33. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

Do těhotenské poradny nyní chodíte na pravidelné kontroly, kdy vám kromě čísla, které ukazuje osobní váha, kontrolují krevní tlak, vyšetřují moč a sledují otoky. Kromě toho lékař sleduje porodní cesty, děložní čípek.

Možná vám již pupík kolem 33. týdne těhotenství vyčnívá ven. Zřejmě jste přibrala něco kolem třinácti kilogramů.

Nelekejte se zas tak moc, nyní už tak rychle přibírat nemusíte. A po porodu můžete odečíst tři až čtyři kilogramy na miminko, něco na placentu a plodovou vodu a plodové obaly. Přírůstek na váze tvoří také zvýšený objem krve a celkový objem vody v těle, zvětšené prsy a děloha.

Co se děje ve 33. týdnu těhotenství?

V době 33. týdne těhotenství má miminko v děloze už ustálenou polohu. Ovšem i když je hlavičkou nahoru, ještě pořád existuje možnost, že se samo otočí. Stále se soustřeďuje na shromažďování tuku a vytváření dostatečného množství surfaktantu. Rovněž sílí jeho kosti.

Proto je třeba zařadit do své stravy dostatek potravin obsahujících vápník, jako jsou mléko a jogurty. Správná výživa v těhotenství je důležitá jak pro Vás tak pro miminko, proto byste ji měla v době těhotenství přikládat větší váhu.

Miminko se nyní snaží zaostřovat pohled na blízké předměty. V děloze pestrobarevné hračky nenajde, tak si vystačí se svými končetinami případně pupeční šňůrou.

33. týden těhotenství je u konce

Miminko měří od hlavy k zadečku asi 30 cm, včetně nožiček se jeho délka pohybuje kolem 44 centimetrů. Už váží zhruba dva kilogramy. Od spony stydké kosti k horní hraně dělohy je to rovných 33 centimetrů, což odpovídá počtu týdnů těhotenství. Kdyby se děťátko narodilo koncem tohoto týdne, je možné, že by samo mohlo dýchat, přesto by zcela jistě bylo svěřeno do péče specialistů.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang