16. týden těhotenství

V tomto období roste potomek v děloze již čtrnáct týdnů. Zpočátku těhotenství žena ani nevnímá, natož její okolí. Vše se postupně mění.

Každodenně se připomíná rostoucí bříško minimálně v okamžiku, kdy si žena vybírá, jaké těhotenské oblečení si vezme na sebe. Stejně tak již může počítat s tím, že se na její stav budou dotazovat i lidé, kterým do soukromí těhotné ženy nic není. Vše lze nést kupodivu s nadhledem.

Žena je v tomto období na vrcholu sil, jak emocionálně, tak tělesně. Její tělo se již s děťátkem uvnitř sžilo. V následujících týdnech se rozhodně ocení mít pohodlné a vkusné boty.

Možná odpoutají leckdy nechtěnou pozornost od břicha, avšak co je mnohem důležitější, poskytnou nohám patřičný komfort a oporu. Ty totiž budou s rostoucí váhou stále více trpět.

Vždyť jen děloha nyní váží čtvrt kilogramu, přibylo plodové vody a tělem proudí více krve, a tak není divu, že žena přibírá, což se do konce těhotenství nezastaví.

Brzy po 15. týdnu těhotenství přichází období, kdy spousta žen začne toužit po různých chutích. Populární jsou mezi nastávajícími maminkami zralé broskve, kyselé okurky nebo pálivá či kořeněná jídla – na dráždivé pokrmy se má spíše zapomenout.

Pokud jde o zdravá jídla, ta se můžou konzumovat úplně bez obav. Je na zvážení jestli kromě těchto jídel, na která má žena přirozeně chuť, dostává i celkově dostatečně pestrou stravu, která zahrnuje všechny potřebné živiny pro správný vývoj dítěte.

Těhotenské hormony mohou také působit problémy s očima – hlavně se objevuje pocit sucha a svědění. U žen, které nosí kontaktní čočky, se můžou pociťovat tyto obtíže mnohem intenzivněji. Čočky je dobré preventivně prozatím vyměnit za brýle. Potíže se zrakem by se měly konzultovat s lékařem, který předepíše vhodné oční kapky.

Chutě v těhotenství

Těhotenské chutě vznikají kvůli hormonálním změnám. Tyto chutě se mohou v průběhu jednoho těhotenství měnit a v další graviditě u stejné maminky mohou být absolutně rozdílné. Těhotenské výkyvy chutí jsou naprosto v pořádku. Změněné chutě nesmí ohrožovat přísun vyvážené stravy.

Těhotné ženy často touží po zmrzlině, sladkostech, naložených cibulkách, okurkách či kvasnicích. Některé ženy však mají v těhotenství skutečně velmi specifické chutě, například na uhlí, omítku, křídu a podobně.

Odborně se tomuto nepříliš častému jevu říká pika. Je varovným signálem a důvodem k vyšetření, které vyloučí nedostatek železa nebo probíhající infekce v těle matky. Může se také jednat o první projev duševní choroby. Pokud vznikají neobvyklé chutě je příhodné o tom informovat svého lékaře.

Co se děje v 16. týdnu těhotenství?

V porovnání s tělem se nyní hlavička děťátka zmenšuje, přestože také roste. Ještě nenarozené miminko se má čile k světu, v plodové vodě se hbitě pohybuje.

Všechny jeho klouby jsou funkční, pohyblivé jsou také prsty na nohou a rukou. Na nohou již rostou nehtíky. Občas si saje paleček. Všechny pohyby jsou dobře patrné na ultrazvuku.

V tuto dobu je již možné určit pohlaví, tzn. jestli se jedná o chlapečka nebo holčičku. Ne vždy však vaši budoucí dědici spolupracují podle plánu a lékařům ukážou svou výbavičku.

16. týden těhotenství je u konce

Na konci 16. týdne těhotenství měří plod více než 10 centimetrů. Váží zhruba jako rohlík. Vše děloha se zvětšila, je ji možné cítit dva centimetry nad stydkou kostí. V děloze je asi 200 mililitrů plodové vody.

V 16. týdnu těhotenství se obvykle absolvuje vyšetření spojené s odběrem krve, tzv. trojitý test TT. Ten ukáže množství tří hormonů, které může upozornit na genetické postižení.

Při nejasném nebo nepříliš dobrém výsledku pak může lékař doporučit ještě odběr plodové vody, který výsledky potvrdí. Ve většině případů naštěstí vyvrátí.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang