33. týden těhotenství

Do těhotenské poradny žena nyní chodí na pravidelné kontroly, kdy jí kromě čísla, které ukazuje osobní váha, kontrolují krevní tlak, vyšetřují moč a sledují otoky. Kromě toho lékař sleduje porodní cesty a děložní čípek.

Možná již pupík kolem 33. týdne těhotenství vyčnívá ven. Zřejmě těhulka přibrala něco kolem třinácti kilogramů.

Nyní se už tak rychle přibírat nemusí. A po porodu se může rovnou odečíst tři až čtyři kilogramy na miminko, něco na placentu a plodovou vodu a plodové obaly. Přírůstek na váze tvoří také zvýšený objem krve a celkový objem vody v těle, zvětšené prsy a děloha.

Co se děje uvnitř těla těhotné ženy?

Dítě roste do velikosti, takže bude potřebovat více energie. Spousta těhotných žen trápí pálení žáhy a poruchy trávení. Za to mohou hormonální a fyzické změny. Nepříjemné trávicí potíže jsou mimo jiné způsobeny tím, že žaludek se zdá být menší a je utlačován, protože dítě zabírá v děloze více místa.

Pokud nastaly velké potíže, je vhodné vyzkoušet toto:

  • vyhýbat se tučným a kořeněným jídlům
  • nejíst čokoládu
  • minimalizovat konzumaci citrusových plodů
  • nepít kávu
  • jíst zdravě

Malé porce jídla a jejich častější konzumace během dne, pomohou ženě, aby byla plná energie po celý den. Základem je jíst pomalu, nespěchat a jídlo pořádně rozžvýkat.

Tipy na zdravé svačinky:

  • kousky ovoce nebo obilovin s jogurtem
  • kousky pita chleba s omáčkou nebo humusem
  • sušené ovoce nebo nesolené ořechy
  • balíček se sušenkami
  • nakrájená zelenina

V tomto případě již dávno neplatí, že se má jíst za dva.

Co se děje ve 33. týdnu těhotenství?

V době 33. týdne těhotenství má miminko v děloze už ustálenou polohu. Ovšem i když je hlavičkou nahoru, ještě pořád existuje možnost, že se samo otočí. Stále se soustřeďuje na shromažďování tuku a vytváření dostatečného množství surfaktantu. Rovněž sílí jeho kosti.

Proto je třeba zařadit do své stravy dostatek potravin obsahujících vápník, jako jsou mléko a jogurty. Správná výživa v těhotenství je důležitá jak pro maminku tak pro miminko, proto by se stravě měla v době těhotenství přikládat větší váha.

Miminko se nyní snaží zaostřovat pohled na blízké předměty. V děloze pestrobarevné hračky nenajde, tak si vystačí se svými končetinami případně pupeční šňůrou.

33. týden těhotenství je u konce

Miminko měří od hlavy k zadečku asi 30 cm, včetně nožiček se jeho délka pohybuje kolem 44 centimetrů. Už váží zhruba dva kilogramy. Od spony stydké kosti k horní hraně dělohy je to rovných 33 centimetrů, což odpovídá počtu týdnů těhotenství.

Kdyby se děťátko narodilo koncem tohoto týdne, je možné, že by samo mohlo dýchat, přesto by zcela jistě bylo svěřeno do péče specialistů.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang