Tipy na svatební hostinu, kde najít vhodné svatební místo

Nalezení správného místa pro vaši svatbu je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které při plánování učiníte, a může být skutečně těžké zjistit, zda bude toto místo pro vás to pravé. Poradíme vám, jak najít místo vašich snů, ale také se podíváme na české zvyky a tradice, které by na vaší svatbě neměly chybět.

Stanovte si realistický rozpočet

Ještě před tím, než získáte přehled o tom, jakou svatbu chcete, kde asi se bude konat a kolik hostů chcete pozvat, je čas stanovit si rozpočet a rovnou vyselektovat představy, které jsou nereálné. Například, uspořádat svatbu v Praze se může zdát jako nákladné rozhodnutí, ale v rámci Středočeského kraje by to už mohlo být o něco přístupnější.

Myslete i na to, že naplánovat svatbu i s omezeným rozpočtem není lehké. I ty nejorganizovanější páry mohou někdy podcenit skryté náklady na svatbu! Může být také velmi snadné nechat se unést výběrem míst a dodavatelů bez řádného plánování.

Než začnete, vytvořte si s partnerem svatební rozpočet, abyste přesně věděli, co si můžete dovolit, a stanovte si také rezervu pro výdaje, se kterými jste nepočítali. Snažte se vytvořit si realistický rozpočet a zahrnout do něj vše, co vás napadne.

Jak najít perfektní místo na svatbu?

Proces vybírání místa na svatbu je komplexní a nelehká záležitost. Nejde totiž jen o prvotní pocit a samotný vizuál, musíte také zvážit spoustu dalších věcí. První z nich je kapacita. Rozhodnutí, zda chcete velkou nebo malou svatbu je prvním krokem k zúžení výběru místa svatby. Velikost a samotný výběr místa na svatební hostinu pak následně ovlivní váš rozpočet a požitek vašich hostů.

Příliš malá místnost vám bude rychle připadat bez vzduchu a přeplněná, ale v příliš velkém prostoru se zase hosté budou cítit ztraceni a prostor bude působit chladně. Udělejte si proto hrubý seznam hostů, abyste věděli, jak velké místo hledáte, a pak si vybírejte z míst, které umožňují usadit pár lidí navíc.

Naprosto klíčová je také lokace. Představte si, že na vaši svatbu budou muset dorazit lidé a přátelé z celého světa. V tom případě je možná lepší vybrat si místo, které je snadno dostupné a v blízkosti se nachází mezinárodní letiště, jako třeba Praha a okolí. Tyto faktory by měly hrát roli ve vašem rozhodování, protože pohodlí a zážitek vašich hostů jsou důležité.

Vzdálené místo může také znamenat kratší seznam hostů. Samotný obřad a hostina se přitom nemusí nutně konat na jednom místě.  Za zvážení stojí také výběr dvou různých míst, ale musíte brát ohledy na to, jak daleko jsou od sebe vzdáleny, a jak zabezpečíte přepravu vašich hostů z bodu A do bodu B.

České zvyky a tradice, které by na vaší svatbě neměly chybět

Česko má spoustu zvyků, které svatbám dodávají nádech tradičnosti. Ať už toužíte po tradiční svatbě nebo upřednostníte spíše tu moderní, některé z nich byste neměli vynechat. Populární tradicí je vítání hostů na místě, kde se bude konat hostina za pomoci pálenky a vody. V některých případech je přítomen také chléb a sůl.

Další povedenou tradicí ještě před začátkem oslavy je rozbíjení talíře a jeho společný úklid – muž koštětem a žena lopatkou, vyjadřující vzájemnou ochotu novomanželů spolupracovat při řešení problémů. Ženich pak popadne nevěstu do náruče a přenese ji přes práh, což se považuje za oficiální začátek společných oslav.

Po proslovech a peprných historkách ze života novomanželů následuje další povedená česká tradice, kdy si novomanželé uvážou velký bryndák a vzájemně se krmí polévkou za pomoci děravé lžíce.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang