Křížem krážem Itálií a jejími méně známými přístavy

Itálie je prakticky po celém svém obvodu obklopena mořem. Není proto divu, že se na jejím území nacházejí stovky přístavů, jež Itálii dodávají její nezaměnitelný kolorit a romantický nádech. Stranou nechť protentokrát zůstane Janov, Benátky nebo Neapol. Prodloužený víkend plný italské živočišnosti nabídne Bari, Portofino i Trapani.

Okoukané přístavy, kam jezdí každý druhý turista, jsou dávno pasé. V módě novodobých nomádů jsou maličké mariny, kterým nájezdy cizinců neubraly nic z jejich autentické krásy a italské přitažlivosti. Kde jinde si vychutnat křupavý croissant s nadýchaným capuccinem k snídani, než na balkóně hotelu, jenž nabízí výhled na flotilu bílých jachet.

Bari – přístav i pláže

Bari, půvabné hlavní město regionu Apulie, je jedním z hlavních obchodních přístavů v jižní Itálii a dalším zajímavým místem co vidět v Itálii. Ve starém historickém centru se nachází několik významných památek: mimo jiné katedrála San Sabino. Srdce města lze projíždět na kole nebo procházet pěšky.

Staré město Barivecchia připomínající bludiště se rozkládá na mysu mezi dvěma přístavy. Obklopuje ho úzká ulička a v bazilice San Nicola z 11. století, která je klíčovým poutním místem, jsou uloženy ostatky svatého Mikuláše. Na jihu se nachází čtvrť Murat s majestátní architekturou z 19. století, promenádou a pěšími nákupními zónami.

Pláže v městě Bari jsou všehovšudy dvě, blíže k centru písečná pláž Pane e Pomodoro (Chléb a rajče) a o pár set metrů dál větší pláž Torre Quetta, jež je oblázková, nikoliv písečná a táhne se v délce zhruba dvou kilometrů.

Všudypřítomní racci oživují přístavní města a jsou vděčným objektem k fotografování.

Trapani – hlavní přístav na západní Sicílii

Přístav Trapani leží v centru Středozemního moře, a proto je ideální zastávkou pro obchodní i turistické cesty. Přístav Trapani byl vždy považován za jeden z nejbezpečnějších přístavů v jižní Itálii. Doky a vlnolamy brání rozsáhlou přírodní nádrž s vodní plochou o rozloze přibližně 900 000 metrů čtverečních.
Přístav zahrnuje obchodní zónu, rybářský přístav a přístaviště pro výletní lodě a jachty.

Trapani je město na západě Sicílie s pobřežím ve tvaru půlměsíce. Na západním cípu se nachází strážní věž Torre di Ligny ze 17. století, ze které je výhled až na Egadské ostrovy. Sídlí v ní Museo di Preistoria e del Mare s archeologickými artefakty.

Turistická zóna je obrácena k historickému centru Trapani s úzkými dlážděnými uličkami v arabském stylu a mnoha kostely. Trapani zdobí malebné větrné mlýny, uličky čišící romantikou a vůně na grilu připravovaných ryb a mořských plodů.

Milovaná i obávaná, taková je Sicílie.

Portofino – výletní přístav

Nejseverněji položené z celé trojice přístavů. Portofino je přístavní město, původní rybářská vesnice a oblíbená rekreační destinace, která je populární pro svůj malebný přístav a historické spojení se slavnými umělci a celebritami. Město je součástí metropolitního města Janov na Italské riviéře. Portofino má méně než 500 obyvatel.

Osada byla založena Římany a pojmenována Přístav delfínů (Portus Delphini) kvůli množství delfínů, kteří obývali tamní záliv. Pastelově zbarvené domy, pitoreskní kavárny, elegantní butiky a restaurace s mořskými plody lemují náměstí Piazzetta, malé dlážděné náměstí s výhledem na přístav, který je lemován super-jachtami. Vaří se tam ty nejlepší recepty na krevety.

Malé rybářské loďky vytvářejí příjemný kontrast vůči velkým luxusním jachtám.

Přístav Portofino vděčí za svou popularitu nádhernému prostředí, příjemnému klimatu a bujné vegetaci. „Perla Středomoří“ je známá jako exkluzivní místo setkávání bohatých, herců a umělců. V roce 1935 ji vláda nedalekého Janova prohlásila za národní památku.

Jednou z hlavních pamětihodností Portofina je bronzová socha Krista z propasti (Christ of the Abyss), která byla 29. srpna 1954 umístěna do vody do hloubky 17 m. Socha, kterou vytesal Guido Galletti, má za cíl chránit potápěče a rybáře. Představuje Krista při aktu žehnání, který s otevřenou náručí vzhlíží k nebi.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang