Brokolice v sýrové omáčce – recept

Brokolice v sýrové omáčce je jednoduchý vegetariánský recept, který se hodí pro každou příležitost. Tento klasický pokrm je oblíbený mezi dětmi i dospělými. Je to skvělý způsob, jak přimět rodinu jíst více zeleniny. Kromě brokolice takto můžete zužitkovat například i květák.

Tento pokrm připravíte velice snadno a na stole může být přibližně za 20 minut. Začněte vařením brokolice v páře, dokud nezměkne. Jakmile je hotová, prohřejte v pánvi slaninu, můžete přidat i najemno nakrájenou cibuli, přilijte smetanu a nakonec vmíchejte sýr. Sýr se hodí jakýkoli výraznější, ideální je sýr s modrou plísní nebo třeba vyzrálý čedar.

Milovníci masa mohou do sýrové smetanové omáčky přidat ještě kousky opečeného kuřecího prsa, nebo medailonky z panenky.

Ingredience:

  • 250 g brokolice
  • 100 g sýru Niva
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 100 g slaniny

Postup:

  1. Na páru dáme krátce povařit brokolici rozdělenou na menší růžičky.
  2. Na drobně nakrájené slanině rozpustíme sýr a přidáme smetanu.
  3. Ve vzniklé omáčce jen krátce prohřejeme předem povařenou brokolici. Omáčku není třeba nijak kořenit, má charakteristickou sýrovou chuť.
  4. Podáváme s těstovinami a posypané sýrem.

Věděli jste, že?

Brokolice je velmi výživná zelenina. Je vynikajícím zdrojem vitaminů a minerálních látek, včetně vitaminu C, vitaminu K, kyseliny listové a draslíku.

Má také vysoký obsah vlákniny, která může podpořit trávení a zdravou váhu. Brokolice má také vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají chránit před poškozením volnými radikály a snižují riziko některých chronických onemocnění.

Co se týče chuti, brokolice má jemnou, mírně nasládlou chuť. Může se jíst syrová, vařená, dušená nebo smažená. Lze ji také použít do polévek, salátů a nákypů.

Při nákupu brokolice hledejte pevné růžičky, které mají zářivě zelenou barvu. Vyhněte se brokolici, která je povadlá, žloutne nebo má hnědé skvrny. Brokolici skladujte v chladničce až 4 dny.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang