Rozhovor o cestování se zkušenými cestovateli Petrem a Marií o jejich společných cestách a zkušenostech, které při svých cestách získali. Rozhovor zahrnuje odpovědi na následující dotazy:
- Jaké plánovací nástroje používáte při plánování cestování?
- Jaké kroky byste doporučil/a pro úspěšnou organizaci cesty?
- Jaké informace jsou pro plánování cesty nejdůležitější?
- Co byste udělal/a jinak při plánování cesty, pokud byste ji plánoval/a znovu?
- Jak zvládáte finanční stránku plánování cesty?
- Jaké bezpečnostní opatření je nutné zvážit při plánování cesty?
- Jak dlouho dopředu je doporučeno plánovat cestu?
- Jak plánujete, aby se veškeré potřebné věci vešly do vašeho rozpočtu?
- Jaké je vaše oblíbené místo na cestování?
- Jak kombinujete cestování a práci?
- Jak se dostanete do cílové destinace?
- Jaké jsou vaše oblíbené tipy pro organizaci pohodlné a snadné cesty?
Rozhovor s cestovatelskými nadšenci je vždy zajímavým zdrojem inspirace a tipů pro plánování cest. V tomto rozhovoru je možné se dozvědět, jakými plánovacími nástroji se nejlépe orientovat, jaké jsou nejdůležitější kroky pro úspěšnou organizaci cesty a jaké informace je nutné zvážit při plánování cesty. Cestování může být náročné a s dobrým plánováním a organizací se dá ušetřit čas i peníze.
Rozhovor obsahuje také tipy na bezpečné cestování a doporučení, jak se vyhnout finančním nástrahám. Dále rozhovor zahrnuje zkušenosti, jak dlouho dopředu je doporučeno plánovat cestu, jak všechny potřebné věci zahrnout do rozpočtu na cestování a jak se dostat do cílové destinace. Nakonec rozhovor také zahrnuje tipy na oblíbená místa cestování a jak kombinovat cestování s prací.
Tento článek je dobrý zdroj inspirace pro cestování a zahrnuje praktické tipy na plánování cest.
Jaké plánovací nástroje používáte při plánování cestování?
M: Při plánování kombinujeme několik zdrojů informací. Rádi se inspirujeme v cestopisech dalších cestovatelů, ale ze všeho nejvíce používáme Mapy.cz. Ty jsou výborné na vyhledávání zajímavých míst v okolí i na plánování túr po evropských horách, máte alespoň nějakou představu o výškovém profilu trasy a časové náročnosti. Také používáme Google Maps, ale to spíše pro plánování trasy autem.
P: Já se většinou do podrobnějšího plánování zapojím až při doplňování míst v okolí – takže z mého pohledu nejčasteji používám Mapy.cz, které jsou skvělé nejen v ČR, ale hodně nám pomáhají kdekoli v horách nebo byly skvělé na Maltě. Google Maps jsou fajn především díky propojení s firemními zápisy kvůli zjišťování otevírací doby.
Jaké kroky byste doporučil/a pro úspěšnou organizaci cesty?
M: Nejdůležitější je si vybrat hlavní destinaci a stanovit přesný termín cesty. Poté vybíráme známá místa (pro získání navštěvovaného obsahu, který táhne), plánujeme trasu přes Google Maps a rezervujeme alespoň první ubytování.
Později si pak dohledáváme různé zajímavé informace o lokalitě, doplňujeme zajímavé lokace po cestě.V některých destinacích také zjišťujeme:
- zda jsou s sebou potřeba adaptéry,
- kolik v dané lokalitě stojí jídlo a vstupné,
- jestli je zde časový posun,
- jakou měnou se zde platí,
- zda nám pro cestu stačí občanských průkaz nebo je třeba pas či vízum.
P: Nepatříme mezi ty cestovatele, kteří přespávají měsíc pod širákem, vyrážejí na půlroční cesty nebo se vydávají do úplně netradičních destinací (typu Irán, Papua-Nová Guinea apod). Tradičně si všude bereme rozbočku do zásuvky, to nám vyřešilo už poměrně dost komplikací i v rámci cest po ČR.
Jaké informace jsou pro plánování cesty nejdůležitější?
M: Vzdálenost do destinace, cenová náročnost, možnosti ubytování, měna, časový posun, počasí v dané lokalitě. Některé destinace jsou dražší na dopravu (Thajsko), ale tam už se dá fungovat za rozumné peníze. Naopak třeba USA je možná pravý opak a letadlo z Prahy do New Yorku bylo pro dva lidi tou nejlevnější položkou.
Co byste udělal/a jinak při plánování cesty, pokud byste ji plánoval/a znovu?
P: Myslím, že máme prostor v inspiraci na Instagramu a zahraničních cestopisech. Kvůli tomu nám unikají některá místa a zpětně toho litujeme. Při dovolené v Dubaji jsme se vydali u Burj Al Arab na špatnou pláž, v New Yorku z High Line parku nedošli až k moři na super výhled nebo se v Itálii vydali do muzea Ferrari – do Modeny, i když jsem chtěl navštívit Maranello.
Instagram tedy budeme muset zapojit trochu víc, i když nás sociální sítě moc nebaví.
Jak zvládáte finanční stránku plánování cesty?
M: Podle finanční situace si vybíráme destinace, které víme, že si budeme moci pro dovolenou s přehledem dovolit. Se stavbou domu se váže nákladů spousta, proto vyrážíme autem namísto severu Francie směrem na jihovýchod – přes Maďarsko, Srbsko do Řecka.
Dopředu si zjišťujeme kolik v dané lokalitě stojí stravování, vstupy a parkování (pokud jedeme autem). Letenky se snažíme nakupovat v akcích (létáme vždy economy). Ubytování máme většinou rezervované a zaplacené předem (na dovolené nás pak nezaskočí ceny hotelů). Za ta léta co cestujeme, už dopředu dokážeme odhadnout na kolik nás dovolená vyjde. Není potřeba proto nijak zvlášť plánovat finance.
P: Je pro nás lepší jet do levnější destinace a tam fungovat normálně než se vydat do drahé země a tam jíst suché housky a zůstávat na ubytování, protože už nemáme peníze na výlety. Nemáme se ale tak špatně, takže díky plánování s předstihem je asi zásadní jen to, aby si člověk nevzal moc velké sousto a pak si to mohl pořádně užít. Nerozhazovat, ale užít.
Jaké bezpečnostní opatření je nutné zvážit při plánování cesty?
M: Vždy si dohledáváme bezpečnostní situaci v dané zemi a koukáme na povinná očkování. Do Thajska jsme se třeba nechali očkovat proti břišnímu tyfu a žloutence, kterou jsme si doplnili a nyní máme doživotní A+B očkování.
Jak dlouho dopředu je doporučeno plánovat cestu?
M: Některé cesty plánujeme více jak rok dopředu (např. Thajsko, kde jsme museli kupovat letenky s velkým předstihem, aby byly výhodnější). New York jsme plánovali půl roku předem, evropské dovolené standardně jen pár měsíců předem.
P: Pokud se chystáte vyrazit mimo hlavní turistickou sezónu a nejste vázání na konkrétní termín kvůli práci, dá se vše rezervovat v řádu dnů.
Jak plánujete, aby se veškeré potřebné věci vešly do vašeho rozpočtu?
M: Nestanovujeme si přesný rozpočet, máme vždy spíš jen odhad. Např. si řekeneme, že ubytování nás vyjde na cca 20 000 Kč, benzín 10 000 Kč, jídlo a vstupné 10 000 Kč. Většinou nás na cestách nepřekvapí žádné neočekávané výdaje. Když si chceme koupit něco navíc (suvenýr, dobré jídlo apod.) prostě si to koupíme.
P: Pokud se letí po Evropě, bydlíte v ubytování bez jídla a chodíte na levnější jídlo + řešíte dopravu lokálně (vlak, metro), obvykle jsme na ceně 2 500 Kč na osobu a den. Jde to samozřejmě i levněji, ale jak jsme již řešili, musíte se hodně přizpůsobit časově.
Jaké je vaše oblíbené místo na cestování?
M: Dáváme přednost přírodě, máme rádi vysokohorské túry, kdy si dá člověk pořádně do těla a odměnou jsou mu nádherné výhledy na horské velikány. Na túrách jsme byli zatím na Slovensku v Tatrách, v rakouských Taurách a italských Dolomitech.
P: Občas zavítáme i do města, nejradši máme Dubaj a líbilo se nám také v New Yorku nebo Amsterdamu. Zajímavá krajina je pak třeba na Maltě. Příroda ovšem vede.
Jak kombinujete cestování a práci?
M: Dovolené se snažíme plánovat přes státní svátky abych si v práci nemusela brát tolik volna. Mám ovšem štěstí na zaměstnání, není problém si domluvit i delší dovolenou.
P: Já dělám SEO, spoluvlastním marketingovou agenturu – teoreticky bych mohl pracovat na dálku, ale to neumím. Rád jsem s lidmi v kontaktu, máme nějaké pevné meetingy a nerad je ruším. Proto se naše dovolená koná většinou v první polovině měsíce, obvykle od soboty do další neděle.
Jak se dostanete do cílové destinace?
M: Když do dané destinace letíme letadlem, z letiště nejezdíme taxi, ale využíváme hromadnou městskou dopravu (Dubaj, Barcelona, New York – metro). Na Maltě jsme si na letišti půjčovali auto (půjčovna byla hned vedle letiště, došli jsme tam tak pohodlně pěšky). Taxíkem jsme jeli v Bangkoku, protože po 5 hodinách cesty a čekání na letišti a 11 hodinách v letadle jsme neměli při první návštěvě Asie sílu řešit lokální přepravu. Navíc půlhodinová jízda vyšla asi na 400 Kč, což bylo přijatelné.
Jaké jsou vaše oblíbené tipy pro organizaci pohodlné a snadné cesty?
M: Na všechno máme rádi připravený plán. V Google dokumentech (online) naplánujeme každý den naší dovolené (většinou stihneme ještě něco navíc, co objevíme až na místě).
Napíšeme si přibližné časy, v kolik kde chceme být, dopředu si zjistíme jak mají otevřeno na hradech, zámcích a muzeích (vstupenky většinou kupujeme předem, online, na přesný čas). Prostě tak, abychom se vyhnuli čekání ve frontě.
Když jdeme na túry, najdeme si přibližnou časovou náročnost, po cestě vyhledáme chaty, kde se dá zakoupit občerstvení a doplnit pitná voda. Nejsme pak nikdy zaskočeni a z túry se nevracíme až za tmy.
P: Jak doma, tak na dovolené chodíme spát brzy (většinou do devíti). Není pak problém vstávat ani na dovolené brzy a třeba v půl sedmé už startovat na výšlap. Máme to tak radši – nikde není tolik lidí, v létě se už od rána nepečeme na sluníčku a když se vrátíme kolem třetí, čtvrté, můžeme odpočívat.
O autorech
Petr a Marie od roku 2014 podnikají společné cesty po České republice i dalších koutech z celého světa. Pod blogem Krauzovi na cestách publikují od roku 2019 autentické zážitky z cest včetně vlastních fotografií a videí. Inspirují ostatní cestovatele a pomáhají čtenářům s plánováním výletů i dovolené.