroků od nástupní stanice lanovky Zadov – Churáňov. Samozřejmostí je skvělá domácí kuchyně v hotelové restauraci.
Pro nejmenší návštěvníky je připravena herna a venkovní hřiště, dospělí zas ocení relaxační zónu s masážemi a saunou.
Hotel Dobrá chata je držitelem Baby Friendly Certifikátu. To dokazuje, že se jedná o ideální místo pro pobyt s dětmi, kterým je zajištěn ten nejlepší servis.
WWW: dobrachata.cz
Horská chata Lučanka v Jizerských horách
Horskou chatu Lučanka najdeme v romantickém prostředí CHKO Jizerské hory pod rozhlednou Bramberk. Díky jedinečné atmosféře, poctivé domácí kuchyni a krásné okolní přírodě je vyhledávaným místem pro dovolenou s dětmi už více než 60 let.
Lučanka se nachází jen pár kroků od značených turistických tras a slavné Jizerské magistrály, kterou by neměl opomenout žádný vášnivý běžkař. Oblíbený lyžařský areál Severák je od chaty vzdálen přibližně 3 kilometry.
WWW: lucanka.cz
Bezpečí nade vše: s helmou nebo bez?
S lyžováním souvisí otázka, zda je na českých sjezdovkách vyžadováno používání lyžařské helmy. Věc se má tak, že v ČR je pouze doporučená a je tedy na každém, zda ji bude nosit či ne. Spoléhat na to, že je člověk zkušený lyžař a jezdí bezpečně, je však čiré bláznovství – na svahu nikdy nejsme sami a zkrátka si nemůžeme být jistit tím, že nedojde k úrazu.
Naprostou samozřejmostí by ochrana hlavy měla být u dětí. Dobrou zprávou je, že v dnešní době již malé lyžaře bez helmy takřka nevídáme.
Jak by měla vypadat vhodná přilba vypadat? Především musí mít pevný skelet, který zasahuje až do oblasti uší. Neměla by nikde tlačit nebo být naopak moc volná. Pro děti je pak vhodné zvolit model s chráničem brady.
Helma by měla patřit k základnímu vybavení na lyže bez ohledu na to, zda na hory jezdíme jednou ročně nebo každý zimní víkend. Ačkoliv se sjezdovka může zdát dostatečně široká a sníh měkký, zdraví má každý jen jedno a je nesmysl riskovat zbytečný úraz hlavy a komplikace s ním spojené.
Ochranné pomůcky na lyže či snowboard nabízí i značka Meatfly. Krásné a funkční kombinézy pro děti nabízí třeba internetový obchod PatPat.