32. týden těhotenství

V tomto týdnu nebo v následujících čtrnácti dnech se zpravidla nastupuje na mateřskou dovolenou, tedy 6 až 8 týdnů před porodem. Málokterá žena by ještě v tomto období těhotenství chtěla pracovat. Ženina objemnost je již značně nepohodlná, což pociťuje hlavně, když se ukládá ke spánku.

Navíc se musí co nejdříve pustit do posledních příprav výbavičky, uspořádání věcí do porodnice a také je třeba se věnovat odpočinku. Kdy jindy než během mateřské dovolené je čas se věnovat sama sobě a svým přátelům, či koníčkům (těm bezpečným), protože po porodu na to nebude několik týdnů čas.

Děloha se zpevňuje a stahuje, jako kdyby se připravovala na porod. Mnoho žen cítí tyto mírné, falešné kontrakce, které se odborně nazývají Braxton Hicksovy kontrakce. Trvají pouze asi 30 sekund a často je žena ani neucítí.

Častěji se objevují v případě, že nastala dehydratace, proto je důležité po celý den dostatečně pít.

Častým problémem těhotných je i ischias neboli zánět sedacího nervu. V této fázi gravidity jde o velmi častý problém, který je způsoben nepřiměřeným drážděním a utlačováním kořene sedacího nervu, který se nachází blízko páteře.

Jak zmírnit bolest ischiasu

V těhotenství je ischias způsoben tím, že dítě leží v bříšku ve zvláštním úhlu, což může způsobit utlačování nervů. Zánět se projevuje bolestí v dolní části zad, na zadní straně stehen a může se táhnout až po zadní straně nohy.

Jak se zbavit bolesti:

  • používat pro podporu zad polštář nebo si lehnout
  • spát na levém boku (lepší průtok krve hlavní dutou žílou, která odvádí krev z dolní poloviny těla)
  • používat obklady (studené na silné bolesti, teplé na mírnější bolesti) 
  • vyvarovat se zvedání těžkých břemen
  • nenosit boty na podpatku
  • poradit se se svým lékařem 

Ženě uleví, když si zkusí sedět na zemi se zkříženýma nohama nebo vymění židli za gymnastický míč.

Co se děje ve 32. týdnu těhotenství?

Děťátku roste tělíčko, pokračuje ukládání tuku. Už je celé pěkně růžové a poměrně baculaté. Zpevňuje se jeho kostra. Tam, kde budou prsní bradavky, jsou zatím mělké prohlubně, kam ústí mléčné žlázky. Ženina značně zvětšená děloha vysouvá nahoru její břišní orgány a tlačí je.

Miminku začíná být ve 32. týdnu těhotenství také tak trochu těsno, proto se již tak intenzivně nepohybuje. Může prospat až 95 % času.

Pokud je miminko vzhůru, tedy alespoň jednu hodinu denně, mělo by se pohnout alespoň desetkrát. Jeho tělíčko pokrývá docela silná vrstva vernixu, mázku.

32. týden těhotenství je u konce

Děťátko již má proporce těla jako novorozenec. Měří od hlavy k zadečku asi 29 cm, s nohama, které má zkřížené je to však už skoro 43 centimetrů. Takže mu chybí ani ne deset centimetrů k ideální porodní míře.

Plod ve 32. týdnu těhotenství váží kolem 1,8 kilogramu. Vrchol dělohy je asi v polovině vzdálenosti mezi pupíkem a dolním okrajem hrudní kosti.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang