Gastronomický ráj na svatbě – svíčková klasika nebo moderní losos

Svatba je výjimečný den plný radosti, lásky a nezapomenutelných vzpomínek. A jedním z vrcholů každé svatební oslavy je bezpochyby hostina. V České republice má svatební hostina v rámci celého svatebního obřadu značný význam a slaví se s nadšením a velkolepostí. Co za pokrmy se hodí na svatební hostinu?

Česká republika je zemí s bohatou kulturou a tradicemi a svatby nejsou výjimkou. Tradiční česká svatební hostina je událost, která je prověřena časem a na které se schází rodina, přátelé a blízcí, aby oslavili spojení dvou osob.

Obsahem článku je:

  1. Svíčková na smetaně s karlovarským knedlíkem – recept
  2. Neformální svatební hostina
  3. Zdravá a lahodná jídla na hostinu
  4. Tipy na svatební předkrmy

Svíčková na smetaně s karlovarským knedlíkem – recept

Na české svatební hostině hraje zásadní roli jídlo. Češi jsou na svou kuchyni velmi hrdí a jsou známí svými chutnými a vydatnými pokrmy. Menu svatební večeře obvykle zahrnuje tradiční česká jídla, jako je svíčková na smetaně s karlovarským knedlíkem a brusinkami.

Zde je recept na lahodnou svíčkovou.

Ingredience

Maso:

  • 1 kg hovězí svíčkové
  • 50 g slaniny nakrájené na kostičky
  • sůl a pepř
  • 1 lžice oleje

Zelenina:

  • 2 mrkve nakrájené na kostky
  • 1 petržel nakrájený na kostky
  • 1 celer nakrájený na kostky
  • 1 cibule nakrájená najemno

Na omáčku:

  • 2 lžíce másla
  • 2 lžíce cukru krupice
  • 100 ml červeného vína nebo vinného octa
  • 500 ml hovězího vývaru nebo vody
  • 3 bobkové listy
  • 5 kuliček nového koření
  • 10 kuliček černého pepře
  • 2 lžíce hořčice
  • 200 g smetany ke šlehání
  • brusinky (dle chuti)

Na karlovarský knedlík:

  • 2 rohlíky nakrájené na kostičky
  • 1 houska nakrájená na kostičky
  • 3 vejce
  • 50 g másla rozpuštěného
  • 50 ml mléka
  • 1 cibule nakrájená najemno
  • muškátový květ
  • petrželka nasekaná najemno (volitelně)
  • sůl

Postup

  1. Očištěné maso se osolí, opepří a prošpikuje slaninou. Poté se rozpálí olej v hrnci a maso se ze všech stran prudce opeče dozlatova.
  2. Do výpeku z masa se vloží nakrájená zelenina a cibule a restují se do změknutí.
  3. Potom přijde na řadu cukr, který se rozpustí a lehce zkaramelizuje.
  4. Vše se zalije vínem nebo octem a nechá chvíli vařit, aby se odvařil alkohol.
  5. Maso se vrátí zpět do hrnce, přidá se bobkový list, nové koření, celý pepř a zalije se hovězím vývarem nebo vodou. Maso se vaří doměkka asi 2-3 hodiny.
  6. Po uvaření masa se vyjme bobkový list, koření a pepř. Zelenina s vývarem se rozmixuje tyčovým mixérem dohladka. Omáčka se scedí přes síto a vrátí zpět do hrnce. Nejprve se nechá trochu zredukovat a poté se vmíchá hořčice a smetana. Dochutí se solí a pepřem.
  7. Rohlíky a houska se promíchají v míse. Rozšlehá se vejce s mlékem a máslem. Směs se nalije na kostičky pečiva. Přidá se najemno nakrájená cibule, muškátový květ a případně nasekaná petrželka. Nezapomenout směs osolit. Vše se dobře promíchá a nechá se chvíli odstát. Poté se mokré těsto vloží do formičky na knedlíky a vaří se asi 20 minut v osolené vodě.
  8. Hotová svíčková se podává s plátkem masa, karlovarským knedlíkem a brusinkami.

Při zadání hesla svíčková – recept v internetovém prohlížeči je možné najít spoustu další receptů a rad, jak na vynikající svíčkovou.

Svíčková na smetaně, s láskou nazývaná „královna českých omáček“, je ikonickým jídlem, které si získalo srdce Čechů i milovníků gastronomie z celého světa.

Neformální svatební hostina

Holandský řízek je skvělou volbou na svatební hostinu. Je to chutné a oblíbené jídlo, které si užijí všechny věkové kategorie. Holandský řízek se hodí spíše na neformální svatební hostinu a lze ho podávat s bramborovou kaší, zeleninou nebo hranolky.

Pokud jsou na svatbu pozváni i hosté vegetariáni, může se jim nabídnout vegetariánská varianta holandského řízku, například smažený květák nebo tofu.

Příprava holandského řízku je relativně snadná. Maso se naklepe, obalí se v mouce, vejci a strouhance a smaží se dozlatova. Náplň se vloží do řízku před smažením.

Zdravá a lahodná jídla na hostinu

Losos je velmi výživná a chutná ryba, která je oblíbená při vaření po celém světě. Ať už je grilovaný, pečený nebo smažený, tato ryba nabízí řadu zdraví prospěšných látek a je v kuchyni neuvěřitelně všestranná. Přípravou lososa na pánvi lze dosáhnout dokonale propečeného a křehkého filetu.

Lososa připraveného na pánvi je možné podávat a vychutnávat mnoha způsoby. Například se zeleninovou přílohou, na lůžku z rýže nebo quinoy, nebo dokonce na salátu. Možnosti jsou neomezené. Kdo si chce lososa více dopřát, může k němu připravit krémovou omáčku, například citronovou, smetanovou nebo koprovou a kaparovou.

Mezi zdravější hlavní pokrmy je možné zařadit také například čočkový guláš s celozrnným knedlíkem, kuřecí prsa na grilu s quinoa salátem nebo vegetariánské lasagne.

Jídlo z lososa je bohaté na bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro zdraví.

Tipy na svatební předkrmy

Předkrmy nejenže potěší chuťové pohárky, ale také udávají tón zbytku jídla. Správný výběr předkrmů může umocnit celkový zážitek z jídla a udržet hosty spokojené při čekání na hlavní chod. Zde je několik nápadů na svatební předkrmy, které hosty ohromí.

Pórková polévka

Pórková polévka, ve francouzštině známá také jako „potage aux poireaux“, je uklidňující a chutný pokrm, který je oblíbený již po staletí. Tato jednoduchá, ale sytá polévka, která je základem mnoha evropských kuchyní, je již dlouho oblíbená mezi lidmi ze všech společenských vrstev.

Tradičně se pórková polévka připravuje jen z několika základních surovin – pórku, cibule, brambor a vývaru. Tyto jednoduché ingredience dohromady vytvářejí bohatou a krémovou polévku, která zahřeje na duši a zasytí hlad. Krása pórkové polévky spočívá v její univerzálnosti – lze ji podávat jako lehký předkrm, vydatný hlavní chod nebo jako přílohu k většímu jídlu.

Pórková polévka se od ostatních polévek liší jedinečnou kombinací chutí. Pórek a cibule dodávají polévce jemnou sladkost, zatímco brambory jí dodávají krémový a mírně škrobnatý prvek.

Tatarský biftek

Podstatou tatarského bifteku je pokrm z nadrobno nakrájeného syrového hovězího masa, které se následně smíchá s různými druhy koření, bylinek a ochucovadly. Tradiční recept obvykle obsahuje ingredience jako kapary nebo cibuli, ale šéfkuchaři často přidávají vlastní úpravy, aby vytvořili jedinečný a charakteristický chuťový profil.

Kvalita masa použitého v tatarském bifteku je zásadní. Obvykle se používají prvotřídní kusy hovězího masa, jako je svíčková nebo filet mignon, a ručně se porcují, aby měly co nejlepší konzistenci.

Závěrem lze říci, že svatební hostina v České republice je skutečným odrazem bohaté kultury a tradic této země. Jedná se o oslavu, která je prověřená časem a na které se schází rodina a přátelé, aby se společně podíleli na radosti a štěstí novomanželů. Od tradičního jídla a zábavy až po jedinečné zvyky je česká svatební hostina zážitkem, který si všichni zúčastnění váží.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang