Prezidentský guláš – recept

Zařazení:

Hlavní jídla, Omáčky, Hovězí maso, Vepřové maso

Ingredience:

250 g nebo trochu více uzeného bůčku 1 kg cibule 1 kg hovězí kližky červené víno 1 brambora chlebová kůrka 1 uzená klobása 1 lžička hladké mouky 1 mrkev trocha kořenové petržele trocha celeru sladká červená paprika sůl pálivé papričky jalovec majoránka 1 lžíce rybízového džemu citrónová kůra 1 lžička kečupu olej

1 šlehačka

Postup:

Uzený bůček nakrájíme na drobné kostičky, hodíme do většího hrnceA prudce škvaříme do doby, až se vyškvaří hodně sádla a z bůčku zbudou jen středně hnědé škvarečky. Cibuli nakrájíme na kostičky a vhodíme do takto připraveného tuku, za stálého míchání vyčkáme až bude sklovitě zlatá. Pak přidáme na kostky nakrájenou kližku, zamícháme, chvilku necháme nepodlité, pak začneme podlévat červeným vínem. Nastává nejdůležitější fáze, to jest samo vaření guláše.

Hotový je, až je kližka zcela měkká, ale nerozpadá se. Čím pomaleji se vaří, tím je guláš lepší. Asi deset minut před koncem vaření přidáme jednu nadrobno nakrájenou chlebovou kůrku a jednu nastrouhanou menší bramboru (obojí na zahuštění) a jednu nadrobno nakrájenou uzenou klobásu a lžičku hladké mouky. Současně možno na velké pánvi vyrábět kašičku na dochucení.

Kašička na dochucení: Na rozpálený olej se dá nejprve nadrobno nakrájená nebo nastrouhaná mrkev a trochu podobně připravené petržele a celeru. Když je to víceméně usmaženo, přidá se další ingredience – sůl, hodně červené sladké papriky, přiměřené množství (nikoliv příliš malé) rozdrcených pálivých papriček, či jiného ostrého koření, rozdrcený pepř a hlavně jalovec!, majoránka, nějaké další zelené bylinky, lžíce rybízového džemu, dost nastrouhané citrónové kůry, lžička kečupu, případné další koření dle vlastního výběru.

To vše dohromady se několik málo minut za stálého míchání smaží na oleji, čímž se otevřou všechny chutě a splynou s olejem. Obsah pánve se pak přidá do hrnce s gulášem, dvě minuty se to namírném ohni intenzívně míchá, pak se guláš odstaví a nechá chladnout. Když je úplně studený, zamíchá se do něj jedna ušlehaná šlehačka.

O receptu Prezidentský guláš 07.09.2010 07.09.2010

 

Prezidentský guláš

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang