37. týden těhotenství

Výbavička pro miminko by měla být už připravená. Za týden už žena může klidně rodit, i když plánovaný termín má až za týdny tři. Základní sada oblečení je už vypraná ve speciálním pracím prostředku na miminkovské prádlo, vyžehlená a uložená ve skříni.

V tuto dobu by žena už měla mít určitě připravenou tašku do porodnice se všemi potřebami pro matku i dítě. Pokud maminka kupuje věci zcela nové, a není-li zrovna rodič pomenšího vzrůstu, neměla by pořizovat děťátku velké množství věcí v nejmenších velikostech.

Sady oblečků s čísly 50, 52 a 54 by se nemuseli vůbec využít a dneska je málokdo kupuje. Na větší dupačky a body dojde zcela určitě. Nejlepší je začít s velikostí 56.

Některé porodnice dokonce nepřipouští, aby bylo miminko oblékáno do oblečení, které mu matka přivezla s sebou a poskytnou jí na dočasný pobyt košilky své. Někde je to na dobrovolnosti.

Ženské tělo uvnitř

Na konci těhotenství může mimo jiné překvapit tzv. hnízdící instinkt, kdy má žena neodbytné nutkání připravit domov pro dítě, v důsledku čehož se snaží neustále uklízet, čistit sporák, vyklízet skříně a podobně.

Je to naprosto normální – hnízdící instinkt vymyslela příroda, aby se stihly před porodem udělat věci, na které zřejmě po porodu nebude čas.

Hnízdění je běžné u zvířat a je považováno za prvotní instinkt, který ženu připraví na porod. Pokud by však chtěla přesouvat těžké předměty, raději poprosit partnera. Vazy jsou měkčí a dochází k namáhání zad, pánve i kolen.

Při úklidu také nepoužívat agresivní chemické čisticí prostředky, jako jsou bělidla apod.

Pokud je ženě při uklízení příliš horko, měla by vyzkoušet:

  • několikrát denně se sprchovat vlažnou vodou
  • na oči si přikládat vychlazené gelové masky
  • ruce a zápěstí pokládat pod studenou tekoucí vodu
  • nosit s sebou chladicí sprej nebo mini ventilátor
  • hodně pít 

Některé ženy pro nepohodlnost a těžkost si na takový úklid ani nevzpomenou. Odpočívají, relaxují a věnují se samy sobě. Obě varianty jsou správné a mají své klady i zápory.

Co se děje ve 37. týdnu těhotenství?

Miminko tloustne a tloustne. Možná se zdá, že se již několik týdnů opakuje stále dokola. A je tomu tak. Soustředí se především na vytváření zásob tuku v podkoží. Do porodu mu zbývá nabrat ještě půl kilogramu.

Na hrudníku se z prohlubní mírně vyklenuly prsní bradavky, které jsou přibližně stejné u holčiček i chlapečků.

37. týden těhotenství je u konce

Pokud se tak již nestalo, dochází ve 37. týdnu těhotenství k poklesu dělohy, kdy se hlavička mimča usídlí v pánvi, a tak se jeho matce i lépe dýchá. Kdyby se miminko narodilo nyní, zřejmě by nemělo žádné komplikace.

Miminko je na konci 37. týdne těhotenství dozrálé. Jeho tělíčko s hlavou měří asi 35 cm, počítají-li se i nožičky, pak je dlouhé přes 48 centimetrů. Váží necelé tři kilogramy.

Výjimečně jsou některá miminka již nyní mnohem těžší a větší. Obvykle je to dáno geneticky. Nyní je zcela možné, že žena přestala přibírat na váze.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang