Tarhoňa – recept

Že jste ještě o tarhoni neslyšeli? Jde o jednoduchý výrobek z vody, pšeničné mouky a celých vajec, který se formuje přes speciální cedník do „zrnek“ či kuliček velikosti ječmene. Možná proto se tarhoni v angličtině říká egg barley (vaječný ječmen).

Tradiční výroba probíhala tak, že se na 1 kg mouky přidala 3 až 4 čerstvá vejce a uhnětlo se tuhé těsto. Protlačené kuličky se poté sušily na slunci a hospodyně si je dělávaly do zásoby, asi jako kdysi naše babičky domácí nudle.

Ingredience:

  • 1 konzerva hovězího masa ve vlastní šťávě
  • sůl či podravka
  • sladká nebo pálivá paprika
  • 1/2 balíčku těstovinové rýže tarhoňa
  • troška oleje
  • 1 cibule
  • kečup

Postup:

  1. Příprava omáčky na tarhoňu je snadná – hovězí maso z konzervy krátce podusíme, přidáme sladkou či pálivou papriku a trochu kečupu. Omáčku ještě chvíli dusíme a máme hotovo.
  2. Tarhoňu – těstovinovou rýži opražíme na oleji do růžova, podlijeme vodou (dvojnásobek objemu rýže), osolíme (popř. ochutíme podravkou) a dáme dusit do trouby – tarhoňu dusíme dokud se neodpaří voda.
  3. Hotovou tarhoňu podáváme s trochou omáčky, kečupu a posypeme nadrobno nakrájenou cibulí.

O tarhoně

Někdy se jí říká těstovinová rýže, byť s rýží nemá nic společného. Dokonce tak ani nevypadá a ani nechutná. Z čeho se vlastně pro Maďarsko typická tarhoňa dělá a jak ji nejlépe připravit?

Drobné kuličky jsou typickou přílohou nebo základem pro hlavní chod v maďarské i slovenské kuchyni. Recept nebo inspirace na něj pochází zřejmě z doby Osmanské říše a turecké kuchyně, každopádně se přisuzuje kočovným národům, které potřebovaly mít s sebou jídlo, jež se dobře skladuje a přenáší, a pak rychle a snadno připravuje, ideálně typicky v jednom kotlíku na ohni. A to přesně tarhoňa je. V maďarských kuchařkách se tarhoňa objevuje již v 16. století.

Tarhoňa se správně nejdřív opraží dozlatova na trošce sádla s paprikou a solí, pak se podlije vodou a dusí doměkka. Na rozdíl od jiných těstovin se ale tarhoňa vaří mnohem déle, k úplnému změknutí potřebuje asi 50 až 60 minut. Ale pozor, nesmí se rozvařit na kaši. Stejně jako se nesmí upražit moc, měla by být po osmažení na sádle zlatavá.

Z tarhoni můžete dělat „rizoto“, nebo ji použít jako přílohu k perkeltu či paprikáši. Hodí se ale všude tam, kde byste jinak zvolili rýži. V Maďarsku se nestydí podávat tarhoňu i s klobáskami, případně ji míchají s bramborami na paprice nebo tarhoňou nadívají zelné listy či plněné papriky. Vyzkoušejte třeba tarhoňu se zelím a uzeným nebo jako vložku ve fazolové polévce.

I tak se dá tarhoňa využít; zkrátka místo těstovin nebo místo rýže či knedlíků. Ostatně, tarhoňa při vaření tak nabobtná, že něco jako mini knedlíčky stejně připomíná.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang