Jak najít nejlevnější povinné ručení? Na čem jeho cena závisí?

Vyznat se v nabídkách povinného ručení může být vzhledem k jejich množství poněkud obtížné. Každý vlastník vozidla si však může jednoduše vypočítat cenu nejlevnějšího zákonného pojištění s pomocí několika základních údajů. Od čeho se odvíjí cena povinného ručení, jak najít nejvýhodnější nabídku a jak povinné ručení sjednat online?

Povinné ručení musí být uzavřeno pro každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. V opačném případě hrozí pokuta až 40 tisíc korun a vyřazení vozidla z registru.

To platí i v době omezení pohybu z důvodu pandemie, kdy mnozí řidiči jezdí méně. Se sjednáním povinného ručení neboli zákonného pojištění automobilu se ani dnes nevyplatí otálet, stejně jako s přezutím pneumatik. Většina řidičů přezutí pneu odkládá na duben, což může způsobit dlouhé fronty v pneuservisech.

S hledáním, kde je nejlevnější pojistka na auto pomůže srovnávač pojištění, který na základě zadaných údajů vyhledá a porovná aktuální nabídky pojišťoven. Díky srovnání povinného ručení je hned jasné, které povinné ručení je nejlevnější.

Srovnávač neboli kalkulačka povinného ručení, o které bude řeč níže, pracuje s konkrétními parametry, proto dokáže nabídnout povinné ručení na míru. Jedná se o nezávaznou kalkulaci, která je zcela zdarma. Samozřejmostí je možnost ihned povinné ručení sjednat online.

Výpočet ceny povinného ručení

Cena zákonného pojištění vozidel podle srovnání pojištění vozidel závisí především na parametrech vozidla a základních charakteristikách jeho vlastníka. Na ceny povinného ručení mohou mít vliv také strategie cenotvorby jednotlivých pojišťoven, v praxi se však kritéria pro stanovení ceny významně neliší.

Na cenu povinného ručení má vliv:

  • objem motoru druh vozidla (osobní automobil, motocykl apod.)
  • typ, značka, modelová řada, hmotnost a stáří vozidla
  • užití vozidla (běžný provoz, taxislužba apod.)
  • věk vlastníka
  • lokalita bydliště vlastníka
  • typ subjektu, který je vedený jako vlastník (fyzická osoba, OSVČ, právnická osoba)
  • délka bezeškodního průběhu

Pojišťovny mohou jednotlivým parametrům přičítat jinou váhu. Nejvyšší cenu za povinné ručení obecně zaplatí řidiči s trvalým bydlištěm v Praze, nicméně mnohem důležitější než bydliště je škodní historie –⁠ vyšší pojistné vždy platí ten, kdo má již na kontě způsobené pojistné události.

Od škodní historie řidiče se totiž odvíjí výše tzv. bonusu, popřípadě malusu. Rozdíl v ceně povinného ručení s nulovým a maximálním bonusem může být i dvojnásobný. Jestliže je na základě způsobených pojistných událostí aplikován malus, cena zákonného pojištění se pochopitelně dále zvyšuje.

Nejlevnější povinné ručení vyhledá srovnávač

Jak jsme již zmínili, nejlevnější povinné ručení lze snadno vyhledat pomocí srovnávače neboli kalkulačky autopojištění, která pracuje se všemi výše uvedenými údaji. Do formuláře pro výpočet ceny povinného ručení stačí tyto údaje vyplnit a během několika sekund se zobrazí vhodné nabídky pojišťoven, seřazené od nejlevnější po nejdražší.

Nejlevnější povinné ručení na trhu vyhledá kalkulačka autopojištění.
Nejlevnější povinné ručení na trhu vyhledá kalkulačka autopojištění.

Kalkulace je nezávazná a lze ji využít například jen pro získání přehledu o aktuálních nabídkách na trhu. Zájemci si pak mohou povinné ručení pomocí pár kliknutí rovnou sjednat.

Výhodou je, že provozovatel kalkulačky funguje jako prostředník mezi klientem a pojišťovnou a vše potřebné zařídí. Ceny pojištění jsou navíc až o 50 % nižší oproti sjednání na pobočce pojišťovny.

Srovnávače lze využít také pro sjednání havarijního pojištění a cestovního pojištění. Jak kalkulačka havarijního pojištění, tak kalkulačka cestovního pojištění funguje na stejném principu a rovněž přináší finanční i časovou úsporu.

Sjednání povinného ručení online

Prostřednictvím kalkulačky je možné povinné ručení rovnou sjednat online, tedy z pohodlí domova. Klient pak veškeré důležité dokumenty včetně zelené karty obdrží e-mailem. Celý proces je administrativně nenáročný a uvedená cena zvolené varianty povinného ručení je garantována, pokud přece jen klient nemůže, nebo nechce zařizovat povinné ručení sám, může tuto pravomoc předat pomocí plné moci.

Kde vytisknout zelenou kartu v současné době řidiče moc trápit nemusí, jelikož od 1. 10. 2024 není nutné vozit zelenou kartu fyzicky s sebou ve vozidle.

Povinné ručení je povinné zaplatit i u tzv. veteránů, neboli historických vozů i motorek. Nutné je pak povinné ručení i na moped bez SPZ, se kterým člověk nejezdí.

Výpověď pojistné smlouvy

Pokud se naskytne výhodnější nabídka povinného ručení, je namístě přemýšlet o zrušení stávající smlouvy. Nejsnazší je výpověď povinného ručení na konci pojistného období, smlouvu je však možné vypovědět například i po vzniku pojistné události či z důvodu zvýšení pojistného.

Práci usnadní vzor výpovědi povinného ručení. Stejně jako další užitečné vzory ke stažení zajistí, že v dokumentu nebudou scházet žádné důležité informace.

Ať už je důvod ukončení povinného ručení jakýkoliv, je třeba pamatovat na lhůtu pro doručení žádosti o jeho ukončení na adresu pojišťovny.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang