19. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

S přibývající tělesnou váhou a změnou těžiště budou čím dál více trpět vaše záda. Následující doporučení bude znít trochu podivně pro období, kdy vás všichni nabádají, abyste co nejvíce a často odpočívala. Pokud jste již nezačala, cvičte.

Neznamená to však, že byste měla s kamarádkami vyrazit na hodinu aerobiku nebo kick-boxu. To v žádném případě nezkoušejte. Raději vyhledejte ve svém okolí speciální cviční pro těhotné. Informace jistě naleznete u svého gynekologa. Někde takové hodiny organizují samy porodnice, rádi vám poradí také v mateřských centrech.

Pro ty z vás, které mají rády vodu a nevadí jim bazény, jsou i v menších městech k dispozici vyhrazené časy pro aquagravidibic. Jedná se o velmi příjemné cvičení pro těhotné ve vodě, která vaše tělo nadnáší, a tak svá kila navíc ani necítíte. To oceníte zvláště ve třetím trimestru.

Než se na vámi vybranou aktivitu vypravíte, zjistěte si předem, jaké podmínky musíte splnit a co si máte vzít kromě těhotenské průkazky s sebou. V některých případech je nutný souhlas gynekologa.

Co se děje v 19. týdnu těhotenství

V 19. týdnu těhotenství se pod dásněmi děťátka, kde jsou již základy mléčných zubů, začínají objevovat ještě hlouběji základy trvalých zubů.

V obličeji jsou svaly, které dokážou stáhnout. Děťátko tak může pohybovat rty, otevírat a zavírat ústa. Kůže na povrchu těla má založeny všechny vrstvy. Buňky z povrchu těla se postupně odlupují a tvoří kožní mázek, který kryje celé tělo. Chrání tak jemnou a tenkou pokožku před plodovou vodou.

19. týden těhotenství je u konce

Vaše břicho se zakulatilo, děloha nyní dosahuje zhruba do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a sponou stydkou. Hlavička plodu tvoří na konci 19. týdne těhotenství zhruba třetinu z celkové délky tělíčka. Miminko nyní měří od temene k zadečku kolem 14 centimetrů. Jeho hmotnost se pohybuje kolem dvou set gramů.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang