Nosítko – jak vybrat skvělého parťáka pro aktivní rodiče

nositko

Řadíte sami sebe mezi aktivní rodiče? Cestujete, jezdíte na výlety a patříte k těm, kteří vždy vyslyší potřeby vašeho děťátka? Pak je pro vás nosítko něco jako dar z nebes! Podívejte se, jak vybrat tak, aby vám i miminku sloužilo co nejlépe a zdravě!

Věk, váha a výška

Do parametrů výběru nosítka samozřejmě spadají tyto tři. Nosítko můžete pořídit úplnému novorozenci, stejně tak jako batoleti. Věnujte pozornost informacím od výrobce a kupujte vždy takové, které je pro vaše dítě přesně určené.

Na trhu se můžete setkat i s tzv. rostoucími nosítky, která potřeby miminka pokryjí od narození až do takřka batolecího věku díky správnému nastavení a novorozenecké vložce. Pokud rodiče uvažují o adopci, měli by počkat až na finální rozhodnutí soudu, neboť proces osvojení dítěte může trvat i několik let a mezitím dítě z nosítka vyroste.

TIP: Jaké jsou rady a tipy, jak rychle otěhotnět?

Pohodlí pro všechny

Správné nosítko by také mělo být pohodlné. A to nejen pro toho, kdo se nosí, ale také pro toho, kdo nosí! A je jedno, jestli pořizujete nosítko na občasné domácí nošení, nebo s ním chcete vyrážet na delší výlety. Rozhodně nestojíte o zařezávající se popruhy, otlačeniny a puchýře. Vybírejte si proto nosítka s polstrovanými popruhy. 

Zároveň vám musí skvěle sedět! A tady nezbývá než říct – čím širší popruhy, tím lepší pro vás. Hlavně ten v oblasti beder by měl být dostatečně široký a poskytovat dobrou oporu. Jste-li drobnější, pak pravděpodobně snesete užší ramenní popruhy, než pokud máte robustnější postavu. Polstrování je ale základ!

Kouzelné slovo – ergonomické

Při výběru nosítka rovnou vyřaďte ta, která u svého popisu nemají slovo ergonomické. A co ergonomické nosítko znamená? Že vašemu děťátku umožní zdravý pobyt uvnitř. Přirozeně podporuje zakulacení jeho zádíček, podsazení zadečku a správné umístění nožiček. Zejména pokud nepořizujete nosítko jen na občasné poponášení pro batole, ale počítáte s tím, že v něm dítě bude trávit i delší dobu, je jeho správné nošení velice důležité. Velmi jednoduše byste mu totiž mohli zadělat na špatný vývoj (nejen) páteře a budoucí nepříjemné bolesti zad. 

Mějte však na paměti, že ani to nejlepší nosítko nemůže dítěti vynahradit volný pohyb, který je pro jeho vývoj klíčový! S nošením to tedy nepřehánějte a primárně nechte dítě, aby se volně pohybovalo. Nosítko by pro vás mělo být občasným pomocníkem, nikoli každodenní několikahodinovou nutností!

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang