Dechové cvičení pro těhotné

Současná doba je rychlá a hektická a ve které jsou lidé neustále zahlcováni různými informacemi každý den. Je potřeba více než kdy jindy se zastavit, nadechnout a udělat si chvíli pro sebe. Dechová cvičení jsou velmi užitečná pro lidský život, neboť bez samotného dýchání by nemohl existovat. Dochází k uvolnění svalů a také mysli, protože se vědomě pracuje s celým tělem.

Vlastní cvičení není nutné provozovat denně, avšak je vhodné zvolit si pravidelný rytmus, cvičit ve větrané místnosti, v pohodlném oděvu a nezapomínat doplňovat tekutiny. V prvním trimestru cvičit opatrně v termínech, kdy by žena, nebýt těhotenství měla menstruaci. V druhém trimestru se cviky posilující břišní svaly vynechávají.

Správné dýchání zlepší hladký průběh porodu a snižuje vnímání bolesti při porodu a spotřebu léků tlumících porodní bolesti.

Pravidla pro správný začátek

Nejlepší je se cvičením věnovat pravidelně každý den. Ideální je stanovit si konkrétní čas, kdy se cvičení bude žena věnovat. Mělo by se začít v klidném a bezpečném prostředí, kdy se cítí subjektivní pohoda, je dostatek času na soustředění a nehrozí zahlcení povinnostmi a rušení jinými zvuky, nebo stresujícími podněty.

Ze začátku he dobré si vést poznámky o svých pocitech před a po cvičení, které se mohou jednoduše zaznamenat do deníku, aplikace nebo grafu. Tak se lehce přijde na to, jaké cvičení přinese nejvíce užitku.
Některá cvičení lze provádět vleže, vsedě i ve stoje.

Náročnost se postupně zvyšujeSmyslem nácviku zklidňujících dechových cvičení je dovednost využít je ve stresových situacích, kdy má člověk naspěch, je uprostřed pracovního dne, v kanceláři, nebo kabinetu, za počítačem, před tabulí, na schůzi nebo poradě, při veřejné prezentaci, či vystoupení.

Jaké jsou výhody pravidelného cviku?

Méně je někdy více a proto by se nikdo neměl snažit zvládnout všechny techniky najednou.

Výhody:

  1. člověk se naučí, jak si alespoň na chvíli odpočinout
  2. zlepší svou schopnost koncentrace na nadcházející povinnosti
  3. může rozvíjet svou všímavost
  4. najde se rychlý a efektivní způsob, jak být tady a teď a nebýt nikde jinde (ve svých myšlenkách, v obavách z budoucnosti, v kritizování se za chyby z minulosti)
  5. člověk se může naučit lépe zvládat stres a úzkosti

Zde několik cviků:

1. Cvik – Vleže na zádech pokrčit kolena, chodidla jsou opřená o podložku, ruce podél těla. S nádechem pomalé vzpažení, ruce se dotknou země za hlavou, s výdechem sunout paže po podložce do připažení.

2. Cvik – Hluboké dýchání. Vleže na zádech, pokrčit kolena, chodidla jsou opřená o podložku, ruce položené na břiše. Hluboký nádech do břicha (pod ruce) – zvednout břišní stěnu, hluboký výdech. Oba co nejdelší.

3. Cvik – „psí dýchání“. Vleže na zádech, pokrčit kolena, chodidla jsou opřená o podložku, ruce na prsa. Velmi rychlý a povrchní nádech do prsou a výdech.

Dechová gymnastika – nácvik bráničního dýchání

Položit se na záda, pokrčit nohy a opřít se chodidly. Přiložit ruku pod pupík a nadechovat se do bříška. Při maximálním nádechu jsou spodní žebra roztažená do stran a předozadně. Poté začít vydechovat. Hrudník sklouzává dolů, žebra sjíždí směrem k břichu a na konci maximálního výdechu se ucítí aktivita hlubokých břišních svalů.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang