Vlastní bydlení, nebo pronájem – co se vyplatí víc?

Otázka, zda vlastní bydlení nebo pronájem, byla položena během života mnohokrát a s posledními změnami na trhu s bydlením se stala ještě složitějším rozhodnutím. S tolika proměnnými, které je třeba zvážit, se výběr vlastnictví domu nebo pronájmu scvrkává na několik klíčových faktorů.

Jednou z největších výhod vlastního bydlení je finanční stabilita, kterou rodině poskytuje. Majitel domu nebo vlastního bytu nejen buduje své vlastní bydlení, ale také se nemusí bát narůstajících cen pronájmů.

Většinou se pořizují vlastní domy a byty na hypotéku. Hypoteční splátky jsou na několik let fixní. Většinou se využívá fixace na 5 let, kdy se potom přepočítává úrok, který se může snížit nebo zvýšit. V případě, že hrozí vyšší úroky, lze požádat jinou banku o lepší nabídku. Také lze využít možnosti kupovat domy na splátky formou nájmu.

Výhody a nevýhody

Hypotéka nebo kupování vlastního domu či bytu z úspor jsou řešeními, jak bydlet ve vlastním. Koupě domů na splátky formou nájmu také poskytují výhody, které přináší bydlení ve vlastním a zároveň není třeba výrazné zadlužení.

Na druhou stranu pronájem poskytuje výhodu flexibility. Nájemci se mohou přestěhovat bez sankce za předčasné splacení, takže se mohou přestěhovat do lépe vybavených nájemních jednotek nebo na jiná místa při zachování stejných platebních nároků.

Kromě toho se nájemci musí starat pouze o nájemné za aktuální měsíc a další příslušné poplatky, jako je elektřina, plyn nebo internet. To znamená, že pokud se finanční situace nájemce změní, může se obvykle vrátit k menší nájemní jednotce nebo se přestěhovat do jiné oblasti, aniž by se musel starat o splácení úvěru nebo se starat o prodej domu.

Pro ty, kteří chtějí otestovat vody nové lokality, může být pronájem také ideální a nízkonákladovou variantou. Majitelé domů mají samozřejmě výhodu neomezeného přístupu k užívání svého bydliště. Nejsou omezováni omezeními pronajímatele, takže si mohou nemovitost upravit podle svých představ.

Vzhledem k tomu, že majitel činí rozhodnutí, může svobodněji provádět změny v nemovitosti podle toho, jak se vyvíjejí jejich potřeby a finanční situace. Majitelé domů jsou také více hrdí na vlastnictví nemovitosti a je pravděpodobnější, že se o nemovitost postarají lépe než nájemce.

Rizika spojená s vlastnictvím bydlení zahrnují skutečnost, že nepředvídatelné události, jako je ztráta zaměstnání nebo pokles cen nemovitostí, mohou vést k finančním potížím. Nicméně s tím dokáže pomoci zpětný leasing nemovitostí.

Majitelé domů mohou také čelit nákladům na údržbu, které mohou být obtížně rozpočtované. Dalším problémem, s nímž se někteří majitelé domů potýkají, je vyhlídka, že nebudou schopni prodat svůj dům v přiměřeném čase a se ziskem.

Vlastnictví domu je spojeno s určitou mírou svobody ale i rizik.

Stavba domu, nebo koupě starého?

Pokud jde o koupi domu, existují dvě hlavní cesty, které lidé obvykle zkoumají: stavba zcela nového domu nebo koupě stávajícího domu a jeho renovace. Obě mají výrazné výhody a nevýhody a klíčové je zvážit pro a proti každé možnosti a určit, která trasa lépe vyhovuje vašim individuálním potřebám.

Pokud se někdo rozhoduje nad bydlením v nově postaveném domě, nebo rekonstrukci starého domu, je zde několik faktorů, které je třeba zvážit. Mezi ty nejdůležitější stojí samozřejmě cena stavby domu.

Stavba nového domu

Stavba nového domu je skvělý způsob, jak dosáhnout své přesné představy o domově. Člověk si může přizpůsobit každý aspekt jeho designu od půdorysů až po zařizovací předměty a vytvořit si domov dokonale přizpůsobený danému vkusu.

TIP: Designové, moderní a hlavně funkční bytové doplňky lze najít v e-shopu Giftlab. Se slevovými kódy Giftlab navíc zákazníci získávají lákavé slevy. Dalším příklad e-shopu s velkým výběrem doplňků, a dokonce i nábytku, je Vemzu.cz, případně Bighome.

Může to však být nákladná záležitost, protože zahrnuje nákup pozemku a následné procházení celého procesu výstavby. Navíc stavba domu na míru trvá dlouho, takže projekt je velkým časovým závazkem. Levnějším řešením mohou být domy z kontejnerů na klíč.

Koupě starého domu

Na druhou stranu koupě a rekonstrukce starého domu je někdy cenově výhodnější. Vzhledem k tomu, že stávající struktura je obecně levnější než začít od nuly, je ušetřeno mnoho zdrojů a úsilí potřebného pro stavbu domu.

To také znamená, že renovace mohou začít rychleji a že se mohou majitelé rychleji nastěhovat do svého domova. Navíc, pokud je provedena správně, renovace starého domu může být skvělou investicí do budoucna.

V případě vysokých dluhů je jednou z možností zpětný leasing nemovitostí, který nabízí možnost bydlet ve svém i když se majitelem nemovitosti stane někdo jiný. Také je možno zakoupit dům na splátky formou nájmu a po úplném splacení jej získat do vlastnictví. To nabízí cestu k vysněnému domu, aniž by se musel člověk hodně zadlužit.

Závěrem

Co je tedy lepší varianta, postavit nový dům, nebo koupit a zrekonstruovat starý? Nakonec záleží na individuálním rozpočtu, časové ose a preferencích.

Díky rekonstrukci starého domu lze ušetřit peníze, dostat se do svého domova dříve a užít si charakter, který nabízí. Na druhou stranu, pokud si chce někdo vytvořit dům snů podle svých přesných specifikací a nevadí mu vysoká cena stavby domu, je stavba nového domu správná cesta.

Nakonec rozhodnutí mezi vlastnictvím a pronájmem domu závisí na osobních preferencích. Roli hrají faktory jako věk, životní styl, rozpočet, finanční situace a aktuální trh s bydlením. Ceny nemovitostí a hypoteční sazby se mohou neočekávaně zvýšit nebo snížit, je proto nutné sledovat trh s nemovitostmi a učinit informované rozhodnutí.

Jak vlastnictví, tak pronájem mají své výhody i nevýhody, proto je důležité před konečným rozhodnutím pečlivě zvážit možnosti.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang