Ionizátor vzduchu – co to je, zkušenosti, jak vybrat

Ionizátor vzduchu má největší uplatnění především ve městech, kde je vysoká koncentrace znečištěného ovzduší, nebo v místech, kde se práší. Ionizátor má za úkol vzduch řádně doplnit o zdravé ionty. Pomáhá především alergikům a majitelům domácích zvířecích kamarádů. Co je ionizátor vzduchu a na jakém principu funguje? 

Výskytem kladných iontů, které jsou zdraví škodlivé, se může dělat člověku nevolno. Jedním z možných řešení je použití právě ionizátoru vzduchu. Ten nejen přivede do místnosti záporné ionty, zbaví tím tak vzduch plísní a prachových částic.

Co je ionizátor vzduchu a jak funguje?

Jak napovídá název, ionizátor funguje na principu iontů. Ionty se dělí na kladné a záporné. Byť se může zdát, že kladné ionty jsou žádoucí, opak je pravdou. Právě ty škodí našemu zdraví nejvíce. Kladné ionty jsou spouštěčem nadměrné únavy, bolesti hlavy nebo dokonce i rakovinného bujení. 

Kladné ionty vznikají prostřednictvím elektrických zařízení jako jsou například televize, počítač nebo tiskárna. Jeden z výzkumů tvrdí, že existuje tzv. syndrom nezdravých budov, jehož železobetonová konstrukce pohlcuje ty zdravé ionty, tedy záporné. 

Kladný iont má o jeden elektron méně než záporný iont. Díky rozdílu náboje se vzájemně přitahují.

Záporné ionty vycházející z ionizátorů vzduchu zlepšují soustředěnost, snižují únavu a zvyšují výkonnost. Důležité je, že vzduch zbaví mikrobů a neutralizují ovzduší. Tím, že na sebe dokážou vázat tyto škodliviny, pak padají shluky prachu na zem. Lehce se vyluxují nebo si s nimi hravě poradí filtr čističky vzduchu s ionizátorem

Po bouři je cítit čistý vzduch, protože vzniká mnoho záporných iontů.

Mnozí výrobci nabízí čističku vzduchu s ionizátorem, která osvěžuje vzduch. V recenzích na ionizátor vzduchu připodobňují hodnotitelé vyčištěný vzduch ke vzduchu po dešti. Po bouřce, v lese nebo u vody se nachází totiž velké množství záporných iontů, které mají pozitivní vliv pro lidské zdraví. 

Jaké má ionizátor vzduchu účinky?

  • zrychluje proces hojení ran
  • zamezuje šíření bakterií
  • snižuje krevní tlak
  • zvyšuje funkčnost mozku
  • zvyšuje koncentraci
  • má kladný účinek na dýchací cesty

Ionizátor vzduchu je dobré mít především v místnostech, kde žijí alergici, astmatici nebo například lidé se sníženou imunitou. Díky zmíněným účinkům jsou ionizátory součástí kanceláří nebo míst s velkou koncentrací lidí.

Jak vybrat ionizátor vzduchu? 

Jednou z nejprodávanějších variant je čistič vzduchu s ionizátorem v jednom. Vzduch je doplněný zdravými ionty a zároveň je čistý. Jeho spotřeba není veliká, proto může jet nepřetržitě. 

Člověk by měl v první řadě myslet na nulovou hlučnost. Pokud bude umístěný v obývacím pokoji nebo v ložnici, je dobré, aby nebyl slyšet. Neopominutelnou záležitostí je i snadná údržba a obsluhovatelnost ionizátoru vzduchu.

Přístroj by měl mít kolem sebe alespoň 50 cm volného místa, aby mohl hladce proudit vzduch do prostoru. V jeho blízkosti by nemělo být nic kovového, což by ihned záporné ionty vybilo. 

Ionizátor vzduchu s HEPA filtrem je i výborným pomocníkem během pandemie covid. Svými vlastnostmi dokáže snížit riziko výskytu viru. Částice infikované virem se totiž zachytí na velmi tenkém filtru. 

Celý svět zasáhla pandemie covid. Použitím HEPA filtru, který se dává do ionizátoru vzduchu, lze eliminovat rozšiřování viru.

TIP: Prevencí proti onemocnění Covid je dodržování rozestupů, řádné mytí rukou, nošení respirátorů a ústenek a časté desinfikování. Jak si doma vyrobit takovou desinfekci na ruce?

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang