Cvičení pro těhotné – pilates pro lepší flexibilitu

Pilates je cvičební systém vyvinutý tak, aby při něm docházelo k přirozenému posilování svalových skupin, které jsou důležité při porodu. Projeví se nejen na držení těla a způsobu chůze nastávajících maminek, nicméně také dojde k procvičení a posílení svalů pánevního dna a k jejich uvědomělému uvolňování.

Cvičení pilates zlepšuje také dýchání, zvyšuje vitální kapacitu plic a projevuje se na celkové fyzické kondici. Cílem je propojení a vědomá souhra těla a mysli. Cvičení rozvíjí koordinaci, sílu, rovnováhu, flexibilitu a dýchání; procvičuje zádové, břišní a hýžďové svalstvo jako základ správného držení těla – jádra (core).

Existují varianty lehčí a těžší nebo odpovídající danému stupni těhotenství.

Pilates je skvělým cvičením pro těhotné ženy, kterým získávají flexibilitu, posilování a rovnováhu. Cvičení Pilates posiluje svaly zad a břicha, což napomáhá při náročném porodu. Zároveň cvičení posiluje svaly dolních končetin a pomáhá v boji proti nadměrnému množství otoků.

Pilates postupně zvyšuje intenzitu, takže se může zlepšit výkonnost a také uklidnit mysl. Kromě toho se cvičení Pilates nezaměřuje jen na fyzickou kondici, také na dýchání a koncentraci.

Cvičení Pilates pro těhotné je velice populární z těchto důvodů:

  • efektivně protahuje a posilňuje všechny svalové skupiny
  • cvičení posilňuje zádové svalstvo, které zabrání křížovým bolestem
  • cvičení udržuje svaly pánevního dna zpevněné pro samotný porod i po něm
  • pohyby jsou kontrolované, bez švihů, které by mohly způsobit poškození šlach a vaziv
  • pilates pro těhotné upravuje dýchání

V období těhotenství trpí hlavně záda a dolní končetiny, z tohoto důvodu je Pilates ideálním cvičením pro nastávající maminky. Posilňuje svaly, které chrání plod, zlepšuje cirkulaci krve, upravuje dýchání a po porodu se dostane tělo opět rychle do kondice.

Samotný pohyb podporuje přenos kyslíku a živin k miminku. Dechové a relaxační techniky uvolňují napětí a stres.

V těhotenství jsou břišní svaly roztahované rostoucím miminkem v bříšku, což je příčinou jejich oslabení. Pilates zahrnuje speciální sérii cviků určených na zpevnění svalových skupin. Stoprocentní účinek si vyžaduje dokonalou koordinaci pohybu s dýcháním.

Při cvičení se klade důraz na koncentraci, dýchání, plynulost pohybu a kvalitu. Základem je strečinkový pohyb. Většina pozic při metodě Pilates se cvičí na rukách a nohách, minimálně na zádech.

V rámci 2. trimestru těhotných žen se učí správnému dýchání a postoji/držení těla při cvičení. Postupně procvičují horní i dolní končetiny, zádové a šikmé břišní svalstvo. Je důležité, aby u nastávajících maminek během cvičení Pilates nastala vyrovnanost jednotlivých cviků, pohybů a dýchání.

3. trimestru se těhotné ženy více zadýchávají. I přesto, že jsou stále velmi pohyblivé je veškeré cvičení v pomalejším tempu, přizpůsobené rostoucímu bříšku. V posledním trimestru gravidních žen se klade důraz na strečink, dechové cvičení a relaxaci.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang