Jak nakupovat bez cla – na Aliexpress a z Číny

Novela zákona o DPH zatím neprošla parlamentem. Chystané zdanění malých zásilek do 22 EUR ze zemí mimo EU, které mělo začít platit 1. července 2021, se odkládá. Drobné nákupy z Číny a dalších zemí je možné provádět dál bez daně, dokud novelu neprojedná Senát a nepodepíše prezident.

Zrušení osvobození od DPH u malých zásilek ze zemí mimo EU mělo platit už od 1. ledna 2021. Koronavirus odložil plánované zdražení nákupů z Číny. Covidová legislativa přijetí novely zpomalila a poslanci je tedy řeší až letos na jaře. Úpravu zákona dolní komora parlamentu odhlasovala až 2. června a nyní je řada na senátu.

Díky zdržení novely zákona je doposud možné nakupovat z Číny bez DPH. Mezi oblíbené levné e-shopy patří AliExpressBangGoodDealExtreme nebo DHgate.

Další chůzi senát plánuje na 1. červenec. Horní komora parlamentu novelu projedná a následně předá k podpisu prezidentovi. Přesné datum začátku danění balíčku záleží na rychlosti legislativního procesu. Než k tomu dojde, budou malé zásilky do 22 EUR z čínských internetových obchodů a dalších zemí dál od daně osvobozeny.

Za legislativními změnami ohledně DPH stojí implementace evropské směrnice o DPH měnící právní předpisy v oblasti přeshraničního elektronického obchodování v novele zákona o DPH. 

Levné zboží z Asie bez cla a DPH

Do EU ročně dorazí z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH. Podle údajů České pošty počet takových drobných zásilek v ČR stoupá. V roce 2020 jich bylo téměř 30 milionů.

Čínské e-shopy dobře slouží pro nakupování levného oblečení z Číny a nejrůznějšího levného zboží všeho druhuNákup na AliExpress nabízí šikovné AliExpress vychytávky, u kterých člověk ani neví, že je potřebuje. Vzhledem ke kolapsu lodní dopravy v roce 2021 je však třeba počítat s tím, že se ceny zboží zvýší.

Objednávání zboží z Číny je díky výhodným cenám a velkému výběru zboží populární. Novela zákona o DPH je však brzy omezí.

Nákupy z Číny jsou velice populární. Široká nabídka zboží, akční ceny a doprava zdarma láká řadu zákazníků a tak čínské e-shopy téměř nemají konkurenci. Novela zákona o DPH však jejich popularitou s největší pravděpodobností zahýbe.

Nová pravidla pocítí zejména příznivci levných čínských e-shopů. Konkrétními případy jsou internetoví giganti jako AliExpressAlibaba shop či Wish. Výhodou je, že například Wish navázal spolupráci s Českou poštou, díky čemuž se zákazníci nebudou muset starat o administrativu, která je s platbou DPH spojena.

Zdražení se bude týkat i nákupů z USA. Aktuálně je možné na americkém eBay nakupovat zboží do 22 EUR bez DPH.

Pravidlům ohledně plateb DPH a cla se nevyhnou ani zásilky například při nakupování na eBay. Zde závisí na zemi, ze která objednávku zasílá. Velmi podobná pravidla má DPH a clo z USA či clo a DPH na eBay. Určité výjimky se vztahují na DPH a clo ze Švýcarska a DPH a clo z Japonska.

Co nastane po přijetí novely zákona o DPH?

Po schválení novely zákona o DPH parlamentem začne platit povinnost uhradit DPH u každé zásilky se zbožím, které dorazí ze zemí mimo EU. Pro zásilky do 150 EUR zůstává zachováno osvobození od cla

U zásilek do 150 EUR bude potřeba podat elektronicky celní prohlášení. To půjde vyřídit prostřednictvím aplikace eCeP. Na základě údajů, které kupující v aplikaci vyplní, se vyměří výše DPH. Po jeho uhrazení bude zásilka propuštěna do Česka.

Limit hodnoty zásilky se vypočítá z hodnoty zboží v ní obsažené, samotné DPH se vypočítává z celkové ceny zásilky, tedy dohromady s poplatkem za dopravu.

Výjimkou z povinnosti platit DPH zůstávají dary mezi soukromými osobami do hodnoty 45 EUR. U těchto darů soukromé osoby podají celní prohlášení stejným způsobem, jako u zásilek do 150 EUR. Platba za DPH ani za clo se nevyměřuje.

U zásilek nad 150 EUR a u zásilek podnikatelských se nic nemění – je nutné projít standardním celním řízením a zaplatit DPH i clo. 

Změny se dotknou také kurýrních společností, mezi které patří například PPLDPD, či DHL. Tyto změny mohou přinést problémy i České poště, která k zásilkám nově vystaví celní prohlášení. Ve výsledku se tak i drobné zásilky mohou prodražit i o různé administrativní poplatky.

Na cenu zásilek totiž kromě DPH zřejmě dopadnou i další položky, hlavně poplatky za předložení balíčků celnímu úřadu a vyhotovení celního prohlášení. Tyto položky mohou nakonec i převýšit původní hodnotu zásilky.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang