Jak se zbavit nebankovních půjček, jak funguje konsolidace

Řadě z nás dělá problémy splácet své dluhy. Mnohdy je to způsobeno již samotným nastavením půjčky, neboť spousta lidí je chce mít rychle z krku a nastaví si zbytečně vysoké měsíční splátky, které pak nejsou schopni splácet. Potíže nastávají i poté, kdy se dlužníci dostanou do svízelných situací, jako je ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc nebo třeba rozvod. Jak se ale z takové situace dostat? Co dělat, když není na splátku půjčky? A dá se tomu předejít?

Smutným faktem je, že téměř každý pátý Čech, který si sjedná okamžitou půjčku, má následně potíže s jejím splácením. Vysoké měsíční výdaje chodu domácnosti společně s nemalým dluhem z úvěru či hypotéky, který je mnohdy nad rámec hraničních možností, dokážou znepříjemnit život nejednomu z nás.

Do potíží se splácením dluhů se člověk může dostat velmi snadno. Nečekané situace mohou potkat každého. Důležité je, jak se člověk k takovým potížím postaví. Existuje řada možností, jak se se špatnou finanční situací vypořádat. Co určitě vhodné není, je sjednávání dalších půjček, které se poté využijí na splátku půjček předchozích.

Někteří nebankovní poskytovatelé využívají zoufalosti lidí s finančními problémy a nabízejí extrémně předražené půjčky na ruku bez účtu, případně půjčky pro cizince, jedná-li se o občana z jiné země.

Ať už se jedná o ztrátu zaměstnání, náhlou dlouhodobou nemoc nebo nepříjemnou žádost o rozvod, vše by se mělo řešit ihned. Protože nesplácení půjček dokáže člověka dostat do ještě větších potíží, než byl doposud. Při hledání nového zaměstnání či brigády jako vedlejšího přivýdělku pomůže vzor životopisu ke stažení.

Dluh se totiž s každým dalším opožděním či nesplacením prohlubuje, často může vyústit až v exekuce či osobní bankrot.

Tento článek poskytuje několik zásadních rad, co dělat, když nemám na splátku půjčky.

S nedostatkem financí mohou pomoci první půjčky zdarma. Tyto výhodné úvěry lze získat zejména od bankovních i solidních nebankovních společností, které novým klientům nabízí první půjčku zcela bez úroků.
Jednou z nich je například Zaplo.

1. Být aktivní při řešení nastalých potíží

Jednou z důležitých rad v případě blížících se problému se splácením nejen spotřebitelského úvěru je zůstat aktivní. V žádném případě se nevyplácí je neřešit. Potíže s neschopností splácet by se rozhodně měly řešit ihned a nečekat, že se vyřeší za vás.

Protože nevyřeší.

Právě aktivní snaha nastalé problémy se splácením může být velmi přínosným bodem při jejich řešení s bankou i solidní nebankovní společností. Mnohé z nich totiž dokáží svým klientům vyjít vstříc.

Co dělat, když nemůžeš platit půjčky? V první řadě je důležité zůstat aktivní a nehrát mrtvého brouka. Právě snaha čelit problému může být při řešení nastalých finančních potíží velmi prospěšná.

2. Důležitá je informovanost v samotném počátku sjednávání půjčky

Dalším bodem, který by měl žadateli o půjčku v nečekaných svízelných situacích pomoci, je podrobná informovanost. Nejen o výši úvěru, úrocích, podmínkách či době splácení, důležité je také vědět, zda daná společnost umožňuje odložení splátek, prodloužení doby splácení a jaké se s tím pojí poplatky.

Právě tyto informace mohou žadateli pomoci s výběrem vyhovujícího poskytovatele půjček a nastavením jeho podmínek. Díky tomu se dá již dopředu předejít možným komplikacím při nečekané neschopnosti splácet.

3. Využít možnosti prodloužení doby splatnosti nebo odkladu měsíčních splátek

Tato rada úzce souvisí s bodem č. 2. Pokud je člověk informovaný již dopředu a ví, že jeho poskytovatel umožňuje prodloužení doby splatnosti, neměl by v případě nečekané neschopnosti splácet váhat.

Prodloužení doby splatnosti je výhodné především v tom, že se sníží výše měsíčních splátek. Tím vzniká více prostoru pro případné šetření nebo finanční rezerva pro jiné, stejně důležité výdaje domácnosti.

Bezúročné půjčky nabízí jak bankovní společnosti, tak nebankovní. Díky nim je možné sehnat výhodnou půjčku s nulovým úrokem.
Porovnejte bezúročné půjčky zde >

Banky aktivním klientům, kteří se svou situaci snaží řešit, vychází vstříc. Kormě možnosti prodloužit dobu splatnosti a snížit tak měsíční splátky některé z nich nabízí i odklad splátek, a to až v řadě několika měsíců. Z takových bank lze jmenovat např. UniCredit Bank, mBank a podobně.

Mimo jiné lze sjednat také možnost, že klient po předem dohodnutou dobu bude splácet pouze úroky.

4. Konsolidace

V případě, že člověk splácí více úvěrů najednou a součet měsíčních splátek začíná být nad rámec jeho možností, lze sjednat konsolidaci – jak bankovní, tak nebankovní.

Konsolidace totiž znamená sloučení půjček v jednu. Klientovi kromě sjednocené půjčky přináší lepší úvěrové podmínky, výrazně nižší měsíční splátku i menší úroky. Dále vzniká lepší přehled o vlastních financí, neboť klient přechází pod jediného poskytovatele, nebo možnost nově vzniklý úvěr o něco navýšit.

Sjednání konsolidace pomůže klientovi snížit měsíční splátky.

Zde je přehled o několika bankovních konsolidací s výhodnými podmínkami:

Co dělat, když nemůžeš platit nebankovní půjčky?

I zde se konsolidace může stát řešením. Sjednocení půjček totiž není výhradou jen bankovních společností, existují i konsolidace nebankovní. Které instituce je nabízí?

Kromě klasických úvěrů jsou nebankovní poskytovatelé ochotni konsolidovat dlužníkům různé úvěrové produkty, mezi které patří mikropůjčkyrychlé půjčkykrátkodobé půjčkypůjčky pro dlužníky apod. Na rozdíl od bank jsou totiž ochotni půjčit i dlužníkům, např. formou půjčky bez registrů a zástavy.

Člověk by však měl mít na paměti, že výběr solidní nebankovní společnosti (např. Kamali, Zaplo, Zonky apod.) vyžaduje větší obezřetnost, než je tomu v případě bank. Mnohé z nich totiž hraničí s podvodem, mnohdy až s lichvou. Není na škodu si projít jednotlivé recenze, např. na portál Navigátor úvěrů nabízí přehled bankovních i bezpečných nebankovních půjček. Možností je také se zeptat lidí se zkušenostmi.

Banky při sjednávání úvěru prověřují klientovu bonitu, neboli schopnost splácet. Posuzuje se na základě několika údajů, jako jsou např. trvalé příjmy, pravidelné výdaje, osobní údaje nebo registry.
Více informací o bonitě naleznete zde >

5. Refinancování

Vedle konsolidací existuje další bankovní produkt, který dokáže výrazně pomoci při nečekané neschopnosti splácet. Refinancování půjčky znamená převedení stávající půjčky k nové společnosti. Klient tak získá lepší podmínky i úrokové sazby, než jaké měl u předchozího poskytovatele. Díky tomu může celkově uspořit až několik desítek tisíc korun.

Kromě klasických úvěrů refinancovat také hypotékuúvěr na bydlení, dluhy z kontokorentu nebo kreditních karet.

Refinancovat lze jak u bankovní společnosti, tak u poskytovatele nebankovních půjček.

Převedení půjčky k nové společnosti může klientovi přinést výhodnější podmínky i úsporu financí.

6. Hlavní je neřešit půjčku další půjčkou

Spousta lidí si myslí, že splatit dluh dluhem je nejjednodušším řešením, jak se problémů s nečekanou neschopností splácet zbavit. Není tomu tak. Právě tento způsob zdánlivého „řešení“ dostává mnoho klientů do dluhových pastí a navaluje na sebe další vzniklé potíže.

Vždyť existuje množství jiných a lepších možností, jak nastalou situaci s nedostatkem financí na měsíční splátky řešit. Mnohdy postačí být aktivní, spojit se s poskytovatelem a hlavně situaci řešit včas.

Pokud je pro firmu půjčka nutná a nelze na ni dosáhnout přímo v bance, nabízí se varianta nabankovní půjčky, kdy lidé půjčují firmám. Řada lidí přemýšlí také o půjčce mezi členy rodiny.

7.Vyvarovat se zbytečným půjčkám

Navalování půjček a zvyšování měsíčních výdajů nepomáhá ani fakt, že spousta lidí si kolikrát půjčuje naprosto zbytečně. Přitom zadlužování se postradatelnými záležitostmi, jako jsou půjčky na dárky nebo půjčky na dovolenou, patří k těm nejnebezpečnějším případům při zacházení s financemi.

Příliš velkému zadlužení a prohloubení dluhové pasti se dá ovšem snadno předejít. Jak?

Jste maminka na mateřské dovolené, nezaměstnaný, student nebo z nějakého důvodu nemáte jak doložit své příjmy?
Porovnejte nabídku půjček bez doložení příjmů >

10 rad, jak předejít neschopnosti splácet

Co dělat, když nemám na splátku půjčky, jsme si vysvětlili výše. Existuje však řada způsobů, jak tomu všemu předejít.

Jaké rady se nejčastěji doporučují, aby člověk nespadl do hlubokých dluhů?

  1. Nepřekročit hraniční možnosti a nastavit si úvěr tak, abychom ho byli schopni splácet i v případě nečekaných finančních problémů.
  2. Zvážit, zda je úvěr opravdu nutný, zda neexistuje bezpečnější způsob, jak sehnat chybějící finance.
  3. Zkusit se na pár měsíců uskromnit a něco našetřit.
  4. Snažit se zvýšit svůj finanční příjem – brigády, přivýdělky, přesčasy apod.
  5. Mít přehled nad veškerými financemi – jak příjmy, tak výdaji.
  6. Poprosit o pomoc rodinu či blízké přátele – v případě obav například sepsat smlouvu o půjčce.
  7. Vytvořit dostatečnou finanční rezervu pro případ nouze.
  8. Sjednat úvěr u bankovní společnosti.
  9. K nebankovním půjčkám přistupovat obezřetně a s řádným rozmyslem, brát je v zřetel pouze jako poslední možnost.
  10. Sjednat pojištění schopnosti splácet.

Vždy je však mít na paměti, že problémy se za nás samy nevyřeší. Je důležité zůstat aktivní a nepříjemnou situaci řešit dřív, než bude příliš pozdě.

TIP: Ve finanční nouzi se hodí opravdu každá koruna. V článku Jak na změnu povinného ručení je možné si přečíst, jak změnit své stávající pojištění auta zdarma. Článek Jak najít nejlevnější povinné ručení? zase přináší užitečné informace o tom, jak vyhledat nejvýhodnější autopojištění online.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang