Vegetariánská strava v těhotenství

V současnosti vegetariánství není již módním hitem, tak jako tomu bylo v Čechách v devadesátých letech minulého století, nicméně postupně se stalo životním stylem mnoha lidí. Z toho také pramení častá otázka mladých žen, zda vegetariánskou stravu mohou konzumovat i během svého těhotenství.

Podle dostupných internetových zdrojů a odpovědí lékařů v zásadě ano. Důležité je, aby těhotná žena maximálně dodržovala zdravé stravovací návyky a svému nenarozenému miminku dodávala dostatek důležitých živin, které jsou zásadní k jeho správnému vývoji a růstu.

Jelikož ženy, které nejedí maso, obtížněji do těla dostávají zejména vitamín B12, zinek a železo, živiny potřebné ke správnému vývoji buněk, nervové soustavy a krvetvorby, musí pečlivěji vybírat potraviny, které tyto živiny obsahují.

Žena vegetariánka a těhotenství

Živiny, na které by těhotná žena – vegetariánka ve svém jídelníčku neměla zapomenout:

 1. Bílkoviny – základní stavební jednotky pro vznik nových buněk a růst tkání. Jejich dostatečné množství obsahují vejce, brambory, ořechy, luštěniny, sýr, polotučné mléko. Mléka je dobré vypít alespoň 1 sklenici denně. Důležité jsou i další mléčné výrobky, které jsou i zdrojem vápníku. Těhotná žena vegetariánka by příjem bílkovin měla během těhotenství zvýšit o 10 % denní dávky = 2 šálky sójového mléka, 90 gramů tofu.
 2. Vápník – důležitý pro vývoj kostí a zubů plodu. Žena může získat vápník z ořechů, semínek, tmavozelené zeleniny a obohacených rostlinných mléčných nápojů.
 3. Železo – jeho potřeba v těhotenství se zdvojnásobuje, protože tělo potřebuje tvořit více krve nejen pro těhotnou ženu, nicméně i pro plod. Železo je obsaženo v zelené zelenině, v bylinkách, v celozrnných výrobcích, v müsli. Cenným zdrojem železa jsou ovesné vločky, sezam, sušené meruňky, fíky a tofu.
 4. Vitamín C – odborníci na výživu doporučují vypít ráno sklenici pomerančové nebo grapefruitové šťávy, protože vit. C zlepšuje využívání železa v organismu.
 5. Minerály – vegetariánky nemají s přísunem minerálů do těla problémy. Minerály jsou totiž obsaženy v zelenině, luštěninách i sóji, v cereáliích, v mléku a mléčných výrobcích.
 6. Tuky – představují energii pro tělo, podporují vstřebávání vitamínů A, D, E a K, podílí se na vzniku buněčných membrán a jsou důležité pro syntézu (vznik) mastných kyselin. Mezi kvalitní produkty patří sójový olej, lněná semínka.
 7. Vitamíny skupiny B (B12), kyselina listová – vitamíny této skupiny jsou velmi důležité pro správný vývoj mozku, nervového systému, podporují rozvoj paměti a kyselina listová je důležitá pro krvetvorbu. Pokud těhotná žena ve svém jídelníčku nemá vejce a mléko zvyšuje tak riziko poškození mozku svého dítěte. Tyto živiny jsou dále obsaženy v kapustě, ve špenátu, v mořských řasách, v kysaném zelí, v sójovém mléku.
 8. Jód – stopový prvek, je nezbytnou součástí hormonů štítné žlázy. Jeho nedostatečný příjem v potravě může ohrozit správný duševní vývoj miminka, bývá poškozen mozek a dochází k nedokonalému rozvoji inteligence. Jód je obsažen zejména rybách a v soli. Jelikož maminky vegetariánky nejedí ryby, je důležité, aby užívaly potravinové doplňky obohacené jódem. Požívání těchto potravinových doplňků však musí nejprve konzultovat se svým gynekologem.
 9. Zinek – je nezbytný pro zdravý růst a vývoj buněk plodu. Je-li během těhotenství příjem zinku snížený, zvyšuje se riziko vzniku nedonošeného dítěte s nízkou porodní hmotností. Zinek obsahují zejména fazole, ořechy, mléko. Fazole v těhotenství jsou tudíž dobrou volbou.

Je vždy dobré konzultovat s lékařem nebo dietologem, aby mohl pomoci plánovat vyváženou stravu a případně doporučit vhodné doplňky stravy. I na očistu střev, kterou podporují produkty Herboxa Colon a Lungwort. Důkladná a vyvážená vegetariánská strava může poskytnout všechny potřebné živiny pro zdravé těhotenství a vývoj dítěte.

Nedostatek živin během těhotenství

U žen vegetariánek deficitní příjem výše uvedených živin může vést během těhotenství k chybnému vývoji plodu. Pokud ve stravě chybí maso, je třeba složení přijímané potravy velmi pečlivě hlídat a těhotné ženy vegetariánky se tak řadí do rizikové skupiny těhotných.

Zde jsou některé klíčové živiny a možné komplikace, které mohou vzniknout při nedostatečném příjmu:

 1. Kyselina listová (folát): Nedostatek kyseliny listové může zvýšit riziko vzniku vrozených vad nervové trubice u plodu, zejména v prvním trimestru těhotenství.
 2. Železo: Nedostatek železa může vést k anémii, což může způsobit únavu, slabost a sníženou odolnost vůči infekcím.
 3. Vápník: Nedostatečný příjem vápníku může ovlivnit vývoj kostí a zubů plodu a také zvýšit riziko osteoporózy u matky.
 4. Omega-3 mastné kyseliny: Nedostatek může ovlivnit vývoj mozku a zraku plodu.
 5. Jód: Nedostatek jodu může mít negativní dopad na vývoj mozku plodu a může vést k mentální retardaci.
 6. Vitamin D: Důležitý pro správný vývoj kostí plodu. Nedostatek vitaminu D může zvýšit riziko rachitidy u dítěte.
 7. Vitamin B12: Nedostatek vitaminu B12 může vést k poruchám nervového systému a anémii.
 8. Zink: Nedostatek zinku může mít vliv na vývoj imunitního systému plodu.

Pokud má žena obavy o nedostatek některé z těchto živin, je důležité konzultovat vše s lékařem nebo dietologem. Mohou doporučit vhodné doplňky stravy nebo upravit stravu tak, aby obsahovala dostatek potřebných živin.

Všeobecně platí, že pravidelná kontrola těhotné ženy u lékaře a dodržování vyvážené stravy jsou klíčové pro zajištění správného vývoje plodu a udržení zdraví matky.

Chybné také je, pokud žena složení stravy nerozumí a není schopna se o příjem všeho potřebného do svého těla postarat. Potom to není samo vegetariánství, které těhotenství škodí, avšak nezkušená žena, její nedokonalé stravovací návyky a fakt, že není schopna vegetariánství správně praktikovat

Avšak pokud těhotná žena vegetariánka dá svému miminku potřebné živiny v potřebném množství, rodí se jí děti zdravé, s normální porodní váhou. Jejich miminka se pak nijak neliší od miminek žen „nevegetariánek“.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang