Sociální síť VKontakte byla v době jejího založení považována za kopii známějšího Facebooku. Uživatelskou základnu má především v Rusku, ale populární se stala i v dalších státech. V současnosti je dostupná ve více než osmdesáti jazycích.
VKontakte (rusky „ВКонтакте“, česky „V kontaktu“) neboli VK je sociální síť ruského původu, na níž bylo do roku 2018 založeno přes pět set milionů účtů. Podle služby SimilarWeb, která zaznamenává návštěvnost webových stránek, se jedná o devátý nejnavštěvovanější web na světě.
Nejvyšší návštěvnosti se web VKontakte těší v Rusku. V březnu roku 2018 byl označen také za nejnavštěvovanější sociální síť v Bělorusku a Kazachstánu. VKontaktě je však velmi populární i v dalších evropských státech, mezi něž patří Estonsko, Kyrgyzstán, Moldavsko, Lotyšsko nebo Ukrajina (zde byl však server na jaře roku 2017 vládou zablokován kvůli možnému zneužití k dezinformačním kampaním).
Obrázek níže znázorňuje popularitu jednotlivých sociálních sítí za rok 2015.
- modrá – Facebook
- hnědá – VKontakte
- červená – Qzone (čínská sociální síť)
- zelená – Facenama (íránská sociální síť)
- světle modrá – Twitter
- oranžová – Odnoklassniki (ruská obdoba serveru Spoluzaci.cz)
Ruskou sociální síť VKontakte, která nápadně připomínala americký Facebook, vymyslel roku 2006 mladý podnikatel Pavel Valeryevich Durov. Původně měla sloužit teenagerům, kteří sociální sítě a moderní komunikační technologie jako Instagram, SMS zprávy apod. používají nejvíce. Brzy se ale rozšířila i mezi starší generace.
Tato sociální síť nebyla zpočátku dostupná úplně všem – k registraci bylo třeba získat speciální pozvánku a i samotná registrace byla celkem přísně kontrolována (jednalo se například o kontrolu správnosti jména a příjmení). Po necelém měsíci fungování stránky však byla zavedena volná registrace a přístup tedy získal takřka každý.
Za pomoci nejrůznějších kampaní se počet jejích uživatelů začal velmi rychle zvyšovat. Dnes VKontakte patří mezi sociální sítě, na kterých se vyplatí být aktivní, a to především z hlediska rusky mluvícího uživatele.
Co stálo za tak vysokým úspěchem ruské sociální sítě VKontakte?
- Facebook v době jejího vzniku nepodporoval ruštinu
- v Rusku nebyla možnost kvalitního komplexního spojení mezi více uživateli, nepočítáme-li internetová fóra nebo ICQ
- absence kontroly obsahu z hlediska autorských práv
VKontakte kopií Facebooku?
Již bylo řečeno, že se VKontakte v době svého vzniku až nápadně podobala nejznámější světové sociální síti. Postupem času se ale rozdíly mezi nimi zvětšily natolik, že v současnosti VK málokdo považuje za kopii Facebooku.
Uživatelé Facebooku si neustále musejí zvykat na různé změny a úpravy, které jsou často důsledkem stále přísnějších požadavků na bezpečnost obsahu a ochranu soukromí. Oproti tomu design serveru VKontakte se tak často nemění a veškeré potřebné věci se nacházejí na jedné straně.
Zásadní rozdíl mezi těmito sociálními sítěmi tkví v bezpečí uživatelůa možnosti šířit nelegální obsah.
VKontakte | ||
Přehlednost | neměnný design, vše potřebné na jedné stránce | časté inovace |
Kontrola ilegálního obsahu | pokud ano, i přesto se na síti stále nachází velké množství ilegálního obsahu | ano, především v dlouhodobém horizontu lze na síti nalézt pouze legální obsah |
Možnost přihlásit se na další weby prostřednictvím svého účtu | pouze na prostoru RUnet | ano, na mnoho mezinárodních |
Bezpečnost | účty jsou nezřídka napadány hackery | snaha poskytnout uživatelům ochranu soukromí před třetími stranami |
Jazyk
VKontakte má téměř devadesát jazykových mutací a je přístupná i v českém jazyce. Tato sociální síť je populární i v České republice, a to hlavně mezi lidmi původem z Ruska, kteří chtějí zůstat v kontaktu se svými příbuznými a přáteli.
Server VKontakte je však stále zaměřen především na rusky mluvící uživatele, na které ruské společnosti prostřednictvím VK cílí svou reklamu.
Používání sociální sítě VKontakte
Používání této ruské sociální sítě je jednoduché. Stačí se zaregistrovat, vyplnit uživatelský profil a poté už nic nebrání tomu se spojit s dalšími registrovanými uživateli.
S nimi lze sdílet statusy, fotografie, psát si soukromé zprávy nebo si domlouvat srazy. Na rozdíl od Facebooku je zde možné sdílet také soubory, jako jsou filmy nebo hudební alba. Ty lze přehrát přímo na serveru, aniž by bylo třeba je stahovat, což samozřejmě úzce souvisí s již zmíněnou (ne)kontrolou ilegálního obsahu.