5 míst, která navštívit na Chalkidiki

chalkidiki-plaz

Plánujete svoji první návštěvu poloostrova Chalkidiki? Nejste si jistí, co vidět a jaká místa byste neměli vynechat? V článku jsme pro vás připravili 5 krásných destinací.

Poloostrov Chalkidiki není tak známý, ale nabízí opravdu krásné pláže, přírodu a čistou vodu. Pokud už jsme navštívili velkou část Řecka, zkuste jednu dovolenou strávit zde. Určitě nebudete litovat.

Jeskyně Petralona (Kokkines Petres)

Tato vápencová jeskyně, nedaleko od hlavního města Polygyros, objevená náhodou v roce 1959, se dostala na titulní stránky novin po celém světě v roce 1960, kdy zde antropolog Aris Pouliano nalezl zkamenělou lebku hominida, údajně starou 800 000 let.

Stáří a původ lebky jsou zdrojem kontroverzí, protože pokud by byla tak stará, odporovalo by to evolučním modelům rodu Homo a teorii Out of Africa.

Jeskyně má každopádně okouzlující krápníkové a stalagmitové útvary a vydala bohaté množství živočišných fosilií.

V Antropologickém muzeu Petralona se nachází nejstarší důkaz ohně založeného člověkem, jehož stáří se odhaduje na 1 000 000 let, model toho, jak mohl vypadat hominid Archanthropus, rekonstrukce pravěkého mauzolea a zkamenělý krunýř želvy z druhohor.

Pláž Possidi

Zatímco mnoho nejlepších pláží na Chalkidiki je zastrčeno v zátokách, daleko od větru a otevřeného moře, tato pláž na samém jihozápadě poloostrova Kassandra je přímo u Egejského moře.

Vzhledem k velikosti a poloze pláže je na ní minimum vybavení, takže si budete muset přibalit piknik a slunečník. Possidi je trojúhelníková písečná lavice, na jejímž konci se sbíhají proudy a vytvářejí velké vlny.

Za jasného počasí je voda na západní straně klidná, čistá a vhodná i pro děti.

Hora Athos

Význam hory Athos (Svatá hora) pro východní pravoslavnou církev nelze podceňovat. Výběžek je jedinou památkou světového dědictví, kde ve 20 klášterech žije více než 2 000 mnichů. Tento výběžek je autonomní mnišský stát.

Křesťanská komunita zde existuje již 1800 let a nejstarší kláštery sahají až do 8. století našeho letopočtu. Šťastlivci, kteří se dostanou na horu Athos, zde najdou kupy nedocenitelného středověkého umění, rukopisy a roucha, které se stále používají při každodenních bohoslužbách.

Je tu však jedno velké mínus: na horu Athos smějí pouze muži a přednost mají pravoslavní poutníci. Je to díky tomu, že toto místo prý Panna Marie prohlásila za svaté.

Jen k tomu, abyste mohli vkročit, potřebujete písemné povolení od „Úřadu pro poutníky hory Athos“. Poté si musíte návštěvu předem domluvit s kláštery.

Pokud jste však odhodlaný a připravený, čeká vás zážitek, na který jen tak nezapomenete.

Byzantská věž v Ouranoupoli

Turisty v přístavu v Ouranoupoli na poloostrově Athos určitě ohromí neporušená byzantská věž.

Toto opevnění pochází z roku 1344 a bylo postaveno za účelem odhalit piráty a ubránit kláštera Vatopediou před nájezdy.

Dovnitř se bohužel nedostanete, ale věž je vhodná k fotografování z trajektu při příjezdu do přístavu nebo na pláži.

Ouranoupoli je poslední osadou před hranicí s mnišským státem Hora Athos a je “vstupní branou” do památky světového dědictví, protože se zde nachází „kancelář Hory Athos pro poutníky“. Zde si vyzvednete „Diamonitirio“ – písemné povolení k návštěvě dolní části poloostrova.

Byzantská věž Nea Fokea

Na vyvýšenině nad východní stranou přístavu v Nea Fokea se nachází věž z byzantské pevnosti postavené kolem roku 1407. Téměř 30 metrů vysoká věž je poznávacím znamením Nea Fokea a je to to jediné, co zbylo z pevnosti, která byla zničena v roce 1821 během řecké války za nezávislost.

V té době byla pevnost základnou Emmanuela Pappase, vůdce řeckého povstání v Makedonii, poté, co se se 4 000 bojovníky vylodil na Chalkidiki.

Původně byla pevnost postavena na ochranu metochionu (velvyslaneckého kostela), který je dnes v troskách, ačkoliv z jižního a východního křídla lze vidět, co z něj zbylo.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang