19. týden těhotenství

S přibývající tělesnou váhou a změnou těžiště budou čím dál více trpět záda. Následující doporučení bude znít trochu podivně pro období, kdy všichni budoucí matku nabádají, aby co nejvíce a často odpočívala. Pokud už žena nezačala, je ten správný čas – cvičit.

Neznamená to však, že by měla s kamarádkami vyrazit na hodinu aerobiku nebo kick-boxu. To v žádném případě nezkoušet. Raději vyhledat ve svém okolí speciální cvičení pro těhotné. Informace se jistě dají najít u gynekologa. Někde takové hodiny organizují samy porodnice, rádi poradí také v mateřských centrech.

Pro ženy, které mají rády vodu a nevadí jim bazény, jsou i v menších městech k dispozici vyhrazené časy pro aquagravidibic. Jedná se o velmi příjemné cvičení pro těhotné ve vodě, která těhotenské tělo nadnáší, a tak kila navíc žena ani necítí. To se ocení zvláště ve třetím trimestru.

Než se na vybranou aktivitu vypraví, měla by si zjistit předem, jaké podmínky musí splnit a co si má vzít kromě těhotenské průkazky s sebou. V některých případech je nutný souhlas gynekologa.

Těhotenské bříško se už jistě zvětšuje a možná nastává pocit, že žena může jíst za dva. Toto tvrzení není pravdivé, spíš by se mělo jíst přiměřeně a dvakrát tak zdravěji. Přísun kalorií se nemusí až do 3. trimestru zvyšovat.

Mnohem důležitější je, aby byla strava pestrá a vyvážená. Nepřibere se tak víc, než by dotyčná chtěla. Zdravá strava navíc zajistí, aby dítě dostalo všechny potřebné živiny, které potřebuje v této fázi rychlého vývoje a zajistí tak základy pro jeho zdraví v dospělosti.

Co byste měla jíst? Nejlepší variantou je dát přednost ovoci, zelenině, celozrnnému pečivu a obilovinám. Nezapomínat ani na mléčné výrobky, jako jsou jogurty a sýry, které poskytnou dostatek denního příjmu vápníku, který má vliv na správný vývoj kostí a zubů dítěte.

Co se děje v 19. týdnu těhotenství

V 19. týdnu těhotenství se pod dásněmi děťátka, kde jsou již základy mléčných zubů, začínají objevovat ještě hlouběji základy trvalých zubů.

V obličeji jsou svaly, které dokážou stáhnout. Děťátko tak může pohybovat rty, otevírat a zavírat ústa. Kůže na povrchu těla má založeny všechny vrstvy. Buňky z povrchu těla se postupně odlupují a tvoří kožní mázek, který kryje celé tělo. Chrání tak jemnou a tenkou pokožku před plodovou vodou.

Ultrazvukový screening

Příprava na ultrazvukový screening:

  • Provádí se všem ženám v rozmezí mezi 18. a 22. týdnem.
  • Je to poprvé, co bude miminko prohlédnuto od hlavy až k patě.
  • Těhotná žena se dozví, jak na tom její miminko je, jak je velké, zda má všechny orgány v pořádku a zda mu pracuje správně srdce. Kromě toho se také ověřuje počet plodů a uložení placenty.
  • Je dobré si také přečíst článek o tom, jaká vyšetření žena podstupuje během těhotenství.

Většina gynekologů již má ve své ordinaci kvalitní ultrazvukový přístroj, a pokud ne, pošle lékař dotyčnou na vyšetření na kliniku. Vyšetření trvá asi půl hodiny a matka si z něj bude moci odnést první fotografii miminka.

19. týden těhotenství je u konce

Břicho se zakulatilo, děloha nyní dosahuje zhruba do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a sponou stydkou. Hlavička plodu tvoří na konci 19. týdne těhotenství zhruba třetinu z celkové délky tělíčka. Miminko nyní měří od temene k zadečku kolem 14 centimetrů. Jeho hmotnost se pohybuje kolem dvou set gramů.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang