Jak na změnu povinného ručení, abyste nemuseli nic platit?

Povinné ručení je ze zákona povinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Cílem povinného ručení je pokrytí škod na voze poškozeného v případě nehody. Pokud tedy řidič způsobí dopravní nehodu, pojišťovna za něj zaplatí škody na jiných vozidlech, majetku i na zdraví. Občas se naskytne možnost získat výhodnější povinné ručení u nové pojišťovny. Jak na změnu povinného ručení?

Povinné ručení je nutné mít ze zákona, a proto by se bez něj vůbec nemělo vyjíždět. Platí to i v době nouzového stavu, kdy mnoho řidičů jezdí méně a různé úkony spojené s vozidlem odkládá. Týká se to například výměny pneumatik – na konci března má na letní pneu přezuto jen 10 % řidičů. Odkládat vyřízení povinného ručení se ovšem nevyplácí, jelikož hrozí vysoká pokuta.

Povinné ručení je nabízeno ve více variantách, základní varianta však nabízí krytí škody na majetku a zdraví a zahrnuje také základní asistenční služby. Řidič si může v případě zájmu sjednat i další doplňková pojištění.

Jako u mnoha dalších produktů, i v případě povinného ručení je na trhu celá řada nabídek. Je snadné se v nich ztratit, a proto existují srovnávače pojištění, které výběr usnadní. Srovnání povinného ručení umožní zorientovat se ve stovce nabídek od různých pojišťoven.

Řidič si tak může vybrat pro něj to nejvýhodnější pojištění z pohodlí domova. Je také možné využít kalkulačku pojištění auta, která je dostupná na internetu. Nabízí přehled aktuálních nabídek a cen, díky kterému si řidič může sjednat své povinné ručení online.

Co to je povinné ručení, k čemu je dobré a kde jej sjednat, je již jasné. Co tedy dělat v případě, když chce řidič povinné ručení změnit? Kdy je možné pojištění změnit a jak na výpověď a zrušení povinného ručení prozrazují odstavce níže.

Jak na změnu povinného ručení?

Existuje hned několik možností, jak je možné vypovědět smlouvu o povinném ručení. Celý proces značně usnadní vzor výpovědi povinného ručení, který lze stejně jako jiné vzory ke stažení najít na internetu.

Nejsnazší je výpověď smlouvy před koncem pojistného období. Toto období bývá obvykle jeden rok. V tomto případě je třeba myslet na to, že výpověď musí řidič podat alespoň šest týdnů před koncem.

Dalším způsobem, jak změnit povinné ručení bez sankce, je vypovědět smlouvu do dvou měsíců od uzavření. Tento způsob je také snadný a řidič při něm nemusí udávat žádné důvody. Podle ceníků a tabulky povinného ručení si pak může vybrat pojištění, které se mu bude zdát výhodnější.

Dobrým důvodem pro změnu stávajícího pojištění je samozřejmě navýšení ceny pojišťovnou. Pojišťovna o změně ceny musí řidiče informovat oznámením o změně pojistných podmínek. Řidič má pak měsíc na to, aby vypověděl smlouvu a přešel k nové pojišťovně.

V neposlední řadě je možné vypovědět povinné ručení v případě, kdy řidič není spokojen s vyřízením pojistné události. Pokud se z nějakého důvodu řidič domnívá, že pojišťovna událost vyřešila špatně, může podat výpověď do 3 měsíců od oznámení pojistné události.

Je dobré pamatovat na to, že pojištění auta je povinné, a proto jej musíme mít sjednané stále. Je proto dobré naplánovat si výpověď pojištění a jeho změnu tak, aby na sebe stará a nová smlouva plynule navazovaly. Řidič také musí mít na paměti, že po výpovědi pojištění musí odevzdat tzv. zelenou kartu.

Nově lze také ověřit povinné ručení pomocí SPZ na různých pojišťovacích portálech, kde klient rovnou vidí i nabídku pojištění.

Jízda bez zelené karty již není noční můrou řidičů, protože od 1. 10. 2024 ji řidiči fyzicky nemusí vozit s sebou. Zelená karta však stále slouží jako osvědčení o zaplacení povinného ručení.

Díky kalkulačkám pojištění je dnes vyhledání toho nejlevnějšího povinného ručení otázkou pár okamžiků. Nové povinné ručení lze pohodlně sjednat online bez zdlouhavého čekání na pobočce pojišťovny. Podobně lze sjednat také nejlevnější cestovní pojištění.

Jedním ze způsobů změny povinného ručení je vypovědět smlouvu do dvou měsíců od jejího uzavření.
Jedním ze způsobů změny povinného ručení je vypovědět smlouvu do dvou měsíců od jejího uzavření.

Není pojištění jako pojištění

Zákonné pojištění vozidel není to samé jako havarijní pojištění. Havarijní pojištění není povinné a sjednává se za účelem pokrytí škod na vozidle. Tento typ pojištění kryje škody způsobené havárií, odcizením, poškozením živelnými pohromami nebo střetem se zvěří.

Srovnání pojištění vozidel se liší také od cestovního pojištění. Cestovní pojištění kryje veškeré zdravotní a jiné potíže mimo území České republiky. Pokud tedy někdo vyjíždí do ciziny, bez pojištění do zahraničí by rozhodně jet neměl. Zdravotnická pomoc může totiž v cizině stát mnoho peněz.

Pojistit se dá za jakýmkoliv účelem, ať už jde o studování v cizině nebo cestování s dětmi po památkách. S cestovním pojištěním je možné užít si pobyt v cizině bez starostí s tím, co dělat, kdyby se náhodou někomu přihodil úraz či stalo něco jiného.

I pro tato pojištění existují kalkulačky a srovnávače, které umožní vyznat se v obsáhlých nabídkách. Ke sjednání havarijního pojištění je možné využít kalkulačku havarijního pojištění. Pro cestovní pojištění lze porovnat nabídky ve srovnání cestovního pojištění.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang