10. týden těhotenství

Těhotné v 10. týdnu těhotenství již mohou hrdě říci, že uvnitř nosí plod vzájemné lásky. Nyní se očekávané dítě oficiálně nazývá plodem. Některé publikace uvádí již osmý týden těhotenství jako hranici pro přejmenování z embrya, zárodku na plod, fetus.

Slovíčkaření, nebo-li odborná terminologie, však nic nemění na tom, že budoucí miminko v ženě stále roste.

Proto ženy v tomto období těhotenství mohou mít neustále pocit hladu. Měly by si však kontrolovat, zda se nepřejídají. Výkyvy nálad mohou být na denním pořádku.

Jaký je to měsíc?

Těhotenství se počítá na lunární měsíce, kdy jeden měsíc jsou 4 týdny, tj. 28 dnů. Těhotenství tedy trvá 10 lunárních měsíců, tj. 9 měsíců kalendářních.

 Celé těhotenství trvá 40 týdnů, tj. 280 dní a počítá se od prvního dne poslední menstruace. 10. týden těhotenství se tedy rovná začátku 3. měsíce. Donošená miminka jsou ta, která se narodí mezi 38. až 40. týdnem.

Těhotenství se také dělí na tři trimestry (první, druhý a třetí):

 1. trimestr je od 0+0 do 12+6
 2. trimestr je od 13+0 do 26+6
 3. trimestr je od 27+0 do 40+0

První číslo ukazuje počet ukončených týdnů a druhé číslo je počet dnů, např. 12+6 znamená, že žena je ve 13. týdnu těhotenství a je těhotná 90 dní.

Kalendářní měsíce jsou pak rozděleny takto:

1. měsíc:0+0 až 4+3
2. měsíc:4+4 až 8+5
3. měsíc: 8+6 až 13+1
4. měsíc: 13+2 až 17+4
5. měsíc:17+5 až 21+6
6. měsíc:  22+0 až 26+2
7. měsíc: 26+3 až 30+4
8. měsíc: 30+5 až 35+0
9. měsíc: 35+1 až 40+0
Počty ukončených týdnů a dnů – zdá se to být složité, ale není. Chce to jen tomu přijít na kloub.

V 10. týdnu těhotenství se plod začíná podobat skutečnému člověku. Hlavička tvoří téměř polovinu celého těla, a je možné už rozeznat i ručičky a nožičky. Brzy již přijde velké ultrazvukové vyšetření, kde se žena bude moci podívat na své miminko detailněji.

Co se děje v 10. týdnu těhotenství?

V 10. týdnu těhotenství, osmém týdnu vývoje plodu, hlava dosud představuje asi polovinu celkové délky těla. Ovšem tvar se začíná měnit, zakulacuje se a vzpřimuje. Obličej je již dobře rozeznatelný, i když v porovnání s mozkovou částí je malý. Má jasné lidské znaky. Původně velmi široký ústní otvor se zužuje.

Oči zůstávají otevřené, ale základy očních víček jsou již vytvořené. Zevní zvukovod obklopuje jednotný ušní boltec. Ztenčuje se oblast krku a tělo zárodku se napřimuje.

Mezi dolními končetinami se objevuje společné vyústění močových a pohlavních cest v jednom ze dvou otvorů. Kolem něho se tvoří základy zevních pohlavních orgánů. Druhý otvor je vyústění trávicí trubice.

Na končetinách rostou prsty do délky, ale postupně se zkracují, až vymizí plovací blány. Zřejmé jsou palečky, které jsou silnější než ostatní prsty. Chrupavčité základy budoucích kostí se objevují uvnitř končetin a začínají se vyvíjet svaly. Zpoždění vývoje dolních končetin je stále znát, ale jednotlivé prstíčky jsou už zčásti oddělené. Srdce je kompletně vyvinuté.

Strava v 10. týdnu těhotenství

Důležitou látkou pro správný vývoj dítěte je železo. Podílí se na tvorbě hemoglobinu, ze kterého se tvoří červené krvinky. Ty jsou zásadní z hlediska přenosu kyslíku z plic do zbytku těla.

Nemá-li žena dostatek železa ve stravě, hrozí jí chudokrevnost (anémie), která se projevuje nejčastěji v poslední třetině gravidity. Její příznaky se projevují v podobě únavy, slabosti, bledosti a podobně. Pokud by trpěla anémií a neřešila ji, může se její dítě narodit s nízkou porodní hmotností.

V jakých potravinách je dostatek železa:

 • červené maso (libové hovězí)
 • ryby a mořské plody
 • vejce
 • luštěniny (sójové boby a výrobky z nich, čočka)
 • pivovarské kvasnice
 • ovoce (brusinky, ostružiny, meruňky, jahody, rybíz a sušené ovoce)
 • celozrnné potraviny a pšeničné klíčky
 • zelenina (špenát nebo brokolice)
 • dýňová a slunečnicová semínka
 • mandle
 • kakao

Další zásadní látkou je vitamin C, který se podílí na lepším vstřebávání železa. Pokud žena bere železo ve formě tablet předepsaných lékařem, měla by je zapíjet pomerančovým nebo ovocným džusem. Hodně vitaminu C se dá najít v jahodách, černém rybízu, červené paprice nebo brokolici.

10. týden těhotenství je u konce

Na konci 10. týdne těhotenství jsou již založeny všechny důležité vnitřní i zevní orgány. Plod má všechny zřetelné lidské znaky. Vnitřní orgány se vyvíjí ve specifické ženské a mužské. Pohlaví vašeho děťátka však ještě nelze určit, přestože jestli je to kluk nebo holka bylo dáno už při početí.

Během 8. týdne vývoje, 10. týdne těhotenství, se zkracuje ocasní konec zárodku a na konci týdne už je takřka neznatelný.

Plod je dlouhý asi 23 milimetrů, nyní se totiž měří od temene hlavy jen k dolnímu konci trupu.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang