Pórek smažený v sýrovém těstíčku – recept

Jednoduchý vegetariánský pokrm z pórku a rychlého sýrového těstíčka. Skvěle se k němu hodí bramborová kaše a třeba tato pepřová omáčka. V těstíčku můžete obalit třeba i cuketu a zužitkovat tak letní přebytky ze zahrádky.

Pórek patří do čeledi cibulovitých, kam patří i cibule a česnek, a je tradiční součástí mnoha světových kuchyní. Má jemnou cibulovou chuť a je neuvěřitelně všestranný, takže se skvěle hodí do různých pokrmů i do bezmasých pokrmů.

Pórek má vysoký obsah vitaminu K, živiny, která pomáhá při srážení krve a zdraví kostí. Je také dobrým zdrojem vlákniny, vitaminu C a manganu. Pórek je navíc nízkokalorický, v jedné porci je pouhých 24 kalorií.

Pórek lze použít do různých pokrmů, oblíbený je zejména v polévkách a dušených jídlech. Lze ho také použít do nákypů, smažených pokrmů a jako přílohu. Pórek je také skvělým doplňkem salátů a v receptech ho lze použít jako náhradu cibule.

Při nákupu pórku hledejte pórek, který je pevný a má jasně zelenou barvu. Vyhněte se pórkům s povadlými nebo zažloutlými listy. Pórek vydrží v chladničce až pět dní, nejlépe je však použít jej do několika dní od nákupu.

Ingredience na pórek smažený v sýrovém těstíčku

 • 3 větší pórky
 • voda
 • sůl
 • olej

Těstíčko:

 • 2 vejce
 • 100-120 ml mléka
 • sůl
 • 1 lžíce polohrubé mouky
 • 1 lžíce strouhaného sýra

Postup na pórek smažený v sýrovém těstíčku

 1. Očištěný pórek si uvaříme v menším kastrůlku s osolenou vodou do poloměkka a dáme na ubrousek okapat.
 2. Připravíme si hladké těstíčko smícháním všech surovin na těstíčko.
 3. Osušený pórek si nakrájíme na stejné kousky, asi 6 cm dlouhé a postupně namáčíme v připraveném těstíčku, smažíme na rozpáleném oleji dozlatova.
 4. Můžeme podávat s bramborovou kaší nebo vařenými brambory. Kdyby měl někdo chuť, můžeme pórek klidně před obalením v těstíčku obalit plátkem šunky či jiného salámu.

Věděli jste, že?

Pórek je oblíbenou zeleninou pro přípravu mnoha pokrmů, ať už vařených, nebo syrových. Lze ho použít do polévek, salátů, dušených pokrmů nebo i jako přílohu. Díky své jemné chuti je univerzální přísadou do mnoha jídel. Její dlouhý bílý stonek je hlavní jedlou částí zeleniny, zatímco zelené listy se obvykle vyhazují.

Pórek je skvělým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Má vysoký obsah vitaminu K, který přispívá ke zdravým kostem, a také vitaminů A a C, které jsou důležité pro imunitu. Tato zelenina obsahuje také vitaminy skupiny B a draslík, které jsou důležité pro udržení normálního krevního tlaku.

Pór je také bohatý na vlákninu, která pomáhá udržet pocit sytosti po delší dobu a zlepšuje zdraví trávicího traktu. Pravidelná konzumace pórku může přispět ke snížení hladiny cholesterolu a také ke snížení rizika vzniku některých typů rakoviny. Obsahuje také antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang