16 malých změn může znamenat velké úspory na vašich účtech

Nejlepší způsob, jak začít šetřit na nákladech na elektřinu, je seznámit se s používáním elektřiny. Vyzkoušejte těchto 21 bezplatných změn můžete ušetřit několik set korun nebo více ročně, v závislosti na řadě faktorů, včetně velikosti vašeho domova.

Ještě než někdo začne hledat, jak zjistit spotřebu elektřiny, může začít s jednoduchými kroky, jak za elektřinu ušetřit.  

1, Vypněte nepotřebná světla

Dvě 100wattové žárovky vypnuté navíc dvě hodiny denně vám mohou ušetřit pěkných pár korun ročně. Ještě lepší je přepnout na LED žárovky, které „žerou“ mnohem méně, než žárovky klasické.

2, Používejte přirozené světlo

Jedno okno orientované na jih může osvětlit 20 až 100násobek jeho plochy. Využijte tedy přirozené světlo a u jižních oken mějte, pokud možno roztažené závěsy nebo vytažené žaluzie. Minimálně v létě pak nemusíte svítit v podstatě do devíti hodin večer.

3, Použijte částečné osvětlení

Vypněte stropní světla a velké lustry a používejte stolní lampy a podsvícení v pracovních a zájmových oblastech i v kuchyních. Díky tomu nebude svítit několik žárovek najednou jako u stropního světla, ale jen jedna, a to ta, kterou právě potřebujete.

4, Místo koupele sprcha

Teplá voda je drahá. A to hlavně v případě, že vám vodu ohřívá bojler. Zvykněte si na sprchu, je pro vaši peněženku úspornější.

5, Vypněte vodu při holení, mytí rukou, čištění zubů

Také vám při čištění zubů stále teče voda, i když ji vlastně v tu danou chvíli nepotřebujete? Jednoduchým vypnutím vody ve chvíli, kdy jí není třeba, ušetříte nejen na vodě, ale také na energii.  

6, Odpojte nepoužívanou elektroniku

Pohotovostní režim může představovat 10% roční spotřeby elektřiny průměrné domácnosti. Odpojte nepoužívanou elektroniku a ušetřete tak pár stokorun, což vám potvrdí každá kalkulačka energie.

7, Vyhoďte stolní počítač

Pokud stále používáte starý počítač, recyklujte jej a přepněte na notebook. Má oproti stolnímu počítači menší spotřebu energie a vaše peněženka tak ušetří. Čím starší elektronika, tím větší má spotřebu energie.

8, Nejste doma? Vypněte klimatizaci

Když jste pryč, vypněte na pět hodin denně tu svou klimatizaci okenní jednotky. Nemusí běžet nonstop, stačí místnosti vychladit před vaším příchodem.

9, Recyklujte nebo darujte tuto televizi

Recyklujte nebo darujte svou starou televizi. Jako u starých počítačů stejně tak i u starých televizí platí, že čím starší, tím dražší – minimálně na spotřebu energie.

10, Pracujte s termostatem

Pokud máte elektrické topení, snižte termostat o dva stupně, abyste ušetřili 5% na účtu za vytápění. Stejně tak nemusí termostat jet naplno ve chvílích, kdy nejste doma. Má váš termostat časovač? Máte vyhráno.

11, Roletová strategie

V létě můžete ušetřit za klimatizaci jednoduše tím, že zabráníte slunci, aby vám svítilo přímo do bytu. Markýzy, rolety, závěsy, to všechno vám udrží chlad v místnosti a vaše klimatizace pak nemusí jet naplno.

12, Snižte teplo v kuchyni

Vyhněte se používání trouby v létě – vyzkoušejte saláty, smoothie nebo grilování. Snížíte teplo ve svém domě a ušetříte náklady na chlazení domu.

13, Spusťte pračce plnou zátěž

Perte ve chvíli, kdy dokážete naplnit celou pračku. I když ta vaše umí přizpůsobit množství vody váze prádla, stejně projede celý prací proces a s elektřinou si tím rozhodně nepomůžete.

14, Buďte efektivní s chlazením

Udržujte čisté, vzduchotěsné těsnění dveří chladničky, aby studený vzduch zůstal uvnitř a teplý vzduch venku.

15, Přeskočte nastavení sušení teplem pro myčku

Sušení teplem v myčce je drahé. Zrušte je v nastavení a na základě jedné dávky nádobí denně ušetříte až stokoruny ročně.

16, Použijte mikrovlnnou troubu, hrnec nebo toustovač

Mikrovlnné troubě zabere 15 minut stejnou práci jako 1 hodinu v troubě. Pokud jste fanoušky mikrovlnky, dokážete díky tomu celkem hezky ušetřit.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang