Chcete topit co nejlevněji? Pořiďte si krbová kamna

krbova-kamna

Vytápění krbovými kamny zvládá ušetřit spoustu peněz i životní prostředí. Zajišťují vysokou výhřevnost a s cenou pelet či dřeva se vám investice do nich brzy vrátí. Kromě toho je ale topení krbovými kamny i esteticky příjemnou záležitostí. Kamna dodají interiéru teplo a kouzlo domova a vy si můžete užívat příjemný pohled na plápolající oheň.

Krbová kamna oceníte doma i na chatě

Ať už sháníte úsporný způsob vytápění na chalupu, nebo do rodinného domku, v obou případech nešlápnete vedle s krbovými kamny. Můžete v nich topit dřevem, peletami nebo briketami, což dělá z krbových kamen způsob, jak topit šetrně s ohledem na vaši peněženku i planetu. Kamna by navíc měla vydržet bez větší údržby několik desítek let, proto se nemusíte bát, že by se vám levné náklady na otop nakonec nevyplatily. 

Krbová kamna s výměníkem ohřejí i vodu

 Pokud plánujete krbovými kamny vytopit celý domek nebo byt, zvolte krbová kamna s teplovodním výměníkem. Díky němu se ohřeje i voda v bojleru. Naopak krbová kamna bez výměníku jsou vhodná pro topení v hlavních místnostech – vodu vám neohřejí, ale tepla a kouzelné atmosféry dodají dostatek. Kromě výměníku ale možná budete řešit při výběru další věci – kromě jejich vzhledu třeba i materiál. Krbová kamna mohou být kachlová, ocelová nebo litinová. 

Na co si dát při topení v krbových kamnech pozor?

Pokud chcete využít potenciál krbových kamen naplno, možná se vám bude hodit znát následujících pár tipů. Věděli jste, že mnohem více výhřevnosti skrývá vyschnuté dřevo? Ideální je topit dřevem, které schnulo alespoň dva roky – takové dřevo vám navíc nezakouří sklo krbu, které pak nebudete muset tolik čistit. Abyste dřevo udrželi stále suché, pořiďte si ke kamnům ratanový koš na dřevo.

Nezapomeňte také myslet na to, že krbová kamna by měla být umístěna do nehořlavého prostředí na žáruvzdornou podložku, která kamna o své hmotnosti unese. Ve vzdálenosti 80 cm od přední strany kamen a 40 cm od bočních stran by se také neměly nacházet žádné elektrospotřebiče či nábytek. Dbát je ale samozřejmě třeba především na bezpečí dětí i dospělých, kteří se kolem kamen pohybují. 

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang