Cvičení pro těhotné – Standing Pilates

Pilates je skvělou formou cvičení pro těhotné ženy. Zvýší sílu, kondici a mobilitu ženského těla, což bude užitečné během těhotenství. Pilates cviky ve stoje jsou skvělou volbou pro dočasnou úlevu od bolesti. Při pohybu na nohách se uvolní tlak na bedrech a kloubech.

Cvičení pilates ve stoje ztěžuje udržení rovnováhy, protože různé pohyby přesouvají váhu a polohu těla na jednu nebo na obě nohy. Učí také tělo a mysl přeměnit pohybové návyky pro lepší sladění a efektivitu; to se pak odráží ve snadnějším provádění každodenních úkolů.

Naučit se udržovat neutrální páteř při stání, chůzi nebo ohýbání je příkladem toho, jak lze pilates využít v každodenním životě.

Svaly pánevního dna hrají klíčovou roli při udržování rovnováhy, takže každému, kdo potřebuje tuto oblast zpevnit a stabilizovat, bude pilates ve stoje přínosem.

Jedná se hlavně o skupiny lidí, kteří mají problémy s celistvostí pánevního dna, například lidé trpící inkontinencí moči, maminky po porodu, starší lidé a lidé s Parkinsonovou chorobou.

Standing Pilates

Standing Pilates přizpůsobuje mnoho klasických cvičení pilates na podložce tak, aby je přeneslo do vertikální roviny. Poskytuje spojení mezi cvičením na podložce a každodenními stereotypními pohyby – zdokonalení funkčního fitness přístupu pilates ke cvičení.

Zajímavým potenciálním přínosem Standing Pilates je to, že stání na jedné noze klade větší tlak na kyčelní a nožní kosti na stojné straně těla, čímž se zvyšuje potenciál budování kostí pro ty, kteří chtějí předcházet osteoporóze.

Standing Pilates nejen pomáhá lidem přejít z podložky ke každodenním pohybům, ale i naopak. Mnoho lidí, kteří mají potíže se cvičením na podložce, jsou méně flexibilní nebo mají potíže se vstáváním a leháním, používají pilates ve stoje jako přechod na podložku.

Naučit se pilates ve stoje

Rady pro použití pilates ve stoje:

 • začít protažením – pravidelná rutina protahování (ráno a večer)
 • pohodlné oblečení – volný pohyb
 • správné dýchání
 • pomalé pohyby
 • informování lékaře
 • vyhnout se cvikům, které jsou prováděny ohýbáním přes břišní část
 • stát rovně
 • provádět až pět krátkých a intenzivních cvičení za den
 • chránit zápěstí
 • vyhýbat se cvičení, při kterém přicházejí nevolnosti, bolesti hlavy nebo příznaky, které jsou v rozporu s těhotenstvím

U pilates je důležité dodržovat šest hlavních zásad, jsou to:

 1. soustředěnost pohybu
 2. řízený pohyb
 3. pohyb vycházející ze středu těla
 4. plynulost pohybu
 5. přesnost pohybu
 6. dýchání

Možná to ze začátku bude připadat složité, soustředit se na všechny tyto zásady, proto je potřeba si pro sebe vyhradit místečko, kde nikdo nebude rušit a kde bude možnost soustředit se na správnost provedení cviků.

Na samotné cvičení je potřeba:

 • podložka
 • pohodlné oblečení

V současnosti je možné setkat se s cvičením pilates v nejrůznějších prostředích. Pilates se vyučuje v soukromých studiích, akademických institucích, fitness centrech a lékařských zařízeních. Cvičení se dnes věnují klienti, kterými jsou elitní atleti, stejně jako lidé s omezenou kapacitou kvůli zranění či nemoci.

Video – Cvičení pro těhotné – Standing Pilates

Technika cvičení pilates stojí na několika základních principech, jejich znalost a správné provedení je nutností pro úspěšné zvládnutí pilates. Před zahájením cvičení je nutné seznámit se se základními principy.

Dodržování principů by se mělo hlídat na každé hodině u každého cviku. Ze začátku se může zdát, že zvládnutí všech principů najednou je nemožné, avšak postupem času se stanou úplnou samozřejmostí.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang