Dovolená v Itálii autem – na co dát pozor

Itálie je známá svou kulturou, uměním, kuchyní a romantikou, což z ní činí oblíbenou destinaci pro turisty, kteří hledají vzrušující a nezapomenutelné zážitky. Mnoho lidí se rozhoduje pro cestu do Itálie autem místo letu, protože je to pohodlný a finančně nenáročný způsob, jak poznat zemi a její četné zajímavosti.

Kromě cest po vlastní ose do Itálie autem jsou oblíbené také například výlety na motorce či autem do Řecka. Tyto cesty nejsou ojedinělé ani jako řešení, kde strávit Vánoce.

Ať už se cestovatel vydá kdykoliv a kamkoliv – třeba do italské Verony, vždy je třeba prozkoumat zákony a předpisy dané země, které mohou motoristy na cestě nepříjemně překvapit. Na co dát pozor před cestou a co je třeba zkontrolovat, aby nedošlo k problémům na cestách?

Technický stav vozidla

Prvním a nejdůležitějším krokem při plánování dovolené v Itálii autem je zajistit, aby bylo vozidlo před odjezdem v dobrém technickém stavu. Všichni řidiči by měli zkontrolovat hladinu oleje a také kapaliny v autě – olej v motoru, brzdová kapalina, voda do ostřikovačů a další, mimo jiné je také třeba zkontrolovat tlak v pneumatikách.

Je rozumné nechat vůz před cestou servisovat a důkladně zkontrolovat, aby bylo možné brzy provést případné nutné opravy a vyhnout se tak možnosti, že budete muset provádět opravy v cizí zemi. Také ke zkontrolování některých kapalin v autě se hodí konzultace se servisem.

Výbava pro případ poruchy na cestě

V případě poruchy by si řidiči měli před odjezdem vyhledat spolehlivé a zkušené automechaniky, kteří znají daný model vozu. Dále se doporučuje, aby si řidiči s sebou vzali náhradní klíč od vozu a také kompletní sadu nářadí a kontaktní údaje na asistenční služby.

Také je třeba zkontrolovat předpisy dané země, v některých je třeba nutno vozit hasicí přístroj v autě nebo jiné speciální vybavení.

Pojištění vozu

Důrazně se také doporučuje pojištění pro případ poruchy vozidla, protože veškeré náklady, které vzniknou v důsledku poruchy nebo nehody, se mohou rychle nasčítat.

Cestovní pojištění vozidla je nezbytnou součástí každé dovolené v zahraničí a řidiči by se měli ujistit, že pojistka pokrývá krádež vozidla, odpovědnost za škodu způsobenou třetí osobě a léčebné výlohy.

Většina pojišťoven nepokrývá nehody a škody na vozidlech v zahraničí, proto je třeba zvážit uzavření komplexní pojistky ještě předtím, než je cesta zahájena. V neposlední řadě by se řidiči měli ujistit, že s sebou mají všechny potřebné dokumenty, jako jsou doklady o cestovním pojištění, doklady o registraci vozidla a řidičský průkaz.

Je také důležité mít na paměti, že každá země má vlastní soubor pravidel a předpisů týkajících se používání zahraničních vozidel, a proto je vhodné si před odjezdem ověřit požadavky pro cestování v Itálii či jiné zemi. Může se jednat například o registraci vozidla a silniční daň, pojištění vozidla, překročení hranic, silniční asistenci a řidičské průkazy.

Na cestu autem do Řecka, Itálie nebo jiné země se vyplatí pečlivě připravit.

Co dalšího je třeba vědět?

Jakmile je vše zkontrolováno, doklady jsou v pořádku a auto je řádně servisováno, mohou řidiči vyrazit na cestu do Itálie autem a připravit se na to, že je jedinečná italská krajina uchvátí. Ti, kteří plánují projet celou zemi, by měli počítat s pravidelnými přestávkami, protože řízení v Itálii často zahrnuje dlouhé vzdálenosti, ostré zatáčky a horské silnice.

V Itálii jsou řidiči povinni mít u sebe náhradní brýle, pokud je používají k řízení. Kromě toho musí všichni cestující mladší 12 let cestovat na zadním sedadle vozu.

Jak se řídí v Itálii?

Pokud jde o etiketu řízení v Itálii, je důležité mít na paměti, že denní svícení je povinné celoročně při jízdě mimo obydlené oblasti. Také za deště, sněžení či jinak snížené viditelnosti. Zadní mlhová světla možno používat jen při dohlednosti snížené na 50 metrů, za silného deště či intenzivního sněžení.

Na mnoha silnicích je rychlost omezena na 70 km/h, i když se může lišit v závislosti na typu silnice. Jinak platí stejné předpisy, jako u nás:

  • na dálnici je povolena max. rychlost – 130 km/h
  • mimo obec max. povolená rychlost – 90 km/h
  • nejvyšší povolená rychlost ve městě – 50 km/h

Je také důležité mít na paměti, že policie má pravomoc udělovat vysoké pokuty i zahraničním cestovatelům a v krajním případě také může zabavit řidičský průkaz.

Které nápisy lze potkat na cestě?

  • Lavori in corso – práce na silnici
  • Strada chiusa – uzavřená silnice
  • Senso vietata – zákaz vjezdu
  • Rallentare – zpomal
  • Sosta vietata – zákaz parkování
  • Uscita – výjezd

Co se týče parkování, lze se řídit následujícím. Modrá parkovací čára značí placené parkování, žlutá čára rezervované místo a bílá neplacené místo. I toto je stejné jako u nás.

V Itálii jsou také některé silnice, které vyžadují platbu, ty jsou však snadno identifikovatelné pomocí mýtných značek a od cizinců se očekává, že příslušné poplatky zaplatí.

Stejně jako u každé jiné cesty je důležité naplánovat trasu ještě předtím, než je cesta zahájena. Řidiči by si měli vyhradit dostatek času na zastávky a prohlídku památek, protože v zemi je opravdu nádherná příroda a mnoho zajímavých míst.

Itálie je díky své rozmanité kultuře, vynikající kuchyni a úchvatným výhledům ideálním cílem pro roadtrip. Pro řidiče, kteří nespěchají a na silnicích se řídí zdravým rozumem, může být cesta jistě nezapomenutelným zážitkem. Mnoho lidí také využívá tento výlet jako řešení, kde strávit Vánoce. Šťastnou cestu!

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang